Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
julix100
Posty: 24
Rejestracja: 15 paź 2016, o 12:15

Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: julix100 »

hej wszystkim,
Zakładam ten post, żeby w razie jakiś wątpliwości, co do pisania prac badawczych lub nauki pisać tutaj i mam nadzieję, że wszyscy jakoś sobie nawzajem pomożemy i damy radę .
Proponuję, żeby pytania jakie będziemy zadawać w tym temacie pisać z wielkiej litery, lub jak ktoś pisze z komputera to pogrubiać czcionką ( ogólnie jakoś je wyróżniać, jakkolwiek się da ), żeby póżniej było łatwiej je odnaleźć .

Jak wrażenia po I etapie ?
serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: serotonina1997 »

Pozwolę sobie ochrzcić ten wątek. Orientuje się ktoś, czy w tym roku recenzentami są również nauczyciele prowadzący z LO, czy sprawa ta jest pozostawiona jedynie komisji na wyższym szczeblu? Pracę mam zdeponować 9 stycznia czy już wcześniej? Na wieść, że nasza nauczycielka chce widzieć pracę JUŻ przeszedł mnie dreszczyk grozy, gdyż przede mną jeszcze trochę roboty Z góry dziękuję za odpowiedź!
serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: serotonina1997 »

Ach, jeszcze jedno pytanko. A mianowicie, usłyszałam dziś, że z powodu uzyskanej niskiej liczby punktów na etapie szkolnym, maleją moje szanse na etapie okręgowym. Rozumiem, że ostateczny wynik na tym etapie to suma punktów uzyskanych z oceny pracy badawczej i etapu szkolnego i to ona decyduje o zakwalifikowaniu się do etapu centralnego. Jak to jest?
Royalmilk98
Posty: 27
Rejestracja: 12 wrz 2015, o 13:58

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Royalmilk98 »

Punkty z każdego etapu nie są sumowane. Dopiero na etapie centralnym, który podzielony jest na 3 półetapy punkty z każdego z nich są sumowane.
Royalmilk98
Posty: 27
Rejestracja: 12 wrz 2015, o 13:58

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Royalmilk98 »

Pracę lepiej zdeponować około 2-4 stycznia (z powodów problemów technicznych coś może pójść nie tak, zwłaszcza, że teraz praca deponowana jest wyłącznie elektronicznie)
Royalmilk98
Posty: 27
Rejestracja: 12 wrz 2015, o 13:58

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Royalmilk98 »

Na etapie okręgowym praca badawcza nie otrzymuje żadnych ocen. Komisja patrzy na nie pod kątem formalnym.
serotonina1997
Posty: 36
Rejestracja: 7 lis 2015, o 16:46

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: serotonina1997 »

Dziękuję! To co decyduje o przejściu do etapu okręgowego, nie punkty za pracę? A, do etapu centralnego kwalifikują tylko punkty za test? No i Ci nauczyciele- są recenzentami?

julix100
Posty: 24
Rejestracja: 15 paź 2016, o 12:15

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: julix100 »

czyli o przejsciu do ostatniego etapu nie decyduje praca badawcza ?
Ja dałam sobie za trudny temat pracy badawczej i teraz sie zastanawiam jak to wykonac ehhh
Ernestoo
Posty: 222
Rejestracja: 20 lip 2013, o 10:45

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Ernestoo »

O przejściu do drugiego etapu decyduje jeszcze, czy dodamy nasze prace do tej bazy w tym terminie, ale nie będą oceniane. A do finału wystarczy dobrze napisać test znowu.

Szalona Biolożka
Posty: 52
Rejestracja: 25 maja 2016, o 18:23

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Szalona Biolożka »

Cooo? Jakie sumowanie punktów? to czyli że jak spierdzieliłam za przeproszeniem test szkolny, to mam mniejsze szanse na centralnym? What?! Ja o tym pierwszy raz słyszę. Co do pracy, ode mnie wymaga zrobienia jej w 2 tygodnie ale ja mam ułożony ścisły plan działania i nie ma w nim czasu na pisanie pracy do czasu próbnych matur no i po prostu później napiszę.
Orientujecie się może gdzie można pozyskać literaturę o roślinach inwazyjnych? Mam 2 konkretne gatunki i jeden polski i nie wiem czy po uczelniach szukać, czy zagranicznych czy co.mam mnóstwo wyników i wniosków i prawie zero literatury (chociaż znając mnie, to i tak się z tym ledwie zmieszczę na tym formacie).

julix100
Posty: 24
Rejestracja: 15 paź 2016, o 12:15

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: julix100 »

Szalona Biolo&#x17Cka pisze:Cooo? Jakie sumowanie punktów? to czyli że jak spierdzieliłam za przeproszeniem test szkolny, to mam mniejsze szanse na centralnym? What?! Ja o tym pierwszy raz słyszę. Co do pracy, ode mnie wymaga zrobienia jej w 2 tygodnie ale ja mam ułożony ścisły plan działania i nie ma w nim czasu na pisanie pracy do czasu próbnych matur no i po prostu później napiszę.
Orientujecie się może gdzie można pozyskać literaturę o roślinach inwazyjnych? Mam 2 konkretne gatunki i jeden polski i nie wiem czy po uczelniach szukać, czy zagranicznych czy co.mam mnóstwo wyników i wniosków i prawie zero literatury (chociaż znając mnie, to i tak się z tym ledwie zmieszczę na tym formacie).

Poszukaj najlepiej na ang stronach, ja tez mam problem z znalezieniem literatury i znalazlam kilka ciekawych angielskich ksiazek w ktorych nawet ktos przeprowazal podobne doswiadczenie do mojego ale niestety jako ze sa one w postaci reportażu kosztują ok 800 zl takze.

MAM PYTANIE CZY WIECIE MOŻE O CO CHODZI Z TYM CAŁYM DZIENNIKIEM PRACY BADAWCZEJ? TAM TRZEBA PISAĆ NA BIEŻĄCO WSZYSTKIE NOTATKI DOTYCZĄCE NAWET JAKIEGOŚ ZASTANAWIANIA SIĘ CO WYKORZYSTAĆ , JAK TO ZROBIC PRZED ROZPOCZECIEM DOSWIADCZNIA CZY TYLKO OBSERWACJE?
Ja mam też problem tego typu, ze kompletnie nie moge liczyc na wsparcie od strony nauczycilea , myślicie że da radę jakoś bez tego ?
I JESZCZE JEDNO W WYMAGANIACH DO OSTATNIEGO ETAPU JEST, ŻE UCZNIOWIE POWINNI POTRAFIĆ IZOLOWAĆ DNA ITP. SKĄD MY MAMY TO UMIEC
Szalona Biolożka
Posty: 52
Rejestracja: 25 maja 2016, o 18:23

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: Szalona Biolożka »

Eeeeeeee dziennik pracy badawczej? Ja mam tylko zeszyt, w którym zapisywalam potrzebne informacje do oznaczenia stanowisk na mapie (no bo GPS używałam do pracy, to duży obszar ) a wnioski to pisałam już później oddzielnie.
Sądzę, że do tych metod biotechnologicznych przygotują nas albo sami się gdzieś będziemy musieli wkręcić ) a DNA z cebuli jesteśmy w stanie wyizolować mnie bardziej przerażają sekcje zwłok zwierząt :( ale oni to robią dlatego, że Polacy sobie nie radzą na międzynarodowej w praktycznych zadaniach o ile testy z międzynarodowej są dość spoko, to praktyka czasem przekracza zakres umiejętności uczniów (ale to już daleka przyszłość - kiedyś marzyłam o międzynarodowej XD ale chyba to nierealne). Ja już ruszam z pisaniem pracy ) powoli ale trzeba

julialat
Posty: 27
Rejestracja: 16 mar 2016, o 21:52

Re: Wspólne przygotowania i rozmowy OB 2016/17 :D

Post autor: julialat »

Słuchajcie a wiecie jak zrobic ten format A0? Bo ja jestem chyba informatycznym debilem . nie umiem tego znaleźć wgl

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość