Skórka

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Skórka

Post autor: Larsonik »

Nie potrafię znaleźć odpowiedzi na jedno nurtujące mnie pytanie. Dlaczego skórka roślin lądowych nie posiada chloroplastów? Wnioskując po tym, że skórka roślin wodnych często je posiada, musi to mieć zwiazek właśnie ze srodowiskiem życia (dostępnością wody?), ale nie umiem tego powiązać ze sobą.
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Skórka

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Nie o to Ci pewnie chodziło, ale mogę powiedzieć dlaczego rośliny wodne mają:

Do roślin wodnych dociera mniejsza ilość światła. większa liczba chloroplastów zwiększa powierzchnię fotosyntetyczną (tak bym to określiła) co usprawnia fotosyntezę do której przebiegu niezbędne jest światło
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Skórka

Post autor: Larsonik »

Bardziej dla mnie niewiadomym jest, dlaczego rośliny lądowe ich nie mają, ale dziękuję

Awatar użytkownika
Nygga97
Posty: 48
Rejestracja: 27 wrz 2014, o 20:14

Re: Skórka

Post autor: Nygga97 »

Odpowiem jak ja to rozumiem. Gdyby chloroplasty występowały w skórce to fotosynteza byłaby znacznie mniej wydajna. Skórka bowiem jest cienka(w porównaniu z miękiszem), a miękisz tworzy grubą warstwę w liściach więc po prostu więcej chloroplastów mogą łącznie te komórki miękiszu pomieścić niż wszystkie komórki skórki. Dlatego fotosynteza jest wydajniejsza.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości