matura 2017 - pytanie dot. fotosyntezy

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
chiralna
Posty: 100
Rejestracja: 4 sie 2016, o 14:32

matura 2017 - pytanie dot. fotosyntezy

Post autor: chiralna »

Pisałam wczoraj maturę z biologii i zastanawia mnie jedno zadanie. Trzeba było określić czy zdanie jest prawdziwe (p/f):
zahamowanie procesów cyklu Calvina skutkuje zahamowaniem fosforylacji niecyklicznej ze względu na gromadzenie się ATP i NADPH+H+. No i z jednej strony ma to sens, a z drugiej - zawsze nas uczyli, że ATP jest nietrwałe i musi być zużyte od razu po wytworzeniu, bo inaczej samo się rozpada, więc z tego by wynikało, że nie może być gromadzone.Nie chcę sugerować się proponowanymi odpowiedziami z różnych portali, bo tam wypisują straszne głupoty, więc jak to w końcu jest z tym hamowaniem?

AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: matura 2017 - pytanie dot. fotosyntezy

Post autor: AnnaWP »

Myślę, że ktoś przeoczył ten problem. Nie wpływa to jednak na rezultat: nagromadzenie NADPH i H+ bez ATP zadziała dokładnie tak samo. Brak jakiegokolwiek substratu zahamuje przebieg całego szlaku.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: matura 2017 - pytanie dot. fotosyntezy

Post autor: Larsonik »

Ale chodzi o implikację w drugą stronę. Pytanie czy brak cyklu Calvina powoduje zahamowanie fosforylacji niecyklicznej, a więc ATP i NADPH + H+ to produkty.
chiralna
Posty: 100
Rejestracja: 4 sie 2016, o 14:32

Re: matura 2017 - pytanie dot. fotosyntezy

Post autor: chiralna »

W takim razie można powiedzieć, że to zdanie jest prawdziwe czy nie?

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości