Dylemat dotyczący studiów

Porady studentów, dzielimy się informacjami ze studiów przyrodniczych, w szczególności medycznych i pozostałych. Pomoc w wyborze kierunku studiów.
Kamil987
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2015, o 17:43

Dylemat dotyczący studiów

Post autor: Kamil987 »

Witam,

Wiem, że takich wątków było mnóstwo, lecz nie ma żadnego, który dałby mi jasną odpowiedz, a mianowicie mam problem z wyborem studiów. Tak wiem, że nikt za mnie nie wybierze ale jako, że ja nie mam kompletnie wyobrażenia o pewnych kierunkach to o tyle Wy studenci możecie już mieć, na podstawie własnego doświadczenia czy znajomych.
Zastanawiam się nad studiami miedzy Farmacją vs Fizjoterapią.
Fizjoterapia jakoś zawsze przeplatała się przez moje życie od gimnazjum, zawsze wracałem do tego kierunku tylko zniechęcało mnie to co ludzie piszą o tym kierunku ale czuję, że w fizjoterapii lepiej bym się odnalazł, mam większą świadomość co robić w trakcie studiów i po studiach, robienie kursów, może jakoś bym uciułał na nie hajs i może nie byłoby tak źle z zarobkami (bo to jednak też jest ważne ). Jeśli poszedłbym na fizjoterapie to do Warszawy, gdzie mam najbliżej na wum.
Natomiast Farmacja wydawała mi się lepszym wyjściem - dopóki człowiek nie poczyta na internetach . Do Farmacji ciągnie mnie w sumie właściwie chemia (wolę chemię niż biologię) lecz jakoś nie mam świadomości co robić w trakcie studiów, żeby nie wylądować w aptece, gdzie dla mnie ta praca odpada bo zbyt nudna, nierozwojowa. Przedstawiciel farmaceutyczny by był ok lub praca w koncernach lecz niestety do tych prac chyba ciężko się załapać, więc zostaje najpewniejsza apteka . Jeśli farmacja to Wrocław/Gdańsk.

I teraz do Was pytanie, wybrać Farmację, która troszkę mniej mnie interesuje kierując się perspektywą pracy/zarobkami ( czego internet w sumie nie potwierdza bo opinie są różne) czy fizjoterapię, do której mnie trochę bardziej ciągnie, zbierać żmudnie kasę na kursy i liczyć na niezłą pracę?
101006basia
Posty: 29
Rejestracja: 25 sie 2016, o 19:25

Re: Dylemat dotyczący studiów

Post autor: 101006basia »

Ja właśnie skończyłam farmację. Niestety chyba faktycznie robi się w tej branży nieciekawie. Z drugiej strony mam znajomą, która skończyła fizjoterapię i nie znalazła pracy w zawodzie. Trudno powiedzieć jak będzie. Ja ze swojej strony radziłabym wybrać to, co Ci się bardziej podoba, żeby potem nie chodzić do pracy z przymusu.
Kamil987
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2015, o 17:43

Re: Dylemat dotyczący studiów

Post autor: Kamil987 »

Chyba zostanę przy tej fizjoterapii może po kursach w dużym mieście nie jest tak źle, a jak nie to zawsze można się przebranżowić i iść np na kierowce ciężarówki .
A Ty 101006basia pracujesz chociaż w zawodzie po farmacji?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Dylemat dotyczący studiów

Post autor: Nitrogenium32 »

Smutna prawda jest taka, że po Farmacji większość osób trafia do aptek. Niektórym to się podoba, bo nie mają nic przeciwko temu, a niektórym się mniej podoba, ale godzą się z tym. Części osób udaje się jednak trafić gdzie indziej.

Przez całe studia przewijają się przedmioty: chemiczno-fizyczne (np. chemia analityczna, organiczna, fizyczna, matematyka), biologiczne (np. botanika, fizjologia, patofizjologia, biochemia) oraz ściśle farmaceutyczne (np. chemia leków, technologia postaci leku). Mnie do Farmacji na początku też bardzo ciągnęła chemia, ale można się na tym nieźle przejechać, bo chemia licealna w porównaniu z chemią na Farmacji to jest totalne dno.

Żeby nie musieć wylądować w aptece, w trakcie studiów można pracować w kołach naukowych i bardzo dobrze się uczyć, dzięki czemu można pójść na doktorat. Oprócz tego można też działać w Polskim Towarzystwie Studentów Farmacji (PTSF), a warto, bo wiem, że w różnych miejscach pracy działalność w Młodej Farmacji (poprzednik PTSF-u) wpisana w CV była mile widziana.

Tak czy inaczej na Farmacji według mnie zdobywa się ogrom wiedzy z przeróżnych dziedzin oraz uczy się myślenia, co widzę np. po chemii fizycznej i patofizjologii.

Jeśli chodzi o Fizjoterapię, to nie bardzo pomogę, bo się nie orientuję, ale na pewno nie są to lekkie studia, o czym można się przekonać po I roku w Warszawie, gdzie moja koleżanka miała bardzo dużo obowiązkowych zajęć z WF-u. W obecnych czasach ludzie żyją, jak żyją, więc sądzę, że zapotrzebowanie na fizjoterapeutów nie będzie spadać, ale z drugiej strony zapotrzebowanie na farmaceutów też nie spadnie.

Zastanawia mnie tylko to, że jeśli chcesz wybrać Farmację, to we Wrocławiu albo Gdańsku, chociaż sam napisałeś, że na WUM masz najbliżej. Farmacja w Warszawie jest na bardzo dobrym poziomie.
101006basia
Posty: 29
Rejestracja: 25 sie 2016, o 19:25

Re: Dylemat dotyczący studiów

Post autor: 101006basia »

Ja od października idę na staż a o pracę nie mam się co martwić
Kamil987
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2015, o 17:43

Re: Dylemat dotyczący studiów

Post autor: Kamil987 »

Nitrogenium32 pisze:
12 lip 2017, o 09:16

Zastanawia mnie tylko to, że jeśli chcesz wybrać Farmację, to we Wrocławiu albo Gdańsku, chociaż sam napisałeś, że na WUM masz najbliżej. Farmacja w Warszawie jest na bardzo dobrym poziomie.
Niestety nie przewidziałem tego, że biologie napiszę na rozsądnym poziomie i chemie w sumie też, przez co nie złożyłem na WUM, tylko do Wrocławia i Gdańska, gdzie można było złożyć i zapłacić po wynikach . Całkiem prawdopodobne, że jakbym złożył i dostał się na farmacje na WUM to bym pewnie poszedł, a tak to pewnie nie będzie dało się przenieś z fizjoterapii.

Poza tym, ja niestety jestem raczej osobą, która wylądowałaby w aptece, ponieważ nie jest jakimś typowym ścisłowcem i po prostu wynik z chemii na poziomie liceum raczej był wypracowany, więc pewnie nie byłbym na tyle dobry żeby mnie chcieli w kołach naukowych.

Swoją drogą to dziwne bo na WUM-ie wyniki rekrutacji miały być wczoraj, a jeszcze ich nie ma.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Dylemat dotyczący studiów

Post autor: Nitrogenium32 »

Niestety na WUM-ie tak to nie działa, można się przeniesć po I roku z innego miasta, ale nie z innego kierunku. Z przeniesiem z innego miasta raczej nie ma problemu, dużo osób do nas doszło z różnych miast, musieli tylko zaliczyć niektóre przedmioty, których nie udało się przepisać, a czasami nawet mieli przepisane przedmioty, które są w Warszawie na II roku.

A jeśli chodzi o koła, to nie ma się czego bać, mnie przyjęli już na I roku, a kolega z innej grupy nawet dostał grant po pierwszym roku, więc wszystko jest możliwe.
Kamil987
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2015, o 17:43

Re: Dylemat dotyczący studiów

Post autor: Kamil987 »

Nitrogenium32
Hmm teraz to mi namąciłeś w głowie, w sumie jak mówisz ze nie ma problemu z przeniesiem to może zaryzykować iść do Wrocławia gdzie zresztą łatwiej się chyba dostać a później się przenieś, bo na Warszawie mi zależy - 120km do domu.
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Dylemat dotyczący studiów

Post autor: Nitrogenium32 »

W sumie czemu nie, moja koleżanka z grupy przeniosła się z Wrocławia, większość przedmiotów miała przepisaną, a te, które musiała jeszcze zaliczyć z I roku, to lekki chleb.
Kamil987
Posty: 51
Rejestracja: 30 gru 2015, o 17:43

Re: Dylemat dotyczący studiów

Post autor: Kamil987 »

Od razu zapytam, można dopiero po pierwszym roku się przenieść czy np po I semestrze albo wcześniej?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Dylemat dotyczący studiów

Post autor: Nitrogenium32 »

Nie wiem, czy się da po jednym semestrze, ale nawet jeśli, to jest kilka przedmiotów, które trwają cały rok i ciężko byłoby nadrobić materiał. Chyba że uda się przepisać już na samym początku roku akademickiego, ale nie wiem, czy to działa, a jeśli tak, to jak.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości