Krótkowzroczność

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Anezka
Posty: 1022
Rejestracja: 27 gru 2009, o 23:17

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Anezka »

Hm, widziałam kiedyś coś takiego. Byłoby miło gdyby było prawdziwe
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Krótkowzroczność

Post autor: yeast »

Soczewki mają swoje wady i zalety - z jednej strony sa inwazyjne (pakujesz sobie je do oka, więc możesz zwiększyc ryzyko zakażenia i też zmniejszasz doplyw tlenu), ale z drugiej strony dają naturalne pole widzenia (ja swoją wadę nabyłam w połowie liceum i nie jestem w stanie nosić okularów, bo cały czas zezuję na boki za oprawkę).
Awatar użytkownika
Tau
Posty: 169
Rejestracja: 31 gru 2009, o 00:37

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Tau »

Mihhu powiem ci stare porzekadełko farmaceutów, ze jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego. wg mnie te okulary są nieefektywne zwłaszcza, że np astygmatyzm jest niemożliwy do skorygowania bezinwazyjnego.

Co do okularów itp. należę do tych szczęśliwców co mieli je przez pół roku a od tamtej pory widzę wszystko dobrze poprawnie bez okularów. Ale byłem wtedy w 4 klasie podstawówki.
Awatar użytkownika
Mihhu
Posty: 1876
Rejestracja: 29 cze 2010, o 20:05

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Mihhu »

Tau, czyli mówisz, że takie okulary mogą faktycznie wyleczyć krótkowzroczność? Bo co do astygmatyzmu to faktycznie naciąganie. Jak zobaczyłem pierwszy raz te okulary to miałem wrażenie, że takie coś może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
Awatar użytkownika
Katrishia
Posty: 82
Rejestracja: 10 mar 2010, o 16:41

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Katrishia »

Moja wada zaczęła się bardzo skromnie i asymetrycznie -0,5D na lewe oko, prawe było w porządku-to było w podstawówce, wtedy mieliśmy modę na okulary, także ja też zapragnęłam mieć swoje a drobna wada była dodatkowym argumentem z miesiąc ponosiłam wymarzone okularki i stwierdziłam, że nie będę ich nosić bo nie dość, że mi się znudziły to dodatkowo były uciążliwe.
moja wada pogłębiła się aczkolwiek nie tak bardzo, obecnie mam ok.-1D na prawe oko i -1,5D na lewe(po 6-ciu latach praktycznie nienoszenia czegokolwiek), epizodycznie zdarzało mi się włożyć okulary, np. do kina na film z napisami, albo do szkoły. W liceum przez miesiąc nosiłam też soczewki, na początku odczuwałam dyskomfort i miałam trudności z założeniem soczewek, ale ostatecznie i z tego rozwiązania zrezygnowałam-bo po zdjęciu okularów czy soczewek miałam wrażenie, że widzę gorzej niż wcześniej, poza tym w liceum nie było konieczności przepisywania z tablicy, wszystko było raczej dyktowane, albo lekcja przypominała wykład, a i świat wydawał się piękniejszy bez soczewek, przynajmniej bez nich nie dostrzegałam kurzych łapek pod oczami polonistki, ani zaskórników na nosie matematyka
anew358
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2012, o 12:11

Re: Krótkowzroczność

Post autor: anew358 »

Witajcie
Mam pytanie.
Czy przy wadzie wzroku , wynik komputerowy- minus 2,5 i minus 2,75 na drugie oko, jest możliwe że polepszył mi się wzrok?. Noszę okulary minus 2,00 , ostatnio rzadziej bo widzę w nich ostro.
Czy mogłabym dlatego zmniejszyć moce szkieł do minus 1,75?
Okuliści mówią różnie, a że nie muszę nosić okularów albo że każdy dobiera je różnie, w zależności od tego ile chce widzieć także argument wizyty kolejnej u okulisty mnie nie przekonuje
Mam 37 lat, wada nabyta na studiach.
Pozdrawiam serdecznie i bardzo proszę o radę.
Anna
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Krótkowzroczność

Post autor: tin »

To chyba zależy czym wada jest spowodowana.
Mnie okulista mówił, że przy asymetrycznych wadach większych niż 0,5 wzrok powinno się korygować odpowiednimi szkłami. Generalnie powinno się też ćwiczyć mięśnie gałki ocznej.

Co do doboru szkieł. Optometrystom nie wierzę, bo chcą najlepiej wcisnąć nam 3 pary i ustawiają okulary na idealne parametry. Mnie przekonuje argument, że po korekcji powinnaś się czuć dobrze w okularach (wiadomo, że czuje się dyskomfort w momencie włożenia szkieł korekcyjnych - czy soczewek czy okularów, ale powinien on być minimalizowany). Wkładanie na siłę szkieł po których bolą mnie oczy i nie mogę funkcjonować mija się z celem.
Jest wiele szkół doboru korekcji, ale w sumie nie jestem przekonany która jest tą właściwą.
anew358
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2012, o 12:11

Re: Krótkowzroczność

Post autor: anew358 »

Wiecie co? ja już zgłupiałam, chyba wrócę do tych o pół dioptrii mocniejszych okularów jak zapisywali mi wszyscy okuliści,
teraz mam minus 2,00 które zaleciła mi tylko jedna okulistka i w nich lekko bo lekko ale niedowidzę.
jak myślicie?
Skoro powiedzmy 9 okulistów mówi minus 2,5, to chyba oni mają rację
Dzięki z góry za odzew
An.
P.S. bo kwestię noszenia o wiele słabszych już mi wyperswadowano, no racja- nie ma powrotu przy minusach
marmoon
Posty: 1
Rejestracja: 4 kwie 2012, o 14:35

Re: Krótkowzroczność

Post autor: marmoon »

Pracuje przy komputerze i ostatnio podczas badania okulista zalecił mi okulary. Jak mam ubiegać się o zwrot kosztów czy bezpośredniodnio u pracodawcy, czy przy rozliczaniu podatku? Wiem, że pracodawca nigdy nie pokrywa 100%, ale chcialabym aby chociaż część kosztów mi się zwróciła.
Awatar użytkownika
krim
Posty: 56
Rejestracja: 28 gru 2016, o 09:09

Re: Krótkowzroczność

Post autor: krim »

A czy można nosić soczewki przy krótkowzroczności? Czy jest możliwosć jedynie noszenia okularów ?
Awatar użytkownika
kastor
Posty: 5
Rejestracja: 18 lut 2017, o 02:44

Re: Krótkowzroczność

Post autor: kastor »

Ja nie wiem czy mam krótkowzroczność, ale wiem że zeby cokolwiek znaleźć muszę oddalić się od tego 5 metrów
I raczej nie chodzi tu o wzrok tylko o jakieś zagubienie.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Adax82 »

krim,
Można nosić soczewki do pewnego zasięgu wady, ocenianej na -8 i bez astygmatyzmu.

kastor,
Jesteś raczej dalekowzrocznym.

Krótkowzroczność jest dolegliwą wadą wzroku, gdyż zdolność dobrego widzenia ( powszechne zadanie z optyki na maturze Fiza R. ) sprowadza się do ostrego widzenia przedmiotu, który znajduje się w odległości od 25 cm do 10 cm. Ma to jednak dwojakie konotacje. Osoby krótkowzroczne mogą czytać książki ( bez okularów ) mając je przy nosie". Ponadto mogą odczytać próbę złota w pierścionku, czy dojrzeć też zanieczyszczenia w kamieniu szlachetnym, np. rubinie czy diamencie. Osoby te nie mogą jednak dostrzec napisu na przystanku tramwajowym/autobusowym. Trudno powiedzieć co jest gorsze czy lepsze.
Najlepiej byłoby mieć możliwości sokoła czy też orła przedniego - homo sapiens może tylko o tym pomarzyć.
Mariusz155
Posty: 1
Rejestracja: 7 lis 2018, o 08:54

Re: Krótkowzroczność

Post autor: Mariusz155 »

wiem, ze to śmiesznie zabrzmi ale spróbuj suplementu diety [mod]. MI wzrok siadał od kompa i pogłebiała sie wada. Zacząłem stosować ten suplement i zaczeło być coraz lepiej
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości