matura 2013 poznań, kilka pytań

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

matura 2013 poznań, kilka pytań

Post autor: migelo »

Mam kilka zadań tego arkusza, których kompletnie nie rozumiem, prosże o pomoc.

1. Oceń prawdziwość stwierden dot. ekspresji informacji genetycznej.

a. Poszczególne geny w DNA u eukariotów podlegają kontroli oddzielnych sekwencji promotorowych natomiast u prokariontów jeden promotor kontroluje kilka genów.
b. Dany mRNA u eukariotów zawiera informację o budowie kilku polipeptydów, nastomiast u prokariontów tylko jednego polipeptydu.
c. Miejscem potranskrypcyjnej obróbki pre-mRNA u eukariontów jest jądro komórkowe, natomiast u prokariontów cytoplazma komórki.

ODPOWIEDZI Z KLUCZA: FFP. Czy ktoś mógłby wyjaśnić, bo ja zrobiłem to całkowicie na odwrót: PPF.

2. Oceń informacje dotyczące funkcjonowania orzęsków.

a. Wnętrze komórek orzęsków wodnych jest zawsze hiperosmotyczne w stosunku do środowiska zewnętrznego.
b. W usuwaniu komórek niektórych zbędnych produktów przemiany materii bierze udział błona komórkowa.
c. Wydalanie nadmiaru wody wraz z niestrawionymi resztkami pokarmowymi odbywa się za pośrednictwem wodniczek tętniących.

Odpowiedzi z klucza: PFP

Również proszę o jakieś krótkie wyjaśnienie, albo odesłanie mnie do jakiegoś linku.
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: matura 2013 poznań, kilka pytań

Post autor: Cappy »

W pierwszym powinno być PFF a w drugim FPF, źle spojrzałeś w odpowiedzi
migelo
Posty: 53
Rejestracja: 27 sty 2016, o 18:59

Re: matura 2013 poznań, kilka pytań

Post autor: migelo »

A czemu w pierszym zadaniu drugie zdanie jest fałszywe ?

Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: matura 2013 poznań, kilka pytań

Post autor: Cappy »

migelo, Bo mRNA u eukariotów jest monocistronowy, to znaczy, że ma informację na temat budowy jednego białka a u prokariotów policistronowy
patji
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2017, o 11:18

Re: matura 2013 poznań, kilka pytań

Post autor: patji »

Cappy pisze:W pierwszym powinno być PFF a w drugim FPF, źle spojrzałeś w odpowiedzi

No właśnie nie spojrzał źle w odpowiedzi, jest PFP
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: matura 2013 poznań, kilka pytań

Post autor: Cappy »

patji, To zależy na jakie klucze się patrzy czy na oficjalne czy nieoficjalne
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości