Ocena wieku drzew

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
Lusia
Posty: 29
Rejestracja: 22 sty 2015, o 18:12

Ocena wieku drzew

Post autor: Lusia »

Przypomniał mi się niedawno taki film w którym podrabiano jakiś obraz i żeby wszystko nie wyszło na jaw rama obrazu musiała być odpowiednio stara czy coś takiego. I tak zaczęłam szukać o tym informacji.
Zastanawiam się jednak jak bardzo metody określania wieku drzew są precyzyjne? Czy można np określić, że drzewo zostało ścięte tego i tego dnia? Wiem, że jest wiele metod określania wieku, która z nich jest najdokładniejsza? Wiele artykułów opiera się na metodzie świdra Presslera, ale jakbym chciała zbadać wiele drzew to chyba ta metoda nie ma sensu? No i czy to uszkodzenie, które zrobimy nie spowoduje, że drzewo zostanie zaatakowane przez patogeny?
Rozumiem, że do różnych celów jest potrzebna inna precyzja. W końcu jakbym chciała sprawdzić wiek moich podwórkowych drzew to raczej nie wierciłabym w nich otworów albo nie ścinała ich tylko posłużyła się ich obwodem?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ocena wieku drzew

Post autor: AnnaWP »

Pytasz o kilka różnych spraw.

Jeżeli znamy datę ścięcia drzewa możemy dość dobrze wydatować, kiedy miały miejsce określone przyrosty roczne. Jeżeli nie znamy, możemy przyporządkować przyrosty do chronologii, o ile znamy miejsce, w którym drzewo rosło, i dysponujemy chronologią. Ale to już znacznie bardziej skomplikowane.

Tak, żyjące drzewo można świetnie zdiagnozować przy pomocy świdra. Miesjce pobrania próbki zabezpiecza się później, ale drzew zabytkowych raczej nie chce nikt wiercić. Można wtedy zastosować inne techniki, jak niektóre rodzaje prześwietleń.

W przybliżeniu można ocenić wiek na podstawie obwodu pierściny i tabeli wzrostu, ale to bardzo przybliżone i naprawdę niemiarodajne.

W przypadku ramy musieli użyć zupełnie innych metod, np. datowanie izotopowe - zakładając, że rama ma ponad 50 lat, mogłoby to być C14, ale datowań jest kilka, dostosowanych do różnego materiału i różnego wieku próbki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości