OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pytania

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
apoapo
Posty: 50
Rejestracja: 9 sie 2016, o 10:38

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: apoapo »

to jeszcze mam pytanie odnośnie obiektywów 100x,

Kod: Zaznacz cały

ebay.com/itm/Olympus-Microscope-Objective-UM-Plan-Fl-100x-/291884151469
U - podobno oznacza Uniwersalny i może być jako biologiczny i metalograficzny, czy to prawda?
drugi jest typowo biologiczny ale już z imersją , nie chcę babrać się z olejkiem i dlatego wybrałbym ten UMPLanFL ale imersyjny ma 1.30 a suchy 0.95 , co w praktyce daje powiększona cyfra (apertura?) , lepszą rozdzielczość optyczną , o co w tym chodzi?
ponizej link z imersyjnym obiektywem

Kod: Zaznacz cały

ebay.com/itm/Olympus-UPlanFL-100x-1-3-Oil-Objective-for-BX-IX-Microscope-/371743516736
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: Pickul »

Co do w miarę współczesnych ob. Olympusa to nie moja bajka, tu JohnyM albo Planapo.

Apertura - rozwartość układu optycznego, decydująca o jego zdolności rozdzielczej i jasności obrazu, rozumiana jako kąt pomiędzy skrajnymi promieniami stożkowej wiązki światła wchodzącej do układu optycznego.
Krótko mówiąc im większa apertura tym jaśniejszy i bardziej szczegółowy obraz, po prostu lepszy.
Uważaj, pierwszy podlinkowany obiektyw jest korygowany na brak szkiełka nakrywkowego.
Przy obiektywach o małych powiększeniach można się jeszcze pobawić, ale na 100X preparat musi być przygotowany pod obiektyw. Przy drugim o ap. 1,30 jest ona do uzyskania tylko przy podwójnej imersji (kropla na kondensor i na szkiełko - jak przy ciemnym polu). Ja osobiście nie zamieniłbym imersyjnej setki na suchą.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

apoapo - co chcesz wykombinowac? Bo po ostatnich pytaniach sie zastanwiam Napisz dokladniej to zobaczymy co wiemy na ten temat

Ja osobiscie nie bralbym metalograficznego 100x.

Co do NA to tak jak powyzej - jak chcesz miec wykorzystane pelne mozliwosci obiektywu to trzeba tez paprac olejem kondensor. Kiedys robilem test olejowej 60 z imersja trylko na obiektywie i rowniez na kondensorze - byla roznica, moze nie powalajaca (kondensor nie byl 1,4), ale byla.

Zalezy jakie bedziesz mial potrzeby, ja rzadko uzywam 100, wystarczyl by mi 0,95, jak ktos uzywa czesciej to jednak olejowy, bo wodny 100x (NA 1,2) robi obecnie tylko Zeiss

Z innych suchych 100x masz do wyboru: CF Plan 100/0,90 i Oly SPlan 100/0,95 byl jeszcze CFI PF 100/0,9 ale nie ma go juz na aktualnych listach.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

Nikon zrobil kroczek w przod Apo 20/0,95

Ciekawe jakby sie takie szkla sprawdzily w naszych warunkach -grube preparaty przyzyciowe itp.
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

Nic nowego To są specjalne szkła do mikroskopów konfokalnych z jednym obiektywem. Dzięki temu działa to jak coś w stylu zoom w zakresie 20-100x.
Przeglądnij tę broszurkę, olympus i zeiss przoduje w tym typie mikroskopii.
JohnyM

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: JohnyM »

apoapo pisze: U - podobno oznacza Uniwersalny i może być jako biologiczny i metalograficzny, czy to prawda?
Nie. Zasadnicza różnica pomiędzy metalograficznym i biologicznym obiektywem to korekcja na 0.17 szkiełko.
apoapo pisze: imersyjny ma 1.30 a suchy 0.95 , co w praktyce daje powiększona cyfra (apertura?) , lepszą rozdzielczość optyczną , o co w tym chodzi?
1.3 może osiągnąć zdolność rozdzielczą zbliżoną do 210nm natomiast 0,95 jedynie 290 nm. Pytanie jakiej rozdzielczości potrzebujesz.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

20/0,95x pojawil sie na przestrzeni ostatniego moze pol roku, reszta byla wczesniej.

Link nie dziala.
To są specjalne szkła do mikroskopów konfokalnych z jednym obiektywem
Nie mowie o tym wielkim 25x, tamte (40/1,25, 60/1,27) wydaja sie miec parametry biologiczne, tylko wyzsze NA. Miales z takimi do czynienia?
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: phacops »

Czy do MB30 da się jakoś bez problemów i zbędnych przeróbek dostosować stolik obrotowy Zeiss czy lomo a choćby też też od mina ? W MB 30 są takie 4 śrubki na których opiera się cały dysk do którego przytwierdzone są te stoliki.
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: closeitup »

W najnowszym awatku chcialbym sie przywitac z wszystkimi bywalcami forum.
Mam nadzieje na fajna wymiane doswiadczen.

Closeitup.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: LoginPiotrusia »

Witam Ciebie, Closeitup
Mam wielką nadzieję, że jesteś nową osoba na tym forum, nie zaś trzydziestą siódmą odsłona nowego loginu starego użytkownika.
Awatar użytkownika
jacekp-bio
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2015, o 21:39

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: jacekp-bio »

LoginPiotrusia pisze:Witam Ciebie, Closeitup
Mam wielką nadzieję, że jesteś nową osoba na tym forum, nie zaś trzydziestą siódmą odsłona nowego loginu starego użytkownika.
To się tak da ? btw pięknie wykonana przeróbka
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: planapo »

Posty o przerobce oswietlenia autorstwa counterspace przeniesione tu: modernizacja-oswietlenia-mikroskupu-pzo ... 231-75.htm
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: OGÓLNE DYSKUSJE TECHNICZNE-przeróbki, doświadczenia, pyt

Post autor: closeitup »

LoginPiotrusia pisze:Witam Ciebie, Closeitup
Mam wielką nadzieję, że jesteś nową osoba na tym forum, nie zaś trzydziestą siódmą odsłona nowego loginu starego użytkownika.
Znaczy mam nick jak ktos kto tu juz byl wczesniej? Jak tak to troche niefart ale chyba system nie powinien przyjac zdublowanej nazwy uzytkownika.
W kazdym badz razie bardzo sie ciesze, ze moge przegladac swietne zdjecia w galerii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość