Medycyna po zagranicznym licencjacie, brak polskiej matury

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Jezier
Posty: 3
Rejestracja: 21 lut 2017, o 20:24

Medycyna po zagranicznym licencjacie, brak polskiej matury

Post autor: Jezier »

Witam,
Szukam po forach już kilka godzin ale nie potrafię znaleźć konkretnej odpowiedzi.
Jestem zainteresowany studiami wojskowo-lekarskimi z ramienia MON-u w Lodzi. Problem w tym ze nie posiadam odpowiedniej matury za to ukończyłem 2-letnie studium policealne z nauk biomedycznych oraz 4-letni licencjat z fizjologi z Uniwersytetu Glasgow zdany na 5.
Wiecie może czy jest jakaś szansa aby dostać się na woj-leka w Polsce z takim zestawieniem?
O ile wiem, wymagana jest matura, która jest no, biedna ze tak powiem.
Dzieki z góry
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Medycyna po zagranicznym licencjacie, brak polskiej matu

Post autor: Cappy »

Jeśli matura jest taka biedna, to co za problem dla Ciebie ją dobrze zdać i bez problemu przebierać w polskich uniwersytetach medycznych?
Awatar użytkownika
sternensucherin
Posty: 40
Rejestracja: 5 lip 2015, o 11:59

Re: Medycyna po zagranicznym licencjacie, brak polskiej matu

Post autor: sternensucherin »

Nikt tutaj nie udzieli konkretnej odpowiedzi. Trzeba się przejść do dziekanatu i dowiedzieć czy są jakiekolwiek szanse, bo zgaduję, że pisałeś coś w rodzaju matury w liceum, tylko nie w polskiej wersji. Może będą to traktować jako maturę IB lub zastosują podobny przelicznik. Może nie być łatwo, ale trzeba chodzić, dzwonić, pytać się w dziekanacie, a nie dumać i przeszukiwać kolejny raz forum
Awatar użytkownika
_kajka_
Posty: 52
Rejestracja: 5 kwie 2016, o 08:08

Re: Medycyna po zagranicznym licencjacie, brak polskiej matu

Post autor: _kajka_ »

Cześć,

Jestem w podobnej sytuacji. Z góry ostrzegam, że ten post będzie długi, chociaż postaram się przedstawić sprawę jak najzwięźlej. Mam dyplom z matematyki z uniwersytetu w Edynburgu i brak polskiej matury, bo do liceum też chodziłam w Szkocji. Tam pisałam egzaminy końcoworoczne Advanced Highers (szkocki system oświaty), których poziom jest nieco wyższy od angielskich A levels, a tym samym - polskiej matury. Mam zdaną, między innymi, matematykę i fizykę (z najwyższym wynikiem), ale nie biologię ani chemię.

I tutaj zaczyna się zabawa. Oczywiście najpierw zwróciłam się z deklaracją maturalną (wersją dla osób z zagranicznym świadectwem dojrzałości) do krakowskiego OKE (jestem z Lublina), po wielu rozmowach z przemiłymi Paniami z biura matur (to nie sarkazm, przysięgam - Panie były wyjątkowo pomocne) dostałam zapewnienia, że wszystkie dokumenty są jak należy i na pewno będę pisać maturę w maju i to tylko z wybranych przeze mnie przedmiotów, ponieważ posiadam świadectwo dojrzałości.

Pierwsza rozmowa odbyła się w lipcu i przez wiele miesięcy żyłam w błogim zaufaniu do polskiej rzeczywistości prawnej. Błąd. Pod koniec lutego dostałam finalne pismo z OKE, powołujące się na decyzję MENu oraz ustawę z lutego 2015 roku. Proszę

Szkoda tylko, że uczelnie mają dwa lata na dostosowanie się do ustawy, która po drodze była jeszcze nowelizowana i suma sumarum jedyna uczelnia medyczna w Polsce, która ma wykaz przeliczników wszystkich matur krajów UE to WUM. Czyli ustawa istnieje - jedynie na papierze. W praktyce tylko matura IB i EB jest honorowana przez uczelnie.

Dodam, że po dostaniu listu zatelefonowałam oczywiście do OKE, gdzie rozmawiałam ponad pół godziny z osobami, które były nie mniej zszokowane decyzją MENu niż ja.

Oczywiście napisałam do wszystkich uczelni (w tym Łodzi, która cię interesuje) i odpowiedź była jednogłośna: mam podchodzić do egzaminów wstępnych w czerwcu. Także zakładam, że ty również będziesz musiał przystąpić do egzaminów wstępnych.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, pisz śmiało na priv.
Załączniki
BpiJbch.png
Awatar użytkownika
_kajka_
Posty: 52
Rejestracja: 5 kwie 2016, o 08:08

Re: Medycyna po zagranicznym licencjacie, brak polskiej matu

Post autor: _kajka_ »

Dodam jeszcze, że ich powołanie się w liście na moje świadectwo uzyskane w Anglii świadczy albo o całkowitej ignorancji, albo niechlujstwie, albo i jednym, i drugim.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości