doświadczenie z pantofelkami

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
eeweelina123
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2017, o 14:41

doświadczenie z pantofelkami

Post autor: eeweelina123 »

Dzień Dobry. Mam problem z jednym zadaniem , a mianowicie
U pierwotniaków słodkowodnych występują wodniczki tętniące , których funkcją jest zbieranie nadmiaru wody z wnętrza komórki i wypompowywanie jej na zewnątrz. W celu określenia wpływu środowiska zewnętrznego na tempo funkcjonowania wodniczek tętniących wykonano doświadczenie, w którym:
I hodowlę pantofelka umieszczono w wodzie pobranej ze stawu
II hodowlę pantofelka umieszczono w wodzie destylowanej.
Temp. wody destylowanej i wody ze stawu była taka sama.

1) Wskaż hodowlę, w której zaobserwowano większą częstotliwość pulsowania wodniczki tętniącej. Za pomocą jednego argumentu uzasadnij swój wybór.
2) Wskaż, która z opisanych wyżej hodowli stanowi próbę kontrolną.

A mianowicie kto mógłby mi pomóc? Myślałam, że woda ze stawu jest środowiskiem hipotonicznym dla pantofelka więc woda która będzie napływać do środka w procesie osmoregulacji będzie usuwana przez wodniczkę tętniącą co zwiększy częstotliwość jej pulsowania,jednak w odpowiedziach jest coś niezrozumiale o wodzie destylowanej pomocy
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: doświadczenie z pantofelkami

Post autor: Anthrax »

Woda ze stawu co prawda jest hipotoniczna, ale jest środowiskiem naturalnym dla pantofelka (próba kontrolna)

Woda destylowana jest bardzo mocno hipotoniczna (bo to jest czysta woda bez żadnych rozpuszczonych jonów), więc w przypadku umieszczenia w niej pantofelka wodniczki tętniące będą pulsować z większą częstotliwością (starając się usunąć nadmiar wody, która wpływa do komórki pantofelka)
eeweelina123
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2017, o 14:41

Re: doświadczenie z pantofelkami

Post autor: eeweelina123 »

Dziękuję, już mi się rozjaśniło
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość