Czemu adrenalinę stosuje się do wstrząsu anafilaktycznego?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
strateg37
Posty: 25
Rejestracja: 27 cze 2014, o 22:33

Czemu adrenalinę stosuje się do wstrząsu anafilaktycznego?

Post autor: strateg37 »

Witam. Pytanie z tematu może i banalne, ale proszę uprzejmie o przeczytanie mojego toku rozumowania i ewentualne wyprowadzenie mnie z błędu.

Ostatnio zaczęło nurtować mnie pytanie, które nie daje mi spokoju. Adrenalina silnie działa na receptory beta, a jednym z tych receptorów jest receptor Beta 2, którego pobudzenie powoduje rozszerzenie naczyń. Poprzez działanie na te receptory Beta 2 spada opór obwodowy, a co za tym idzie, ciśnienie rozkurczowe.

A zatem, jeżeli mamy wstrząs anafilaktyczny, to czy adrenalina nie powinna teoretycznie pogarszać sytuacji, poprzez jeszcze większe rozszerzanie obwodowych naczyń?
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Czemu adrenalinę stosuje się do wstrząsu anafilaktyczneg

Post autor: Mårran »

Jeśli chodzi o działanie na naczynia obwodowe, to adrenalina działa przede wszystkim na receptory alfa, które kurczą naczynia głównie skórne i trzewne. Receptory beta 2 odpowiadają przede wszystkim za rozkurcz oskrzeli.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Czemu adrenalinę stosuje się do wstrząsu anafilaktyczneg

Post autor: Anthrax »

Jeszcze receptory beta 2 występują obficie w naczyniach wieńcowych. Rozszerzenie tych naczyń powoduje lepszą perfuzję mięśnia sercowego.
Przynajmniej tak na fizjologii mnie uczyli

A co do receptorów alfa 1 (zwężających naczynia np. skórne), to większe powinowactwo ma do nich noradrenalina, ale adrenalina też na nie działa
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości