Chemia obliczeniowa- baza funkcyjna

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Chemia obliczeniowa- baza funkcyjna

Post autor: tomaszp »

Cześć

Mam problem ze zrozumieniem ilości funkcji przypadających na dany atom. Przykładowo baza minimalna (MB) zwana bazą single zeta przyporządkowuje 1 funkcję na orbital atomowy.

Nie rozumiem dlaczego w takim razie atom Li ma przyporządkowanych 5 funkcji? Jego konfiguracja elektronowa to \(1s^2 2s^2 2p^1\). Mamy więc orbital s, s, p czyli 3 orbitale- skąd w opracowaniach (link podany poniżej) przyporządkowuje mu 5 funkcji? Chodzi tutaj o dodatkowe wolne orbitale p?

Tak samo innym przykładem może być atom sodu: \(Na: 1s^2 2s^2 2p^6 3s^1\). Dla mnie ma on orbitale s, s, p, p, p, s czyli 6 funkcji (po 1 funkcji na orbital w bazie MB), a opracowanie podaje 9 funkcji. Czy chodzi to też o dodatkowe orbitale \(3p\), które są niezajęte? Czy opracowanie podane w linku poniżej podaje tylko jaka jest maksymalna ilość funkcji w szeregu Na-Ar (czyli 9 maksymalnie), ale atom Na ma ich 6, czy faktycznie atomowi Na zostanie przypisanych 9 funkcji?

strona 5 opracowania
Załączniki
Bazy_Pakiety_Skrypt.pdf
(228.42 KiB) Pobrany 24 razy
pesel

Re: Chemia obliczeniowa- baza funkcyjna

Post autor: pesel »

tomaszp pisze:Nie rozumiem dlaczego w takim razie atom Li ma przyporządkowanych 5 funkcji? Jego konfiguracja elektronowa to : 1s2 2s2 2p1.
Ależ skąd.
tomaszp
Posty: 109
Rejestracja: 19 maja 2013, o 15:09

Re: Chemia obliczeniowa- baza funkcyjna

Post autor: tomaszp »

Ok- mój błąd. Miałem na myśli bor. Co wcale nie zmienia mojego pytania.
\(Li: 1s^2 2s^1\) więc mamy tylko orbitale s, s- skąd więc bierze się dla niego 5 funkcji?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości