Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
grapcia10
Posty: 20
Rejestracja: 31 paź 2013, o 22:14

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: grapcia10 »

_kajk_ a to nie chodzi o to, że w uchu znajdują się zarówno receptory zmysłu równowagi jak i słuchu?

Problemy badawcze do tych doświadczeń nie jestem ich pewna. W pierwszym dałam: Wpływ temperatury na rozwój zawiązków kwiatów żyta ozimego a w drugim Wpływ oziębienia na rozwój pączków bzu. Tak, nie, może?

Załączniki
148200684071766859218.jpg
Awatar użytkownika
_kajka_
Posty: 52
Rejestracja: 5 kwie 2016, o 08:08

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: _kajka_ »

grapcia10 pisze:_kajk_ a to nie chodzi o to, że w uchu znajdują się zarówno receptory zmysłu równowagi jak i słuchu?
Tak, ale wydaje mi się, że trzeba odpowiedzieć dokładniej, tzn. w uchu znajdują się mechanoreceptory odpowiedzialne za odbieranie bodźców słuchowych - komórki rzęsate narządu Cortiego w uchu wewnętrznym - oraz mechanoreceptory odpowiedzialne za odbieranie wrażeń grawitacyjnych - woreczek i łagiewka - oraz przyspieszeń kątowych - bańki u podstawy kanałów półkolistych.

A może to za dokładnie, nie wiem. Oczywiście w uchu są też receptory bólu (wolne zakończenia nerwowe).
grapcia10 pisze:Problemy badawcze do tych doświadczeń nie jestem ich pewna. W pierwszym dałam: Wpływ temperatury na rozwój zawiązków kwiatów żyta ozimego a w drugim Wpływ oziębienia na rozwój pączków bzu. Tak, nie, może?
A może:
- Wpływ długotrwałego oddziaływania niskiej temperatury na rozwój zawiązków kwiatów żyta ozimego.
- Wpływ niskiej temperatury na działanie inhibitorów wzrostu w pączkach zimowych roślin drzewiastych.

-

Jeżeli bodziec o niezmiennym natężeniu pobudza receptor przez dłuższy czas, to receptor przestaje na niego reagować. Zdolność receptora do przystosowania się do bodźca nazywa się adaptacją czuciową. Jest ona charakterystyczna dla wszystkich receptorów, wyjątek stanowią receptory bólu. To dzięki ich niezmiennie dużej wrażliwości na działanie bodźców organizm jest stale ostrzegany przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Wytłumacz znaczenie fizjologiczne adaptacji czuciowej.
Martynam
Posty: 31
Rejestracja: 28 maja 2016, o 12:25

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Martynam »

Dzięki adaptacji czuciowej można odbierać bodźce ze środowiska zewnętrznego i odpowiednio się do niego przystosowywać, np.: reagując na zagrożenie, rozpoznając strukturę i kształty.


Wymień przyczyny i potencjalne skutki zmniejszania się ozonu w stratosferze.
ooo97
Posty: 67
Rejestracja: 25 sty 2016, o 11:13

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: ooo97 »

Martynam pisze:Wymień przyczyny i potencjalne skutki zmniejszania się ozonu w stratosferze.

Przyczyny: nadmierne stosowanie freonów m.in. w kosmetyce, przemyśle chemicznym
Skutki: powstawanie dziury ozonowej

Jeśli oboje rodzice nie chorują na fenyloketonurię, to tylko ich syn, ale nie córka, może być chory. Prawda czy fałsz?
Acetylosalicylowy
Posty: 2
Rejestracja: 9 lut 2017, o 19:46

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Acetylosalicylowy »

Jeśli oboje rodzice nie chorują na fenyloketonurię, to tylko ich syn, ale nie córka, może być chory. Prawda czy fałsz? [/quote]

Fałsz. Fenyloketonuria to choroba genetyczna autosomalna recesywna, a więc prawdopodobieństwo urodzenia syna chorego na fenyloketonurie jest takie samo jak urodzenia córki chorej na fenyloketonurie. Przy czym należy zaznaczyć, że rodzice którzy nie chorują na fenyloketonurie mogą mieć chore dzieci wyłącznie jeżeli oboje są heterozygotami.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

To ja się dołączę do zabawy i zadam pytanie, jako ze podana odpowiedź jest poprawna, a nie pojawiło się kolejne.

Jaki aparat gębowy owadów jest najbardziej pierwotny ewolucyjnie i podaj przykład zwierząt, u których wystepuje.
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Jaki aparat gębowy owadów jest najbardziej pierwotny ewolucyjnie i podaj przykład zwierząt, u których wystepuje.[/quote]

Gryzący, to z niego wywodzą się inne typy aparatów. Jest charakterystyczny np. dla modliszki

Pyt: Dlaczego w naczyniach włosowatych jest najmniejsza prędkość przepływu krwi? (w porównaniu z tętnicami i żyłami)
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

Hmm, może dlatego że ich łączna przepustowość jest dużo większa niż żył i tętnic, tzn. spowodowane jest to tym, że jest ich tak dużo w ludzkim ciele w porównaniu z żyłami i tętnicami, a ilość krwi wpływająca i wypływają z serca jest zgoła taka sama?

Pewnie jakoś inaczej, wyjaśnij proszę!

Mimo to rzucę kolejnym pytaniem: wykaż związek pomiędzy budową miednicy u ptaków a ich jajorodnością.
Awatar użytkownika
Nuna
Posty: 19
Rejestracja: 9 maja 2012, o 19:27

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Nuna »

Z tymi naczyniami włosowatymi to może można powiedzieć też że dlatego iż ich główną funkcją jest wymiana substancji z tkankami, a nie transport jak w przypadku tętnic i żył? Myslicie że byłoby zaliczone?


Miednica ptaków nie jest zrośnięta sztywnym spojeniem łonowym, co pozwala na częste składanie dużych jaj.

Pytanie:

Jakie są dwa argumenty potwierdzające niską wydajność wymiany gazowej przez płuca płaza?
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

1. Mały stopień pofałdowania powierzchni płuc, a co za tym idzie mała powierzchnia wymiany gazowej.
2. W naczyniach włosowatych, ze względu na mieszanie się w pewnym stopniu krwi odtlenowanej z natlenowaną w sercu, dyfuzja gazów zachodzi gorzej, ponieważ mały jest gradient stężeń ciśnień parcjalnych.

W sumie drugiego nie jestem pewien.

Pozostając wśród zwierząt: jakie są 3 przystosowania tasiemca uzbrojonego do pasożytniczego trybu życia?
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: AdiXon »

- Zdolność larw do rozmnażania
- Oddychanie beztlenowe z wykorzystaniem glikogenu jako związku energetycznego.
- Powłoka ciała przystosowana do pobierania pokarmu, równocześnie chroniąca przed udziałem enzymów trawiennych.

Replikacja, transkrypcja i translacja to procesy endoenergetyczne. Podaj ich źródła energii.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: Larsonik »

Ale czy larwy tasiemca uzbrojonego się rozmnażają? Tak z ciekawości:
Oddychanie beztlenowe z wykorzystaniem glikogenu jako związku energetycznego.
Co dokładnie to oznacza?

W przypadku replikacji i transkrypcji energia pochodzi z wysoko energetycznych (konkretnie dwóch) wiązań fosforowych na dołączanych nukleotydach (deoksyguanozyno-5-trifosforan), natomiast w translacji energia zostaje dostarczona na etapie dołączania aminokwasu do cz. tRNA, czyli powstawania aminoacylo-tRNA i pochodzi z cz. ATP.

Pytanko: podając 4 argumenty, uzasadnij, że rekiny są przedstawicielami ryb chrzęstnoszkieletowych.
AdiXon
Posty: 54
Rejestracja: 1 gru 2014, o 15:07

Re: Zadania maturalne - odpowiedz i zadaj kolejne!

Post autor: AdiXon »

Sorry! Pomyliłem przejście z onkosfery w wągry a to nie jest rozmnażanie larw, słusznie .

Co do tego glikogenu to serio nie wiem tak jakoś mam wklepane, ale też w sumie nie jestem pewien więc nie sugeruj się

- Są zbudowane z tkanki chrzęstnej
- Ich ciało jest nagie, bądź pokryte łuskami plakoidalnymi
- Rolę pęcherza pławnego u chrzęstnoszkieletowych pełni wątroba z dużą ilością tłuszczu.
- Otwór gębowy od spodniej strony
- Ich środowisko życia to głównie wody pełnosłone, nieliczne przypadki są słodkowodne.

mam nadzieję, że tu się nigdzie nie pomyliłem jak coś to pytać : )

Uzasadnij czy zdanie jest prawdziwe bądź fałszywe. Energia uwalniana w procesach anabolicznych jest wykorzystywana do syntezy związków budulcowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości