Zadania maturalne i klucze - wątpliwości

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
ChochlikZłośnik
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2017, o 17:36

Zadania maturalne i klucze - wątpliwości

Post autor: ChochlikZłośnik »

Podczas rozwiązywania arkusza podstawowego z biologii (CKE maj 2016) natrafiłam na 2 pytania, które moim zdaniem nie są poprawnie sformułowane (albo ja nie potrafię ich dobrze rozwiązać.) Oba zadania są w załączniku do postu.
Jeżeli chodzi o zadanie z nabłonkiem, to moim zdaniem w 2 zadaniu powinny być odpowiedzi FPF, tymczasem w kluczu jest odp. PPF.
W podręczniku do biologii, z którego korzystam jest napisane, że substancję międzykomórkową stanowi błona podstawna, ale nie znajduje się ona przecież między komórkami, ale pod nimi. Gdy pytałam o to moją koleżankę, która studiuję biologię i ma już zajęcia z histologii za sobą, to powiedziała, że pani doktor od histologii na wykładach mówiła im, że w nabłonku nie występuje istota międzykomórkowa.
Kolejny problem mam z zadaniem 9, moim zdaniem powinny być zaznaczone witaminy, sole mineralne i białka, natomiast w kluczu są tylko witaminy i sole mineralne. Wiem, że polecenie wskazuje, że należy zaznaczyć tylko 2 odpowiedzi, ale przecież białka również nie zostają wykorzystywane do produkcji energii.
Chętnie zapoznałabym się z Waszymi opiniami. Uważacie tak samo czy może inaczej? Może ktoś mnie oświeci i pomoże w zrozumieniu tego klucza? Z góry dziękuję
Załączniki
Screenshot_20170201-165436.jpg
Screenshot_20170201-164636.jpg
Rend
Posty: 23
Rejestracja: 21 wrz 2015, o 20:04

Re: Zadania maturalne i klucze - wątpliwości

Post autor: Rend »

Zacznijmy od 9, bo bardziej jasne. Masz nawet podkreślone, że nie wykorzystuje, więc kategorycznie odrzucamy opcję zużycia na potrzeby energetyczne. Ale białko, nawet swoje możemy zużyć. Jak nie jemy przez dłuższy czas i wykorzystamy cukry, zdecydowaną większość tłuszczy, organizm na pewno nie pogardzi białkiem, ludzie podczas długotrwałego głodu tracą masę mięśniową głównie z tego powodu. Dodatkowo, w podręczniku zapewne masz przeliczone, że 1g białek daje określoną ilość kcal, lub kj, czemu miałoby to być, jakbyśmy nie mogli zużyć właśnie dla tej energii? Odnośnie drugiego zadania, tu rada, jeżeli masz podane w zadaniu, by na podstawie rysunku coś określić, to rysunek jest podstawą wszystkiego, nieważne co tam jest. W przypadku substancji międzykomórkowej nie kojarz jej absolutnie z błoną podstawną, bo to przede wszystkim wypełnienie przestrzeni, wodnista lub żelowata substancja z proteoglikanami i włóknami różnego typu. Histologia nie jest moim konikiem, ale na moje między nabłonki może coś wlecieć, ponieważ nie wszystkie mają obwódkę zamykającą, która jest główną ochroną przed wnikaniem substancji między komórki nabłonka. W treści nie ma mowy o jakichś szalonych ilościach, tylko niewielkich, co generalnie ma prawo się zdarzyć, chociaż w tym przypadku dobrze, by ktoś bardziej obeznany się wypowiedział jeszcze

ChochlikZłośnik
Posty: 5
Rejestracja: 13 sty 2017, o 17:36

Re: Zadania maturalne i klucze - wątpliwości

Post autor: ChochlikZłośnik »

Dziękuję za odpowiedź, ale ona niestety nadal nie rozwiązuje moich wątpliwości. Jeżeli chodzi o zadanie 9, to wiem, że organizm może wykorzystywać białko jako źródło energii, ale tylko w sytuacjach wyjątkowych (np, głodowanie może sprawić, że organizm zacznie sam siebie zjadać). W poleceniu do zadania natomiast jest napisane o DIECIE ZRÓWNOWAŻONEJ, czyli takiej gdzie wszystkie niezbędne składniki pokarmowe są dostarczane do organizmu. W takiej sytuacji wg mojej najlepszej wiedzy białka nie są wykorzystywane jako źródło energii tylko cukry i tłuszcze. Natomiast w zadaniu o nabłonku, przeanalizowałam ten rysunek i pomiędzy komórkami nabłonka nie ma żadnej istoty międzykomórkowej, są one po prostu narysowane obok siebie. Właśnie analiza tego rysunku skłoniła mnie do tej odpowiedzi. To o czym piszesz wynika z Twojej wiedzy, a nie z tego co widać na rysunku. Jeżeli chodzi o błonę podstawną to w podręczniku Nowej Ery jest napisane, że jest to postać substancji międzykomórkowej(składająca się głównie z włókien). Proszę o dalszą dyskusję, bo niestety pomoc kolegi nie rozwiązała problemu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości