Met-3 PZO

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Met-3 PZO

Post autor: berkut123 »

Kupiłem sobie zabytkowy mikroskop , mam dwa pytania odnośnie niego.
1 Stolik opada pod swoim ciężarem , nie wiem czy coś jest nie tak z tym mechanizmem. Ale z tyłu za mechanizmem podnoszenia jest taki wichajster-śrubka . Jak ustawię wysokość stolika śrubą zgrubną , zablokuje tym wichajstrem . To stolik nie opada , a wyostrzyć można śrubą dokładną .Tak ma być ? czy stolik nie powinien opadać pod swoim ciężarem?.
2 Nie ma nasadki bino w tym mikroskopie , próbowałem przełożyć z Biolara ale nie pasuje , jest zły kąt , opiera się nasadka o stolik . Czy te stare nasadki bino mają inny kąt niż te od biolara ( chodzi o kąt między płaszczyzną zamocowania a okularem -nie wiem jak to napisać).
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Met-3 PZO

Post autor: Boguslaw »

2. Nasadka bino od MB 30 ma inny kąt mocowania niż nasadka bino od Biolara.
Wydaje mi się (?) że powinna podpasować, jeśli to opieranie nie jest zbyt duże.
Ale to tylko wydaje mi się: -)

Porównując naocznie obie nasadki postawione obok siebie (Biolar i MB 30) to w powyższej sytuacji jest pewien plus dla nasadki MB 30

Nie mam Met-3, ale zastanawia mnie ta nasadka mono 1,25x w nim zamontowana. Oczywiście jeśli taką masz zamontowaną jak pod poniższym linkiem?
allegro 6716727001
Nie widziałem takiej, ale standardowe mono od MB 30 mają 1,5x
?
Edit: Przed chwilą sprawdziłem i nie wiem ile x mają oryginalne mono od MB 30, bo nie mam takiej -)
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Met-3 PZO

Post autor: berkut123 »

To powiększenie 1,25 jest w samym mikroskopie , sama ta nasadka po odkręceniu jest podobna jak ta z sztudara , bez powiększenia (taka mono kanciasta). Po założeniu nasadki bino od biolara, jak się ją zamocuje z boku to niby działa. Tyle że obraz jest przesunięty , trzeba wycentrować śrubkami przesłonę, ale starcza zakres regulacji .Ta od MB 30 ma powiększenie własne?
berkut123
Posty: 47
Rejestracja: 22 sty 2015, o 22:25

Re: Met-3 PZO

Post autor: berkut123 »

Nie umiem edytować posta ! Chodziło mi o to czy nasadka bino od MB30 lub od tych starszych sprzętów ma powiększenie własne?
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Met-3 PZO

Post autor: LoginPiotrusia »

Bino od MB30 ma własne powiększenie 1,5x
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości