Merystemy zarodnikotwórcze pierwotne

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Edziaaaaaa
Posty: 59
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 19:06

Merystemy zarodnikotwórcze pierwotne

Post autor: Edziaaaaaa »

W vademecum mam napisane, że niektóre merystemy zarodnikotwórcze są pierwotne, a reszta to wtórne. Tylko nie podano żadnych przykładów ich występowania i teraz się zastanawiam u jakich roślin są takie, a u jakich są te drugie. Czy ktoś wie? Które merystemy zarodnikotwórcze są pierwotne?
Cappy
Posty: 459
Rejestracja: 8 cze 2014, o 18:51

Re: Które merystemy zarodnikotwórcze są pierwotne?

Post autor: Cappy »

Pierwotne:
- merystemy wierzchołkowe
- merystemy wstawowe
- merystemy archesporialne

Wtórne:
- kambium
- fellogen
- kallus

Więc jak widzisz występują oba typy merystemów u wszystkich (chyba) roślin.
Edziaaaaaa
Posty: 59
Rejestracja: 19 kwie 2017, o 19:06

Re: Które merystemy zarodnikotwórcze są pierwotne?

Post autor: Edziaaaaaa »

Może ja wrzucę zdjęcie strony w vademecum, żeby rozjaśnić lepiej o co chodzi
Tam są 2 rodzaje tych merystemów archesporialnych- jedne pierwotne, drugie wtórne, a pytanie brzmi czy znacie może przykłady roślin, które mają pierwotne merystemy archesporialne, bo w internecie nie mogę znaleźć
Teraz się zastanawiam, czy jeszcze bardziej nie namieszałam
Załączniki
vademecum.png
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Które merystemy zarodnikotwórcze są pierwotne?

Post autor: AnnaWP »

Klasyfikacja merystemów na pierwotne i wtórne generalnie rzecz biorąc jest przestarzała i nie przystaje do rzeczywistości.
Coraz częściej mówi się raczej o merystemach osiowych i bocznych, plus dodatki, nie przystające do reszty.
Dlaczego? Dlatego, że jeden merystem raz może powstawać przez odróżnicowanie tkanki stałej, a raz bezpośrednio z prokambium, co jest podstawą tego podziału.

Jeżeli pokażesz opis tych merystemów, to może domyślę się, co autorzy mieli na myśli.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości