Mejoza

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
k_laudia18
Posty: 3
Rejestracja: 19 lip 2017, o 13:20

Mejoza

Post autor: k_laudia18 »

Mogłby ktos pomoc to roziwązać? wydaje mi się że to mejozaI ale nie jestem pewna/
Załączniki
20216501_2797416210397643_953822084_o.jpg
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Mejoza

Post autor: AnnaWP »

W przyszłości warto przeczytać pytanie.
Przed ryciną jest segregacja chromosomów i że jeden od mamy, drugi od taty.
Po rycinie pytają o fazę i rodzaj podziału mejotycznego.

Co sprawia, że nie jesteś pewna?

To jest mejoza. Gorzej, że należy wskazać który z podziałów, bo są dwa, i w której fazie. Nie wystarczy, że mejoza.

Tu pokazano dwa przypadki, widzisz jakąś różnicę między nimi? To obrazuje drugie prawo Mendla.

Dalej robi się mały problem z pytaniem.
Zwróć uwagę, ile chromatyd ma każdy chromosom przed rozdziałem, a ile po. Przed rozdziałem mają po dwie chromatydy, a po rozdziale po jednej. To wskazywałoby na drugi podział. Ale:
Ile jest chromosomów z pary (jeden czy dwa). Przed rozdziałem są po dwa, po rozdziale jest po jednym. To ma miejsce w pierwszym podziale. Ale po pierwszym podziale każdy chromosom powinien mieć po dwie chromatydy. Może ja czegoś nie widzę na skanie, a na oryginalnym rysunku mają? W takim razie to po prostu I podział.

Faza jest prostsza - to anafaza. Doszło do pęknięcia chiazm i rozejścia chromosomów do biegunów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości