I grupa kationów

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
lifeisbrutal55
Posty: 13
Rejestracja: 3 sty 2016, o 14:42

I grupa kationów

Post autor: lifeisbrutal55 »

Witam. Proszę o pomoc dotyczącą analizy kationów I grupy. Otóż dostałam próbkę, która zawierała jony: Ag+ i PO4 3-. Ale zacznijmy od początku. Próbka zawierała żółty osad. pH było 14. Gdy przeprowadziłam reakcję z monetą, nic się nie stało co wskazywało na brak Ag+ (bo moneta byłaby czarna). Następnie dodałam CrO4 2- postał mi żółty osad co świadczyłoby o obecności Pb2+, ale przecież go nie miałam w próbce. Później dodałam jonu siarczkowego i zabarwiło się na czarno a chyba nie powinno bo podobno tylko w środowisku kwaśnym i obojętnym przyjmuje taki kolor (gdy obecny jest Ag+). Po za tym przeprowadziłam też reakcje z Cl- i I- co wskazywało na Ag+. Czy ktoś mi może wyjaśnić dlaczego tak się działo w początkowych reakcjach ? I kluczowe pytanie. Wykrywając kationy pracujemy na samym roztworze z nas osadu czy można na osadzie ? Z góry dziękuję za odpowiedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości