Mitochondrialne rybosomy

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
flexi
Posty: 20
Rejestracja: 22 lis 2015, o 19:38

Mitochondrialne rybosomy

Post autor: flexi »

Witam, chciałam zapytać czy mitochondrialne rybosomy również jak te obecne w cytoplaźmie komórki powstają w jąderku, a potem są transportowane do mitochondrium?

nadfad
Posty: 69
Rejestracja: 8 lip 2016, o 20:27

Re: Mitochondrialne rybosomy

Post autor: nadfad »

W sumie nie wiem, ale wydaje mi się, że tak, bo jak miałyby powstać w mt? Brak odpowiednich struktur, logika mi mówi, że tak właśnie jest, ale chętnie przeczytam jakąś odpowiedź weryfikującą.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Mitochondrialne rybosomy

Post autor: Larsonik »

A w jaki sposób powstają w komórce prokariotycznej? U mitochondriów może być podobnie.
Awatar użytkownika
2Noradrenalina
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2017, o 21:27

Re: Mitochondrialne rybosomy

Post autor: 2Noradrenalina »

Wydaje mi się, że mitochondrialne rybosomy powstają w mitochondrium poprzez ekspresje genów DNA mitochondrialne, czyli bez udziału jąderka.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mitochondrialne rybosomy

Post autor: AnnaWP »

Większość mitochondrialnych białek jest obecnie kodowana przez DNA jądrowe, a dokładniej przez geny przeniesione w toku ewolucji z mit do jądra. Dotyczy to również białek mitochondrialnych rybosomów. Mit DNA koduje jedynie 13 białek, które zaangażowane są w procesy oddychania
rRNA natomiast jest kodowane przez mit DNA.
en.wikipedia.org/wiki/Human_mitochondrial_genetics#Electron_transport_chain.2C_and_humanin
Składanie podjednostek musi odbywać się na terenie macierzy, bowiem białka docierają do mitochondrium pojedynczo i muszą być rozfałdowane.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Mitochondrialne rybosomy

Post autor: Larsonik »

Ostatnio w arkuszu maturalnym spotkałem się ze zdaniem: Jądro komórkowe kontroluje prace mitochondrium - należało zaznaczyć czy jest to prawda, czy też fałsz. Jak to zatem jest? Z jednej strony są one półautonomiczne, mogą przeprowadzać niezależnie od jądra komórkowego podziały, ale jednak są niesamodzielne. Kwestia chyba tego, co rozumieć przez kontrolę.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mitochondrialne rybosomy

Post autor: AnnaWP »

Ja osobiście nie lubię takich pytań, bo rzeczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Gdyby były słowa klucze", jak częściowo albo całkowicie sprawa byłaby prosta.

Jądro częściowo kontroluje pracę mitochondrium, ale w pewnym zakresie mitochondrium wykazuje autonomię. I tu pytanie, co autor miał na myśli. Biorąc pod uwagę poziom licealny, postawiłabym na autonomię, to jakby pierwsza rzecz o mitochondrium, jakiej się uczymy. No, może druga, pierwsza to są to centra energetyczne komórki". Skomplikowana relacja jądro-mitochondrium jest bardziej w obszarze studiów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość