zadanie z matury

Rozmowy na temat matury z biologii.
kaasiikkk
Posty: 30
Rejestracja: 10 gru 2015, o 18:23

zadanie z matury

Post autor: kaasiikkk » 2 kwie 2017, o 15:13

U pewnej pacjentki w czerwcu 2008 r. specjaliści z Barcelony zastąpili uszkodzony fragment tchawicy jego sprawnym odpowiednikiem. Wszczepiony odcinek zrekonstruowano

w następujący sposób:

• Z ciała martwego dawcy pobrano tchawicę. Następnie oczyszczono ją z komórek, pozostawiając jedynie kolagenowy szkielet.

• Do ponownego obudowania szkieletu kolagenowego wykorzystano komórki macierzyste pobrane ze szpiku kostnego pacjentki, które umieszczono na szkielecie.

• Tak przygotowany fragment na cztery dni umieszczono w bioreaktorze i po tym czasie przeszczepiono pacjentce. Komórki macierzyste zróżnicowały się na odpowiednie komórki tkanek budujących tchawicę.

Po czterech dniach od operacji wszczepiony fragment z trudnością można było odróżnić od naturalnych tkanek, a po miesiącu rozwinął on własną sieć naczyń krwionośnych. Pacjentka po operacji nie brała leków immunosupresyjnych, które przeciwdziałają odrzuceniu przeszczepu.

Podaj dwa powody, dla których pacjentka nie musiała brać leków immunosupresyjnych.


Moje pytanie: dlaczego w drugim punkcie jest mowa o ponownym odbudowaniu szkieletu kolagenowego? Przecież on został pobrany od dawcy i wszczepia się go wraz z wyhodowanymi na nim komórkami podczas przeszczepu? Czy coś źle rozumiem....? :/ Z góry dziękuję za pomoc :)

igor543
Posty: 5
Rejestracja: 7 maja 2017, o 06:32

Re: zadanie z matury

Post autor: igor543 » 7 maja 2017, o 06:38

a co to jest za zadanie

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 1 gość