Kiła

Forum seksualne poruszające szerokie problemy płci i relacji między osobnikami tej samej lub przeciwnej płci, potrzebami oraz zaburzeniami
owe

Kiła

Post autor: owe »

Kiła (łac. lues, syphilis) – przenoszona drogą płciową (weneryczna), bakteryjna, choroba zakaźna wywoływana przez krętka bladego (łac. Treponema pallidum ssp. pallidum).

Rozpoznanie ustala się na podstawie badań laboratoryjnych. Odpowiednio wcześnie wykryta może być skutecznie leczona za pomocą antybiotyków.

Zakażenie kiłą jest wynikiem stosunku pochwowego, analnego lub oralnego z osobą zakażoną. Narażone są również osoby zdrowe przez pocałunek z osobą zakażoną, u której zmiany kiłowe są obecne w gardle. Każde uszkodzenie skóry u osoby zdrowej naraża ją na ryzyko podczas intymnego kontaktu z osobą zakażoną. Nieleczona kiła prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, utraty wzroku, zaburzeń psychicznych, uszkodzenia układu krążenia, kości, stawów i narządów miąższowych, a także w niektórych przypadkach może być przyczyną śmierci. Ponadto w przebiegu ciąży kobiety chorej na kiłę dochodzi do wewnątrzmacicznego zakażenia płodu bakteriami znajdującymi się we krwi matki. Może dojść do śmierci wewnątrzmacicznej płodu lub dziecko może urodzić się z poważnymi wadami rozwojowymi.

Profilaktyka

- higiena osobista i unikanie przypadkowych kontaktów płciowych
- badania kobiet w ciąży
- prezerwatywa zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia

Abstynencja od aktywności seksualnej jest bardzo efektywna w zapobieganiu zarażenia kiłą, chociaż należy zaznaczyć, że T. pallidum łatwo przechodzi przez nienaruszone śluzówki oraz uszkodzoną skórę. Wszyscy chorzy na kiłę powinni być przebadani na HIV. Osoby narażone poprzez kontakty seksualne z chorym na pierwszo-, drugorzędową lub wczesną utajoną kiłą w ciągu 90 dni przed postawieniem rozpoznania powinny być leczone, nawet jeśli aktualnie są seronegatywne. Jeśli ekspozycja nastąpiła wcześniej niż 90 dni względem momentu rozpoznania, leczenie zapobiegawcze jest wskazane, gdy badania serologiczne nie są dostępne natychmiast lub wynik badania jest niepewny.

Leczenie

Wymaga wizyty u lekarza! W leczeniu stosuje się antybiotyki.

Objawy

Tylko 20% zmian ma postać typowego objawu pierwotnego. Moga wystąpić okresy bezobjawowe!

Pierwszym objawem choroby jest pojawienie się niebolesnej zmiany pierwotnej (affectio primaria), której często towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Pojawia się ona średnio około 3 tygodni od wniknięcia patogenu i utrzymuje się około 2 do 6 tygodni. Następnie goi się samoistnie w ciągu 3–4 tygodni. Typowa zmiana pierwotna powstaje jako bezbolesna grudka, która w krótkim czasie ulega owrzodzeniu, z charakterystycznym podminowaniem jej brzegów.

Źródło i więcej informacji: encyklopedia.biolog.pl/index.php?haslo=Kiła
Załączniki
kila,02.jpg
kila,01.jpg
walkway
Posty: 39
Rejestracja: 16 mar 2017, o 09:32

Re: Kiła

Post autor: walkway »

Zdjęcia sa straszne/ Sądziłem,ze choroba została juz całkowicie wyeliminowana a tutaj taka przykra niespodzianka.
Awatar użytkownika
krim
Posty: 56
Rejestracja: 28 gru 2016, o 09:09

Re: Kiła

Post autor: krim »

Wbrew pozorom nie. Nastąpiło pewne rozluźnienie obyczajowe społeczeństwa, tak wiec choroby weneryczne dość powszechnie się szerzą. Tak wiec ZAWSZE jeśil zobaczymy u siebie pewne objawy mogące wskazywać na takie zakażenie i jeśli mieliśmy stosunek z obcą osoba, warto jest wykonać test.
Szczególnie, że nawet nie trzeba isć i robić go stacjonarnie. Ale po prostu zamówić przez internet.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości