Pleśń w wywarze do inhalacji

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
mikrobak
Posty: 1
Rejestracja: 17 cze 2017, o 20:16

Pleśń w wywarze do inhalacji

Post autor: mikrobak »

Witam serdecznie,

Kilka dni temu przyrządziłem wywar do celów inhalacyjnych w garnku stalowym z poniższych składników. Po inhalacji garnek odstawiłem na 2-3 dni. Po tym czasie zauważyłem że w garnku na powierzchni wody zaczęła pojawiać się pleść w postaci białych okręgów co mnie zaskoczyło.

Skąd w takim wywarze pleśń? Czy taka kompozycja składników nie powinna jej zapobiegać? Czy świadczy ona może o nadmiernym stężeniu zarodników pleśni w powietrzu?

Skład wywaru:
- mięta
- szałwia
- sól himalajska
- gorąca woda

Z góry dziękuję za odpowiedzi,
Pozdrawiam serdecznie.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pleśń w wywarze do inhalacji

Post autor: AnnaWP »

Hahaha - nie.
Wywar z dowolnych ziół jest pożywką dla bakterii i grzybów.
To, czy środek uśmierca grzyby, czy nie, zależy przecież od dawki. A tak swoją drogą - jeżeli coś uśmiercałoby grzyby, to prawdopodobnie szkodziłoby tobie, leki grzybobójcze to trudna dziedzina farmakologii.

W powietrzu zawsze znajdują się grzyby i bakterie, nawet częściej grzyby. Wszystko, co jest pożywką, będzie zasiedlone. Dlatego praca np. przy in vitro roślin wymaga sterylności. I nie, na podstawie pojawienia się grzybów nie można niczego wnioskować. To normalne. Aby określić, czy jest ich więcej niż normalnie, robi się posiew z określeniem ilości. Większość grzybów nie szkodzi, ale można też określić, co tam dokładnie urosło. Pewnie nie jedno.
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Pleśń w wywarze do inhalacji

Post autor: Mårran »

Grzybów jest masa gatunków, w powietrzu głównie. Zawsze znajdzie się taki, co połasi się na daną roślinę, bo każda materia organiczna w końcu zostanie pożarta przez mikroorganizmy
Pani Buka
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości