SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich

Gdzie można studiować zootechnikę, jakie są zasady rekrutacji na studia, jak ciężkie są studia, czy znajdę ciekawą i dobrze płatną pracę po zootechnice? Na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi na forum.
Różanka
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2013, o 17:11

SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich

Post autor: Różanka »

Mam do Was pytanie.

Na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW od tego roku akademickiego można studiować, obok Zootechniki, nowy kierunek: Hodowla i Ochrona Zwierząt Towarzyszących i Dzikich. Większość przedmiotów w programie studiów skupia się wokół ochrony i hodowli dzikich zwierząt - takie nachylenie bardziej w stronę zoologii. Rzeczywiście to coś zupełnie nowego i innego niż zootechnika - na zootechnice pozostawiono tylko jedną specjalność: hodowlę zwierząt i skupia się ona teraz tylko na zwierzętach gospodarskich.

Moje pytanie brzmi: Czy myślicie, że stworzenie nowego kierunku to rzeczywiście, tak jak twierdzi SGGW, odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów od zwierząt towarzyszących i dzikich czy może jednak nowość, która ma przyciągnąć studentów? Może jest ktoś na forum, kto zna ten rynek i jest w stanie coś na ten temat powiedzieć?

Czy w ochronie przyrody oraz przy dzikich zwierzętach jest w nas w Polsce praca? Jeśli chodzi o dzikie, na myśl przychodzi mi głownie ZOO, ale ilość miejsc pracy tam jest mocno ograniczona. Studia niewątpliwie ciekawe, ale czy nie skończy się po nich za ladą w sklepie zoologicznym? Nie każdy przecież absolwent wyżyje z hodowli psów czy innych zwierzaków, jeśli w ogóle taka hodowla może być czymś więcej niż hobby.
Czy jest na forum ktoś kto zna tę branżę, kto może mi coś więcej na ten temat napisać?

Czy może jednak lepiej wybrać tradycyjną zootechnikę? Wiadomo, że o perspektywach pracy mówią różnie, ale jest to jednak konkretny zawód - zootechnik. Czy praca przy dużych zwierzętach może być opłacalna? Czy wiedza zdobyta na zootechnice jest wystarczająca, żeby prowadzić własną działalność typu np. hodowla koni?

A i jeszcze jedno pytanie: co polecilibyście osobie, która swoje życie zawodowe chce związać z końmi (między innymi, ale powiedzmy, że nie tylko): Zootechnikę (zwierzęta gospodarskie, w tym jeden przedmiot - hodowla koni) czy wspomnianą Hodowlę i ochronę zwierząt towarzyszących i dzikich (zwierzęta towarzyszące, w tym jeden przedmiot związany z końmi.).

Tak zupełnie na marginesie - bo może ktoś wie:-) Czy stadniny koni w PL zatrudniają jeszcze zootechników?
Awatar użytkownika
washable_blue
Posty: 82
Rejestracja: 12 maja 2013, o 18:21

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: washable_blue »

Słyszałem, że jest zapotrzebowanie na faunistów i florystów ze strony UE w Polsce, poszukaj informacji w tym kierunku.
Awatar użytkownika
Platapus
Posty: 39
Rejestracja: 14 sie 2010, o 18:53

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: Platapus »

No bardzo ciekawa sprawa z tym nowym kierunkiem. Wychodzi na to, że może to być taka praktyczna zoologia. A może to tylko podążanie za modą i wymyślanie coraz to bardziej oryginalnych studiów? Jakie są wasze opinie? Zootechnicy, co o tym myślicie?
Cytrulina
Posty: 136
Rejestracja: 13 lut 2009, o 12:16

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: Cytrulina »

Kierunek z opisu zapowiada się ciekawie. Ale na razie trudno cokolwiek powiedzieć, zwłaszcza, że to dopiero pierwszy rok kiedy on funkcjonuje
Różanka
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2013, o 17:11

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: Różanka »

Dziękuję za odpowiedzi. Czekam na więcej:)
pannadrops
Posty: 8
Rejestracja: 5 kwie 2010, o 16:48

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: pannadrops »

Zdecydowanie polecam:) jak macie jakieś pytania to chętnie odpowiem:)
rygoria
Posty: 1
Rejestracja: 19 sie 2013, o 15:17

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: rygoria »

Ponawiam zapytanie, czy ma ktoś faktycznie informacje na temat rynku pracy związanego z tego typu kwalifikacjami?
liliput95
Posty: 1
Rejestracja: 28 sie 2013, o 00:59

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: liliput95 »

Teraz ja podbijam temat Wszyscy mi odradzają zootechnikę, ale wydaje mi się, że dla nich, to po tym kierunku jedynie czeka człowieka gospodarstwo i robienie pasz dla zwierzaków xd Bardzo spodobała mi się charakterystyka tej, a raczej podobnej, specjalizacji i nie widzę się szczerze w niczym innym.
Cytrulina
Posty: 136
Rejestracja: 13 lut 2009, o 12:16

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: Cytrulina »

Ja studiuję obecnie zootechnikę i naprawdę mi się podoba ten kierunek I tak naprawdę jak się ma pomysł na to co chce się w przyszłości robić to pracę się znajdzie Teraz to żaden kierunek nie gwarantuje jej na 100%
Awatar użytkownika
Platapus
Posty: 39
Rejestracja: 14 sie 2010, o 18:53

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: Platapus »

Ok, wracamy do tematu po dość długim okresie ciszy

Kierunek ten funkcjonuje już od dwóch lat i myślę, że są już jacyś ludzie, którzy mogliby podzielić się swoimi refleksjami na ten temat.

Obecnie kończę licencjat i naprawdę bardzo chciałbym zacząć te studia. Mam nadzieję, że niczego sobie nie wyidealizowałem i byłaby to najprawdziwsza przyjemność dla kogoś kto fascynuje się od gówniarza zoologią.

Kilka pytań do studentów tego kierunku:

1) Czy na zajęciach wychodzicie poza książki i wykłady? Realizujecie jakieś ciekawe projekty? Nie nudzicie się i macie wrażenie, że uczycie się czegoś wartościowego?

2) Czy warto rozważyć studia zaoczne? Z góry mówię, że nie chodzi mi tylko o dyplom, ale też o przyjemność płynącą z tych studiów. Czy tacy studenci są traktowani poważnie czy jednak trochę po macoszemu? Po kilku latach życia akademickiego dochodzę do wniosku, że większość studentów nie wie w sumie po co studiuje, a większość wykładowców ma w nosie czy przyszli absolwenci prezentują sobą jakikolwiek poziom. Liczą się tylko dyplomy i kasa.

3) Nie wiem czy chcę mi się pisać jeszcze raz maturę. pomimo iż już się zdeklarowałem (czas jednak mnie nie rozpieszcza, szczególnie teraz na III roku) Wystarczy 70 - 72% z roz bio i chem?

Pozdrawiam i dzięki za ewentualne odpowiedzi.
Natka28
Posty: 20
Rejestracja: 27 paź 2014, o 14:50

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: Natka28 »

Chciałabym odświeżyć temat, może znajdą się studenci albo może aktualni rekruci"?

Generalnie bardziej mi zależy na zoofizjoterapii w Bydgoszczy, ale pozostają mi niestacjonarne, które są dopiero od tego roku. Nawet na dzienne jest dodatkowy nabór. Wyniki dopiero 6 września więc. Za to na sggw już jestem przyjęta, właśnie na ww. kierunek, takie zabezpieczenie. Może znajdzie się jakiś student, który podzieli się wrażeniami? Najbardziej mnie ciekawi, jakie są perspektywy zawodowe?
Awatar użytkownika
Nuna
Posty: 19
Rejestracja: 9 maja 2012, o 19:27

Re: SGGW, Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikic

Post autor: Nuna »

Może ktoś coś jeszcze się wypowie? Jak to jest obecnie po tym kierunku?
Jest szansa na pracę związaną z monitorowaniem sytuacji dzikich zwierzat w srodowisku itp.?
Czy jedynie hodowla gospodarska?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości