Proszę o pomoc w wyjaśnieniu crossing-over.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Alicjaaa
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2017, o 11:46

Proszę o pomoc w wyjaśnieniu crossing-over.

Post autor: Alicjaaa »

Witam, zdaje sobie sprawę że moje pytanie może być dla kogoś głupie", ale postawiłam się was spytać, bo nie mogę zrozumieć pewnego aspektu (w sumie bardzo ważnego) mejozy.

Z tego co rozumiem to w wyniku mejozy powstają komórki haploidalne -gamety- plemniki i komórki jajowe.
Następnie będą się one łączyć w wyniku zapłodnienia, dlatego są 1n.

No i tu moje pytanie: crossing over przebiega jeszcze przed wytworzeniem np. plemnika, więc jak to jest możliwe że rekombinacja genetyczna zachodzi bez obecności drugiej gamety? W tym wypadku plemnik powstaje w ciele mężczyzny, a tam przecież nie ma chromosomów homologicznych od kobiety.

Jeśli ktokolwiek byłby w stanie to wyjaśnić to byłabym baardzo wdzięczna!
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Proszę o pomoc w wyjaśnieniu crossing-over.

Post autor: kliop »

zdaje sobie sprawę że moje pytanie może być dla kogoś głupie", ale postawiłam się was spytać, bo nie mogę zrozumieć pewnego aspektu (w sumie bardzo ważnego) mejozy.
Mówią, że nie błądzi ten, kto pyta
Z tego co rozumiem to w wyniku mejozy powstają komórki haploidalne -gamety- plemniki i komórki jajowe. Następnie będą się one łączyć w wyniku zapłodnienia
Zgadza się
No i tu moje pytanie: crossing over przebiega jeszcze przed wytworzeniem np. plemnika, więc jak to jest możliwe że rekombinacja genetyczna zachodzi bez obecności drugiej gamety?
Gamety powstają z komórek diploidalnych. Crossing-over zachodzi w komórce diploidalnej(2n), która ma 2 chromosomy homologiczne (jeden od taty, drugi od mamy) i które to chromosomy są każdy w 2 kopiach (2 połówki litery X), co daje w sumie 4 patyki". Chromosomy homologiczne różnią się od siebie (bo są od mamy i taty, czyli od różnych organizmów) i to między nimi zachodzi crossing-over. Następnie ta komórka diploidalna z 4 patykami", dzieli się na czworo i powstają 4 plemniki, jeśli to mężczyzna lub 4 komórki jajowe, jeśli kobieta, przy czym każda z gamet ma po 1 patyku i jest haploidalna
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Proszę o pomoc w wyjaśnieniu crossing-over.

Post autor: AnnaWP »

Dodam:
rekombinacja genetyczna oznacza de facto zmianę alleli genów, zmianę składu genetycznego.
Rekombinacja może przebiegać bez rozmnażania, w wyniku procesów płciowych, jak u bakterii i orzęsków.

U normalnych organizmów jest związana z rozmnażaniem.
Na rekombinację składają się dwa zasadnicze procesy:
tworzenie zróżnicowanych genetycznie gamet
i
łączenie gamet w pary.

Tak więc płciowość można opisać jako dwa procesy: redukcja liczby chromosomów w mejozie i łączenie gamet w zapłodnieniu.
Oba procesy uzupełniają się.

Czy to rozwiało wątpliwości?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości