Nowa Era 2017 arkusz

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Nowa Era 2017 arkusz

Post autor: Biologis »

Czy ktoś może ocenić ten arkusz pod kątem maturalnym , czy klucz odpowiedzi i formy zadań są adekwatne do CKE ?

W arkuszu w zadaniu 13.1
Dlaczego prawdą jest że w moczu ostatecznym w ciągu doby pojawia się taka ilość mocznika jaka przedostaje się z krwi do moczu pierwotnego? A to nie jest przypadkiem tak że część mocznika przechodzi do rdzenia nerki by utworzyć ujemny potencjał wodny , która umożliwia dyfuzję wody z pętli Henlego?

Zadanie 17.3
Jeśli chodzi o konflikt serologiczny czy w pierwszej ciąży nie dochodzi do niego , ponieważ organizm matki nie wytwarza przeciwciał , tylko pamięć immunologiczną na antygen , czy limfocyty w ogóle matki spotykają się w pierwszej ciąży z antygenami płodu ?

Zadanie 22.2
Czy można tu nawiązać do tego że na małych wyspach jest uboga sieć pokarmowa ze względu na małą liczbę gatunków , więc zniszczenie siedlisk doprowadzi do szybkiego wymarcia dużej liczby gatunków?
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Nowa Era 2017 arkusz

Post autor: Biologis »

I jeszcze jedno pytanie , czy białka powierzchniowe są połączone za pomocą wiązań kowalencyjnych czy jonowych? bo wg. tego arkusza kowalencyjnych
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Nowa Era 2017 arkusz

Post autor: Larsonik »

13.1 Zaznaczyłem tak jak Ty mając w pamięci resorpcję mocznika i też nie do końca rozumiem, czemu tak jest. Być może ta ilość mocznika jest zaniedbywalna albo biorąc pod uwagę sumarycznie cały dzień, ta część mocznika, co została zresorbowana, mogła wrócić do nerek i ostatecznie zostać wydalona.

17.3 Nauczycielka mi mówiła, że chodzi o to, ze krew płodu nie miesza się z krwią matki - ze względu na budowę łożyska lub robi to w minimalnym stopniu. Sytuacja zmienia się podczas porodu, matka wówczas z dużym prawdopodobieństwem ma kontakt z erytrocytami dziecka i powstaje pamięć immunologiczna. Należy pamiętać, że łożysko jest przepuszczalne dla przeciwciał ale nie jest dla erytrocytów.

22.2 wg mnie słabo pokazałaś tutaj związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy jednym a drugim.
Awatar użytkownika
Biologis
Posty: 50
Rejestracja: 15 mar 2017, o 18:49

Re: Nowa Era 2017 arkusz

Post autor: Biologis »

Dzięki Larsonik za wyjaśnienie tak mi się wydaje że w 22.2 źle mam .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości