Cukrzyca od strony chemicznej

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Marcysiab
Posty: 14
Rejestracja: 29 lip 2012, o 15:35

Cukrzyca od strony chemicznej

Post autor: Marcysiab »

Witam,
od niedawna interesuję się cukrzycą, życie mnie zmusiło.
Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić mi na czym to wszystko (chemicznie) polega?
Dlaczego po wypiciu alkoholu uwalniana jest glukoza, a jednocześnie włącza się packman, co świadczy o potrzebie zdobycia cukru?
Czy jeszcze jakieś hormony podnoszą cukier : adrenalina/epinefryna, kortyzon, hormon wzrostu, i glukagon.
Pomóżcie mi zrozumieć cukrzycę, proszę.
Pozdrawiam, za wszystkie sensowne odpowiedzi z góry dziękuję!
halidor
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lip 2012, o 10:54

Re: Cukrzyca.

Post autor: halidor »

cukrzyca to choroba metaboliczna, są 2 typy cukrzycy:
cukrzyca o podłozu immunologicznym, kiedy wlasny organizm niszczy komorki trzustki traktując je jako ciało obce, wtedy prawie wcale trzustka nie wydziela insuliny, dotyczy ona dzieci i innych pacjentów i typ drugi, cukrzyca osób starszych , gdzie insulina jest wydzielana ale w minimalnej ilosci, często przy tym typie wystarczaja tylko tabletki nie trzeba przyjmować insuliny. Cukrzyca jest grozna bo nazywana jest cichym zabójcą ale najbardziej grozne są jej powiklania.
wplyw na poziom cukru ma oczywiscie dieta ale też leki np hormony glikosteroidy podnosza poziom cukru , stres, i alkohol, który jest calkowicie przeciwskazany pozniewaz ma bardzo wysoki indeks glikemicny, jest bardzo kaloryczny a także uwarunkowania genetyczne itd o tym mozna pisac ksiązki, przeczytaj wszystko co wiesz w internecie lub w jakiejs ksiażce o cukrzycy
moral
cukrzyca to bardzo poważna choroba ale mozna dlugo zyc w pelnym zdrowiu pod warunkiem przestrzegania zasad!
Marcysiab
Posty: 14
Rejestracja: 29 lip 2012, o 15:35

Re: Cukrzyca.

Post autor: Marcysiab »

Dzięki, jesteś wielki, poszukam czegoś więcej, poczytam sobie , dzieki!
lofebug
Posty: 145
Rejestracja: 29 wrz 2012, o 17:44

Re: Cukrzyca.

Post autor: lofebug »

Wiem coś o tym, z własnego doświadczenia. Jak masz jakieś pytania chętnie odpowiem. No może poza alkoholem, bo jeszcze się tak nie interesuję
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Cukrzyca.

Post autor: Padre Morf »

cukrzyca to choroba metaboliczna, są 2 typy cukrzycy:
Na dobrą sprawę są 4.

Halidor musisz jeszcze sporo doczytać
Marcysiab
Posty: 14
Rejestracja: 29 lip 2012, o 15:35

Re: Cukrzyca.

Post autor: Marcysiab »

Znaczy się tutaj chodzi o mojego tatę, ma prawie 50 lat i od niecałego roku cukrzycę, pomimo specjalnej diety (dietetyk), i zażywania tabletek od lekarza, cukier nie chce sie unormowac i skacze jak może, kazałam mu jeszcze morwe biala jesc przed posiłkami. ale to nie pomaga od około 3 tygodni nie bylo dnia zeby cukier byl w normie, codziennie jest wyżej niż powinno być. a co najdziwniejsze wieczorem i popołudniu cukier jest niższy niż rano, nie potrafię zrozumieć tego mechanizmu, że po posiłku cukier spada mu o około 20-40 jednostek. a przez noc znowu wzrost.
On już się poddał i chce iść po insulinę, a ja się boję in suliny (bo już wiem ze niebedzie odwrotu i chciałabym zeby sięgnął po insulinę w ostatnim momencie.)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Cukrzyca.

Post autor: AnnaWP »

Moim zdaniem - słuchajcie się lekarza.
Bo zależy jaki ma poziom cukru utrzymywany, jeśli jest stale wysoki, to nie insuliny bym się bała, a cukru właśnie.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Cukrzyca.

Post autor: Padre Morf »

. ale to nie pomaga od około 3 tygodni nie bylo dnia zeby cukier byl w normie, codziennie jest wyżej niż powinno być.
Określenie wyżej niż powinno być tak naprawdę nic nie mówi, bo może oznaczać zarówno glikemię poposiłkową 150mg/dl jak i 200mg/dl.
On już się poddał i chce iść po insulinę, a ja się boję in suliny (bo już wiem ze niebedzie odwrotu i chciałabym zeby sięgnął po insulinę w ostatnim momencie.)
Jeśli mimo podawania leków glikemia nie osiąga kryteriów wyrównania to nie ma na co czekać. Obecnie dużo mówi się o tym, że bardzo istotny wpływ na późniejsze powikłania cukrzycy ma to jakie glikemie poposiłkowe miał pacjent w początkowym okresie leczenia i dlatego u pacjentów z krótkotrwałą cukrzycą kryterium wyrównania jest bardziej rygorystyczne.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Cukrzyca.

Post autor: Mårran »

Nie ma co się bać insuliny - lek jak każdy inny, którzy trzeba przyjmować najczęściej do końca życia. Twój tata powinien walczyć o prawidłową glikemię i, jeśli dotychczasowe leczenie nie wystarcza, przejść na inne, czyli insulinę. Im lepsza kontrola od początku, tym większa szansa na opóźnienie wystąpienia powikłań.
Pani Buka
Marcysiab
Posty: 14
Rejestracja: 29 lip 2012, o 15:35

Re: Cukrzyca.

Post autor: Marcysiab »

Padre Morf pisze: Określenie wyżej niż powinno być tak naprawdę nic nie mówi, bo może oznaczać zarówno glikemię poposiłkową 150mg/dl jak i 200mg/dl.

Jeśli mimo podawania leków glikemia nie osiąga kryteriów wyrównania to nie ma na co czekać. Obecnie dużo mówi się o tym, że bardzo istotny wpływ na późniejsze powikłania cukrzycy ma to jakie glikemie poposiłkowe miał pacjent w początkowym okresie leczenia i dlatego u pacjentów z krótkotrwałą cukrzycą kryterium wyrównania jest bardziej rygorystyczne.
podwyższony w sensie ze miedzy 130 - 280.
Wczoraj rozmawiałam z lekarzem doszedł do wniosku, że sie tak dzieje bo w nocy cukier niebezpiecznie spada, kazałam tacie zjeść coś przez noc i już miał 122 rano - to mniej niz zwykle.
Pulpka
Posty: 1
Rejestracja: 28 paź 2016, o 19:45

Re: Cukrzyca.

Post autor: Pulpka »

Niestety, cukrzyca dosięga coraz większej ilości osób, chociaż jeszcze parenaście lat temu jakoś niespecjalnie się o tym mówiło, to teraz na każdym kroku można spotkać gabinety diabetologów. Sama też się tym zainteresowałam, gdy cukrzyca dosięgła mojej babci, potem mamy - jakoś dotarło do mnie, że przecież będę bardziej podatna na jej nabycie, niż gdyby u mnie w rodzinie nie występowała. Zastanawiam się, czy jest jakiś pewny sposób, aby mnie to ominęło? Oczywiście przewertowałam internet w z dłuż i w szerz, czytając porady i sugestie i też natrafiłam na pewną stronę, która rekomendowała benfotiamine. Na stronie znalazłam informację, iż potwierdzono skuteczność przy zmniejszeniu neuropatii wynikającej z powikłań cukrzycy. Jest to na pewno pocieszające dla osób borykającymi się z dolegliwościami bólowymi. Słyszeliście o tym? Muszę się tym też bardziej zainteresować.
waldek121
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2018, o 15:29

Re: Cukrzyca.

Post autor: waldek121 »

Czy znacie jakieś preparaty na cukrzyce godne polecenia? Mój dobry znajomy polecił mi Revitoxin poszperałem trochę na necie i znalazłem kilka negatywnych opinii. Czy ktoś z was stosował może ten produkt?
muffy87

Re: Cukrzyca od strony chemicznej

Post autor: muffy87 »

Jak znaleźć dobrego diabetologa? Oto jest pytanie O wybitnych specjalistów jakby coraz ciężej. Coś o tym wiemNiby mieszkam w Łodzi, jednak mam z tym problemMoże ktoś coś. Znalazłam na internecie to miejsce [mod] i się zastanawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości