elektrony walencyjne

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
spiacy1999
Posty: 2
Rejestracja: 9 lip 2017, o 14:20

elektrony walencyjne

Post autor: spiacy1999 »

Witam czy mógłby ktos mi wytlumaczyc w zadaniu 6.82 : Ile elektronów walencyjnych zawieraja atomy: Na N Al Br Mg Cr Fe Ag Ce chodzi mi o konfiguracje dla chromu, zelaza, ceru dlaczego w odpowiedziach jest kolejno 6 8 4 jak np dla zelaza z racji ze podpowłoka 4s2 powinno byc 2 e a nie 8 oraz prosze o rozwiazanie i wytlumaczenie jak to liczyc zad. 6.80 Ile sil przyciagania i ile sil odpychania dziala na kazdy elektorn w atomie litu oba zadania z niebieskiego pazdro
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: elektrony walencyjne

Post autor: lukasz471 »

Mogę powiedzieć prostym językiem tak:
Dla pierwiastków leżących w bloku s i p, nie liczysz elektronów z bloku d jako elektrony walencyjne. Dla przykładu:

Weźmy german i konfigurację skróconą: [Ar] : 4s2, 3d10, 4p2. I elektrony walencyjne to będą 4s2 i 4p2, czyli tych z bloku d nie liczymy jako walencyjnych.

Natomiast dla pierwiastków z bloków d i f, elektrony z tych podpowłok liczymy jako walencyjne.
Dla przykładu weźmy żelazo: Fe: [Ar]: 4s2, 3d6. Liczymy elektrony z bloku d więc razem jest ich 8
Inny przykład, weźmy srebro: Ag: [Kr]: 5s1, 4d10. Tutaj przy okazji zachodzi zjawisko promocji, a łączna liczba elektronów walencyjnych wynosi 11.
spiacy1999
Posty: 2
Rejestracja: 9 lip 2017, o 14:20

Re: elektrony walencyjne

Post autor: spiacy1999 »

wilekie dzięki a umiesz odpowiedzec na to zadanie z silami przyciagania i oddpychania bo w zaden podrecznik ani vademecum ktore posiadam nie wpomina o tym i jak to liczyc ?
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: elektrony walencyjne

Post autor: lukasz471 »

Nie wiem czy uczysz się pod maturę. Pazdro nie jest dobrym zbiorem typowo pod maturę. Ja to nazywam radziecką chemią, czyli takie podejście z czasów PRL. Pierwszy raz słyszę o takim czymś. Prześlij zdjęcie polecenia to odpowiem na pytanie, bo nie za bardzo wiem o co chodzi
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość