Konkurs chemiczy - problem z zadaniem

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
julcziik
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2017, o 05:44

Konkurs chemiczy - problem z zadaniem

Post autor: julcziik »

Witam
Interesuję się chemią i zaczęłam rozwiązywać zadania z różnych egzaminów i konkursów na poziomie gimnazjum. I tu pojawił się jeden problem z zadaniem:

Ile moli jonów chlorkowych powstało po rozpuszczeniu w wodzie 0,25 mola chlorku sodu, 0,25 mola chlorku cyny (IV) oraz 111g chlorku wapnia?
A. 1,5 mola
B. 2,25 mola
C. 2,5 mola
D. 3,25 mola

Odpowiedź na pewno B, ale prosiłabym o wytłumaczenie

Dlaczego z jednego mola NaCl powstaje jeden mol chlorkowy, a nie 0,5 mola? To samo z SnCl4
ferrocen
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2017, o 22:07

Re: Konkurs chemiczy - problem z zadaniem

Post autor: ferrocen »

Zgodnie z równaniami dysocjacji tych soli:

NaCl Na+ + Cl- (jedna cząsteczka NaCl rozpada się na jeden kation Na+ i jeden anion Cl-)
1cząst. : 1jon : 1jon
1mol : 1mol : 1mol (współczynniki stechiometryczne określają stosunek molowy reagentów)
0,25mol:0,25mol:0,25mol
Analogicznie:

SnCl4 Sn4+ + 4Cl- (jedna cząsteczka rozpada się na jeden kation Sn4+ i cztery aniony Cl-)
1cząst. : 1jon : 4jony
1mol : 1mol : 4mol
0,25mol:0,25mol:1mol (stosunek)

Jak to już wiesz, to pozostaje Ci obliczyć sumę moli chlorkowych (n) z dwóch powyższych soli:

n=0,25mol+1mol=1,25mol

Do (n) dodajesz liczbę moli z dysocjacji 111g chlorku wapnia:

MCaCl2=40g/mol + 2*35,5g/mol = 111g/mol
n=m/M = 111g/(111g/mol)=1mol (CaCl2) (choć to widać bez obliczeń )

CaCl2 Ca2+ + 2Cl-
1mol : 1mol : 2mol

n+2mol=3,25mol

PS Jesteś pewna, że odpowiedź to B? Bo może coś sknociłem, ale wydaje mi się, że nie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość