Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

OKE Kraków 2017

7.3c

Tak jak probówkę 1 i 2 rozumiem, bo miedź i żelazo się utlenią, tak nie rozumiem w ogóle dlaczego w 4 się zmieni kolor. I też zastanawiałem się nad 3 - przecież jest tam chromian (VI), który mógłby zmienić kolor w środowisku kwaśnym, ale moze chodzi o to, że tego kwasu jest za mało?

8 probówka B

A cóż to za reakcja w ogóle? Ja myślałem, że to jest estryfikacja i jako gaz dałem parę wodną, a tu propen.

18.3
1. Tu nie jest sprecyzowane, o co konkretnie chodzi z tym cynkiem. Czy stoi coś przeciwko temu, aby zamiast jonu kompleksowego użyć tlenku cynku?

22.1
3. Co to za reakcja z ołowiem?

30.
a) Skąd tutaj osad?

35.
b) Znowu ołów. Cóż on tu robi?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Larsonik pisze:8 probówka B

A cóż to za reakcja w ogóle? Ja myślałem, że to jest estryfikacja i jako gaz dałem parę wodną, a tu propen.
Można odwodnić alkohol pod wpływem kwasu siarkowego (VI) i wtedy rzeczywiście powstaje alken, ale jeżeli pokazują, że dodają kwas jako substrat, to człowiekowi w głowie zapala się lampka, że ten kwas jest substratem, a nie katalizatorem odwodnienia
Larsonik pisze:18.3
1. Tu nie jest sprecyzowane, o co konkretnie chodzi z tym cynkiem. Czy stoi coś przeciwko temu, aby zamiast jonu kompleksowego użyć tlenku cynku?
Jeżeli do jonów cynku dodasz nadmiar wodorotlenku, to pierw wytworzy się osad Zn(OH)2, a następnie kompleks w postaci Na2[Zn(OH)4]. Tak więc nie możesz dać tlenku cynku, ponieważ po dodaniu nadmiaru KOH będziesz miał właśnie ten kompleks. Swoją drogą, bardzo nieczytelne te zadania jak dla mnie.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Larsonik pisze:7.3c

Tak jak probówkę 1 i 2 rozumiem, bo miedź i żelazo się utlenią, tak nie rozumiem w ogóle dlaczego w 4 się zmieni kolor. I też zastanawiałem się nad 3 - przecież jest tam chromian (VI), który mógłby zmienić kolor w środowisku kwaśnym, ale moze chodzi o to, że tego kwasu jest za mało?
Imo pomylili w odpowiedzi i zamiast 3 dali 4.
8 probówka B

A cóż to za reakcja w ogóle? Ja myślałem, że to jest estryfikacja i jako gaz dałem parę wodną, a tu propen.
Dwa gazy miały być palne, a dwa niepalne.
18.3
1. Tu nie jest sprecyzowane, o co konkretnie chodzi z tym cynkiem. Czy stoi coś przeciwko temu, aby zamiast jonu kompleksowego użyć tlenku cynku?
W etapie 1) powstał kompleks więc skąd ZnO?
22.1
3. Co to za reakcja z ołowiem?
PbCl2 jest trudnorozpuszczalny.
30.
a) Skąd tutaj osad?
Woda była WYSOKOZMINERALIZOWANA (jony wapnia, magnezu i takie tam.)
35.
b) Znowu ołów. Cóż on tu robi?
Po mineralizacji (w silnie alkalicznym roztworze ale o tym cisza w zadaniu) jony siarczkowe reagują z jonami Pb(II).
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Bardzo trudna i nieczytelna matura. O tym Pb w 35 to nawet nie słyszałem. Pojechali ostro.
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Nojestem »

lukasz471 pisze:Bardzo trudna i nieczytelna matura. O tym Pb w 35 to nawet nie słyszałem. Pojechali ostro.
Ciekawe co za rok wymyślą. Wyznaczanie reakcji elementarnych dla równań kinetycznych
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

pesel pisze:
A cóż to za reakcja w ogóle? Ja myślałem, że to jest estryfikacja i jako gaz dałem parę wodną, a tu propen.
Dwa gazy miały być palne, a dwa niepalne.
Tak długo myślałem nad tą reakcją, ze zapomniałem o tym fakcie. Ale w życiu nie słyszałem o eliminacji alkoholi H2SO4. Przejrzałem podręcznik - nie mam jej. H2SO4 nie zużywa się i powstaje tylko alken i woda czy jej przebieg jest inny?
18.3
1. Tu nie jest sprecyzowane, o co konkretnie chodzi z tym cynkiem. Czy stoi coś przeciwko temu, aby zamiast jonu kompleksowego użyć tlenku cynku?
W etapie 1) powstał kompleks więc skąd ZnO?
Moje wątpliwości wzięły się stąd, że treść można było zrozumieć tak, że tylko te dwie pozostałe reakcje dotyczą tego etapu, a ta pierwsza jest oderwana od pozostałych.
22.1
3. Co to za reakcja z ołowiem?
PbCl2 jest trudnorozpuszczalny.
W roztworze zajdzie tak po prostu reakcja pomiędzy chloroalkanem a jonami Pb2+? W kluczu jest jeszcze napisane, że też mieszanina produktów reakcji B przereaguje z wytrąceniem osadu. A to co za reakcja? I skoro alkohol da osad, to czemu glikol z D nie?
30.
a) Skąd tutaj osad?
Woda była WYSOKOZMINERALIZOWANA (jony wapnia, magnezu i takie tam.)
To że w tej probówce wytrąci się osad doskonale rozumiem ale w kluczu zaznaczona jest też probówka B z octem spożywczym. Zapomniałem w pierwszym poście zaznaczyć, ze o nią mi chodzi. Dlaczego tam wytrąca się osad?
35.
b) Znowu ołów. Cóż on tu robi?
Po mineralizacji (w silnie alkalicznym roztworze ale o tym cisza w zadaniu) jony siarczkowe reagują z jonami Pb(II).
O tym też w podręczniku cisza.
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

O dehydratacji alkoholi w Boydzie poczytaj. Przez karbokation to idzie.
Larsonik pisze:W roztworze zajdzie tak po prostu reakcja pomiędzy chloroalkanem a jonami Pb2+? W kluczu jest jeszcze napisane, że też mieszanina produktów reakcji B przereaguje z wytrąceniem osadu. A to co za reakcja? I skoro alkohol da osad, to czemu glikol z D nie?
Nie chloroalkanem a HCl:

C2H6 + Cl2 C2H5Cl + HCl

2HCl + Pb2+ PbCl2 + 2H+
Larsonik pisze:o że w tej probówce wytrąci się osad doskonale rozumiem ale w kluczu zaznaczona jest też probówka B z octem spożywczym. Zapomniałem w pierwszym poście zaznaczyć, ze o nią mi chodzi. Dlaczego tam wytrąca się osad?
Wyższe kwasy tłuszczowe marnie rozpuszczają się w wodzie (a powstaną bo octowy jest mocniejszy).
Larsonik pisze: O tym też w podręczniku cisza.
Tutaj "przegli". (dopisek po pewnym czasie) autorzy podręczników szkolnych.
Ostatnio zmieniony 24 kwie 2017, o 09:51 przez pesel, łącznie zmieniany 2 razy.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Nie chloroalkanem a HCl:

C2H6 + Cl2 C2H5Cl + HCl

2HCl + Pb2+ PbCl2 + 2H+
Zapomniałem o HCl. trzeba było napisać reakcję, dzięki. W reakcji B też pojawią się jony Cl- z dysocjacji KCl.
Ale w życiu nie słyszałem o eliminacji alkoholi H2SO4. Przejrzałem podręcznik - nie mam jej. H2SO4 nie zużywa się i powstaje tylko alken i woda czy jej przebieg jest inny?
A jak z tym?
Tutaj przegli". (dopisek po pewnym czasie) autorzy podręczników szkolnych.
Dobre
Nojestem
Posty: 124
Rejestracja: 9 maja 2015, o 22:28

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Nojestem »

Mi się wydaje, ze silnie higroskopijny H2SO4 wyciąga wodę z alkoholu i dlatego jest alken. Zawsze tez może powstać eter ale nie w tym przypadku
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

chemguide.co.uk/mechanisms/elim/dhethanol.html
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Problematyczne zadania

Post autor: lukasz471 »

Larsonik pisze:Tak długo myślałem nad tą reakcją, ze zapomniałem o tym fakcie. Ale w życiu nie słyszałem o eliminacji alkoholi H2SO4. Przejrzałem podręcznik - nie mam jej. H2SO4 nie zużywa się i powstaje tylko alken i woda czy jej przebieg jest inny?
Jak to nie słyszałeś? Kij w mechanizm bo tego znać w liceum nie musisz, ale o tym, że H2SO4 jest odczynnikiem odwadniającym wiedzieć powinieneś. A dlaczego używasz H2SO4 jako katalizatora w estryfikacji? A dlaczego używasz H2SO4 jako katalizator w nitrowaniu związków aromatycznych? Mówiąc prostym językiem licealnym, jest higroskopijny i ułatwia tworzenie wody jako produktu. Tak więc można zamiast Al2O3 stosować H2SO4 do odwadniania alkoholi. Co więcej, jak ktoś wspomniał, przy zbyt niskiej temperaturze wskutek odwodnienia alkoholu przy pomocy H2SO4 powstaje eter a nie alken i takich zadań jest mnóstwo w arkuszach i zbiorach.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Larsonik »

Dzięki chłopaki za tyle wyjaśnień. Pewnie, wiem, ze jest to czynnik odwadniający i też o tym pomyślałem. Można to było przewidzieć, ale zawsze może się okazać, że akurat w jakimś przypadku jest inaczej, dlatego lepiej się spytać. Eterów obecnie w liceum nie ma. Poza tym serio nie słyszałem i w zbiorach też się nie spotkałem.

Ale najważniejsze, że już wiem.

A tak właściwie, to dlaczego H2SO4 jest tak silnie higroskopijny?
pesel

Re: Problematyczne zadania

Post autor: pesel »

Larsonik pisze:Eterów obecnie w liceum nie ma.
A co to szkodzi? Patrz Nowa Era 2017 zadanie 28.

I jeszcze do poprzedniego wątku. Podstawa programowa:

10. Hydroksylowe pochodne węglowodorów – alkohole i fenole. Uczeń:
.
3) opisuje właściwości chemiczne alkoholi, na przykładzie etanolu i innych prostych alkoholi w oparciu o reakcje: spalania wobec różnej ilości tlenu, reakcje z HCl i HBr, zachowanie wobec sodu, utlenienie do związków karbonylowych i ewentualnie do kwasów karboksylowych, odwodnienie do alkenów, reakcję z nieorganicznymi kwasami tlenowymi i kwasami karboksylowymi zapisuje odpowiednie równania reakcji
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości