PZO - mikroskopy

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
phacops
Posty: 305
Rejestracja: 30 sie 2013, o 23:14

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: phacops »

Co prawda nie ma działu bino ale jak gdyby miał się pojawić to warto to uwzględnić
SLS 2
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: mikrotom »

Ładne zdjęcie Biolara
Załączniki
BiolarekDelux.JPG
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: mikrotom »

Ładne?
Załączniki
BiolarekDelux.JPG
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: elgin1 »

Drodzy Forumowicze.
Ostatnio stałem się posiadaczem mikroskopu Biolar L. Biesiadując w moje imieniny pokazałem kolegom, że jest taki egzemplarz na Allegro i przyjechał do mnie po kilku dniach. Jako, że nie tylko ja byłem ciekawy jego budowy pozwolę sobie napisać kilka słów i zamieścić kilka zdjęć.
Więc tak, Biolar jak to Biolar, ten model różni się tym, że ma w podstawie wywiercone otwory wentylacyjne

i posiada wbudowane oświetlenie. Mimo zapewnień sprzedawcy z Leszna, że Mikroskop jest w bardzo dobrym stanie optycznym i mechanicznym życie pokazało, że tak nie jest. Co do mechaniki brak uwag, wszystko działa płynnie i bez zarzutów. Co do optyki o tym później.
Mikroskop wymagał gruntownego mycia i rozebrania na podzespoły. Teraz prezentuje się prawie tak jak na zdjęciach z aukcji.
Mikroskop jak wspomniałem osiada w podstawie zasilacz z regulacją natężenia oświetlenia oraz standardowy kolektor i zwierciadło.

Dla własnej wygody odwróciłem o 180 stopni kolektor i w miejsce oryginalnej śruby przy pokrętle przysłony irysowej zastosowałem śrubę do regulacji kondensora z Biolara.

Zastanawiało mnie jak rozwiązano mocowanie żarówki i tutaj prostota podejrzana chyba z Olympusa, w dwa otwory w podstawie wsuwa się bolce osadzone w twardym plastiku znajdującym się na końcu obsady żarówki.

Co do żarówki, to rozwiązanie oświetlenia w Biolarze L pozwala na używanie żarówek nie dłuższych jak 4,8 cm ponieważ w innym przypadku bolce nie wsuną się w otwory. Można oczywiście przedłużyć bolce i stosować inne żarówki ale ja na razie nie muszę kombinować.

Układ zasilania oświetlenia składa się standardowo z transformatora, stabilizatora, bezpiecznika, włącznika i potencjometru.
Teraz kilka słów o optyce. Głowica czysta, bez delaminacji ale zwierciadło . zobaczcie sami

zwierciadło wymagało wymiany i cudem udało mi się zdobyć nowe nie używane, podpowiem tylko, że od kolegi z forum mieszkającego w Łodzi. Żeby zabezpieczyć je przed kurzem przykleiłem na obudowie zwierciadła klejem uniwersalnym Patex standard żel cienkie gumki recepturki

Po zamontowaniu zwierciadła musiałem je wyregulować, w tym celu na szkiełku matowym narysowałem krzyż i śrubkami do regulacji ustawiłem żarnik żarówki na jego środku.

Zasilacz na wyjściu daje napięcie od 0,9 V do 4,5 V

Żarówka jaką pokazałem na zdjęciach ma nominalne napięcie 6 V i moc 15 W więc pobiera prąd 2,5 A chociaż przy większym obciążeniu da się z wbudowanego zasilacza wyciągnąć i 5 A. Nie mam jednak żarówki która zmieściłaby w wymiarach pokazanych wcześniej. Przy ustawieniu maksymalnej mocy światła i zastosowaniu matówki nie da się patrzeć w okular bo światło jest tak mocne.
Po złożeniu całości użyłem kondensora Zeiss 1,2 NA który pasuje do Biolara i według mnie jest lepszy.

Mikroskop doposażyłem w obiektywy PLAN PZO, zmieniacz powiększeń i głowicę trino od mojego Zeissa. Całość prezentuje się bardzo fajnie.
Teraz wygląda to tak:

Podsumowując dużym plusem jest brak zasilacza i dodatkowych kabli na biurku, co nie ukrywam zawsze bardzo mnie irytowało.
Mam nadzieję, że zaspokoiłem ciekawość niektórych z Was. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2017, o 22:43 przez elgin1, łącznie zmieniany 12 razy.
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: elgin1 »

W razie pytań proszę pisać.
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: elgin1 »

Dziękuję za pozytywną ocenę
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2017, o 22:05 przez elgin1, łącznie zmieniany 1 raz.
JohnyM

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: JohnyM »

Fajny materiał!
Intryguje mnie jedna sprawa. obróciłeś kolektor o 180 stopni? Po co? Co to dało?
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: elgin1 »

Żeby zamontować tą dłuższą śrubę do obracania przysłony w podstawie, zamiast kręcić tym pierścieniem. Zamiast oryginalnej śrubki daję dłuższą i jest wygodniej
JohnyM

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: JohnyM »

Wyciągnąłeś 3 soczewki wklęsło wypukłe (kolektor w biolarze, jeśli mnie pamięć nie myli, nie jest symetryczny) i odwróciłeś je o 180 stopni?
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: elgin1 »

Hmm jakby Ci to wytłumaczyć, odkręcasz śrubki zaznaczone na czerwono i tak obracasz całość żeby śruba mocująca pierścień (na niebiesko ) była od góry. Wymieniasz śrubkę mocującą pierścień, regulujesz i gotowe
Ostatnio zmieniony 30 kwie 2017, o 22:06 przez elgin1, łącznie zmieniany 1 raz.
JohnyM

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: JohnyM »

Ah, obracasz wokół osi
Zazwyczaj nie to mają na myśli osoby mówiące o odwracaniu optyki Wszystko jasne, ciekawy patent! Nie będzie to zawadzać z Kpi-2 albo K3PhZ?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: Pickul »

Wyczerpujący temat artykuł. Dobra robota
Awatar użytkownika
elgin1
Posty: 143
Rejestracja: 15 gru 2015, o 21:40

Re: PZO - mikroskopy

Post autor: elgin1 »

JohnyM pytałeś czy nie będzie to zawadzać z Kpi-2 albo K3PhZ, nie mam takich urządzeń ale myślę, że nie powinno. Śrubka ma długość 2 cm i jest w osi pod obsadą kondensora więc chyba nie powinna. Zdjęcia poniżej z maksymalnie opuszczonym stolikiem i kondensorem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości