Jak wykryć obecność NaCl w piasku

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
xartix
Posty: 2
Rejestracja: 16 lip 2017, o 12:45

Jak wykryć obecność NaCl w piasku

Post autor: xartix »

Witajcie. Mam trochę drobnego piasku z odlewni. Posadziłem w nim kaktusy, ale podejrzewam, że może zawierać dodatki, bo na powierzchni wytrąca się biały osad. Macie pomysł, jak najprościej sprawdzić, czy piasek zawiera sól?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Jak wykryć obecność NaCl w piasku

Post autor: kliop »

"Biały osad nie musi być tylko NaCl, może być inną solą albo nawet nie solą lub mieszaniną wszystkiego

Zalej trochę piasku taką ilością wody, żeby można było zamoczyć jakiś drut w tej wodzie, wymieszaj to, zamocz drut w tej wodzie i wsadź w palnik gazowy - zależnie od metalu płomień zabarwi się na jakiś kolor, w przypadku Na będzie to żółty

Testem na obecność jonów Cl- jest dodanie AgNO3 - jeśli są jony Cl- pojawia się białe zmętnienie lub biały osad.
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Jak wykryć obecność NaCl w piasku

Post autor: kliop »

Woda powinna być demineralizowana/destylowana, bo jak dasz kranówę, to w samej kranówie może być tyle Na i Cl, że próby dadzą wynik pozytywny. Sprawdź także, jak świeci drut po wsadzeniu go w ogień bez maczania w wodzie - wybierz taki, który nie zmienia barwy płomienia
xartix
Posty: 2
Rejestracja: 16 lip 2017, o 12:45

Re: Jak wykryć obecność NaCl w piasku

Post autor: xartix »

Dziękuję za wskazówki. Wsadziłem spinacz i pięknie zabarwił płomień na żółto. W sumie zastanawiam się dlaczego. Wsadziłem drut miedziany - kolor zielony, czyli ok. Wziąłem więc lancet formierski, ten był neutralny w płomieniu. Nasypałem soli, zabarwiło się na żółto-pomarańczowo, więc ok. Wlałem więc do piasku wodę, potrząsałem, następnie przez wacik zlałem wodę i odparowałem. Osad wsadziłem do płomienia i zabarwił się na podobny kolor jak sól.
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Jak wykryć obecność NaCl w piasku

Post autor: kliop »

W sumie zastanawiam się dlaczego.
Możliwe, że ktoś go dotykał rękami, a pot zawiera NaCl - woda odparowała, sól pozostała na spinaczu

Trudno jest mi ocenić czy osad zawiera rzeczywiście Na, bo mogło tak być, że na lancecie pozostało trochę soli kuchennej. Powinieneś był dobrze oczyścić lancet z soli, potem wsadzić już oczyszczony do płomienia (powinien nie zmieniać barwy płomienia jak na samym początku), a dopiero potem badać swój osad
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości