CECHY ILOŚCIOWE I JAKOŚCIOWE

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
czikaloka
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2008, o 21:55

CECHY ILOŚCIOWE I JAKOŚCIOWE

Post autor: czikaloka »

jestem studentką pedagogiki- nie mam zielonego pojęcia na temat biologii
dlatego proszę Was o pomoc w odpowiedzi na pytania:
1) co to są cechy jakościowe
2)ich dziedziczenie w układzie grupowym AB0 i Rh (teraz zacytowałam, bo nie rozumiem w ogóle o co w tym chodzi)

3) co to są cechy ilościowe
4)rodzaje cech ilościowych
5)rozkład normalny cech ilościowych i jego interpretacja (tu znów nie mam pojęcia o co chodzi)

proszę jeszcze raz o pomoc. wystarczą podstawowe informacje- krótkie definicje, żadnych długich rozpraw. muszę po prostu mieć jakiekolwiek pojęcie o co w tym chodzi.
bardzo na was licze!

z poważaniem
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: CECHY ILOŚCIOWE I JAKOŚCIOWE

Post autor: malgosi35 »

Jakość- białe czerwone
Gładkie-pomarszczone
lewoskrętne-prawoskrętne
czerwone-różowe-białe

Konkretne jakości które wizualnie lub innymi metodami można oznaczyć. Ich rozkład ma charakter skokowy - 1:2:1 (1*czerowne:2*różowe:1*białe) 3:1 (3*czerowone: 1*białe) 9:7, 9:3:3:1 czyli albo:albo:albo

Cechy ilościowe nie mają wyraźnych klas. są to najczęściej cechy mierzalne.
np. Wzrost: w przedziale np. od 1,6m do 2m (zależnie od czułości skali) możemy wyznaczyć klas nieskończenie wiele. Oczywiście w praktyce kierujemy się rozsądkiem np. co 5 cm.
Takimi cechami są : liczba liści tytoniu, kolor oczu u człoweka, wydokośc, długość wielkość róznych części ciała roślin i zwierzą
Rozkład cechy jakościowej ma charakter ciągły a opisuje go krzywa gausa
wykres masz tu

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Rozk%C5%82ad_normalny 
[ Dodano: Pon Sty 28, 2008 23:51 ]
czikaloka pisze:5)rozkład normalny cech ilościowych i jego interpretacja (tu znów nie mam pojęcia o co chodzi)
na osi X mamy warości cechy na Y ich częstość w badanej populacji
Weżmy pod uwagę wzrost ludzi.
mali ludzie są dość rzadkim zjawiskie (statystycznie) najwięcej jest (najczęstrze są osoby) osób o śrenim wzroście Osoby wysokie są rzadkie a bardzo wyskie bardzo rzadkie. Dałam tu mało klas i nadałam im jakości (mały, średni, wysoki) więc nie sugeruj się tym, bo w tej chwili nie mam wykresu z wartościami liczbowymi.
Ganeralnie osobniki skrajne pod względem wartości cech są rzadkie w populacji. Im bliżej dosredniej wartości cechy w populacji tym są one częstrze.
Krzywa Gausa-krzywa rozkładu normalnego opisuje większość zjawiski przyrodniczych. Odchylenia od jej prawidłowego kształtu, informują nas o tym że w populacji zachodzą zmiany i jaki jest kierunek tych zmiean.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: CECHY ILOŚCIOWE I JAKOŚCIOWE

Post autor: Aniaww »

1) cechy o których decyduje obecność danego allelu genu, np. allel czerwonego kwiatu i allel białego kwiatu dziedziczone mogą być jednogenowo. I albo jest efekt albo go brak.

2)układ ABO:
grupy krwi są dziedziczone w wyniku współdziałania 3 alleli genu:
A / B / i - 0.
A i B są kodominacyjne, i obecność każdego widać, na zasadzie: AA - grupa A, AB - grupa AB, BB - grupa B.
A i B względem i są dominacyjne, bo jeżeli Ai to grupa A, Bi - grupa B.

[ Dodano: Wto Sty 29, 2008 00:03 ]
1) cechy o których decyduje obecność danego allelu genu, np. allel czerwonego kwiatu i allel białego kwiatu dziedziczone mogą być jednogenowo. I albo jest efekt albo go brak.

2)układ ABO:
grupy krwi są dziedziczone w wyniku współdziałania 3 alleli genu:
A / B / i - 0.
A i B są kodominacyjne, i obecność każdego widać, na zasadzie: AA - grupa A, AB - grupa AB, BB - grupa B.
A i B względem i są dominacyjne, bo jeżeli Ai to grupa A, Bi - grupa B.

reszta rano
czikaloka
Posty: 2
Rejestracja: 28 sty 2008, o 21:55

Re: CECHY ILOŚCIOWE I JAKOŚCIOWE

Post autor: czikaloka »

jeszcze tylko brakuje mi odpowiedzi, jakie są rodzaje cech ilościowych.
i może ktoś potrafił ująć ogólną różnicę między obiema cechami?
dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: CECHY ILOŚCIOWE I JAKOŚCIOWE

Post autor: Aniaww »

przykłady ilościowych:
inteligencja, wzrost, kolor skóry, wysokość kolby kukurydzy itd.

Są to cechy które nie są 0/1 ale stanowią cały przekrój możliwości.

Ten rozkład normalny to właśnie to. Weź grupę 100 osób.
kilku będzie bardzo niskich, trochę będzie niskich, sporo średnich, trochę wysokich i kilku bardzo wysokich. Tak samo jest z każdą cechą. Krzywa która to rysuje nazywa się krzywą Gaussa.
Allel
Posty: 3
Rejestracja: 6 lut 2008, o 14:11

cechy

Post autor: Allel »

Masz juz prawie całkowitą odpowiedź ale w celu dopowiedzenia

Cecha ilościowa - czyli taka którą można obliczyć bądź zmierzyć i tu wyróżniamy:
- cecha skokowa - przyjmuje wartości liczb całkowitych 1,2,3,4,. np ilość osób, ilość młodych w stadzie, ilość znoszonych jaj itd.
- cecha ciągła - przyjmuje również watrości pośrednie pomiędzy całkowitymi np wzrosc, masa ciała itd.

Na cechę ilościową dość duży wpław ma środowisko i dlatego wsp. odziedziczalności jest z regóły niski.

Cecha jakościowa - czyli ta której nie możemy zapisać za pomoca liczb np. kolor oczu, skóry itd, na tą cechę głównie wpływają czynniki genetyczne i wsp odziedzicz. jest bliski 1.


pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości