Określanie strony - anatomia

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Rascal97
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2016, o 08:20

Określanie strony - anatomia

Post autor: Rascal97 »

Witam!

Piszę do was z następującym pytaniem (którego pewnie w ogóle by nie było, gdybym miał kompetentnego asystenta). Jak prawidłowo określać stronę na anatomii? Mam problem nie tyle co z rozpoznaniem strony, ale z tym jak prawidłowo sformułować odpowiedź na kole, żeby zaliczyli. Posłużę się przykładem np. więzadła rzepki, czy powinienem pisać więzadło rzepki lewe czy więzadło rzepki stawu kolanowego lewego", wydaje mi się, że jeśli w obrębie kończyny nie ma dwóch takich samych struktur to wystarczy pierwsza wersja, ale jeśli się mylę, proszę o poprawienie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Określanie strony - anatomia

Post autor: Anthrax »

Więzadło rzepki lewe lub więzadło rzepki lewej.
Druga nazwa (ta ze stawem) mocno przedobrzona
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Określanie strony - anatomia

Post autor: Mårran »

Rascal97, jak coś jest jednoznacznie lewe i prawe, jak więzadło rzepki, to piszesz lewe albo prawe. Ew. jak napisał Anthrax rzepki lewej czy prawej. Jak coś jest lewe i prawe na kończynie lewej i prawej, to tak piszesz (chociaż ja nie pamiętam tak nazywającej się struktury).
Pani Buka
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Określanie strony - anatomia

Post autor: Anthrax »

Kilka innych uwag odnośnie strony, które mi się nasunęły:

głowa długa mięśnia dwugłowego ramienia prawego (nie prawa głowa!) - bo to m. jest prawy i lewy. Podobnie należy pisać ze ścięgnami, niektórzy łapią się na tą różnicę kolejności.

czasami trzeba podać kość dla jednoznacznego rozpoznania: wyrostek rylcowaty prawy - źle (bo jest on na kościach: łokciowej, promieniowej, III śródręcza, skroniowej), więc trzeba uważać

Nie kojarzę żadnej struktury, która byłaby lewa/prawa w obrębie jednej kończyny. No ale już przyśrodkowa/boczna tak. I tak mamy np. nadkłykieć przyśrodkowy kości ramiennej lewej (uwaga! nadkłykcie są też na kości udowej)
Rascal97
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2016, o 08:20

Re: Określanie strony - anatomia

Post autor: Rascal97 »

Dzięki wielkie wszystkie stało się jasne, bo wcześniej miałem trochę wątpliwości
Rascal97
Posty: 3
Rejestracja: 29 paź 2016, o 08:20

Re: Określanie strony - anatomia

Post autor: Rascal97 »

Cześć, to znowu ja. Pisze z pytaniem, co w przypadku np. odwodziciela palca małego? Ta struktura występuje i w konczynie górnej I dolnej. Czy oznacza że muszę dopisać czy jest to odwodziciel stopy czy ręki?

Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Określanie strony - anatomia

Post autor: Anthrax »

Tego mięśnia nie wbiją Tobie na kolokwium, a tym bardziej na egzaminie.

Jeśli jednak jesteś mocno ciekawy jak to napisać:
M. odwodziciel palca małego dłoni prawej (Abductor digiti minimi m. of right hand)
M. odwodziciel palca małego stopy prawej (Abductor digiti minimi m. of right foot)

Uprzedzając pytanie: podobnie jest z troczkiem zginaczy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 11 gości