Matura 2017 - Jednostki St. Molowego

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
WaveFreak
Posty: 1
Rejestracja: 25 lip 2017, o 15:28

Matura 2017 - Jednostki St. Molowego

Post autor: WaveFreak »

Cześć.
Mam do Was pytanko
Na tegorocznej maturze z chemii (Nowa Matura, 2017) w odpowiedzi do zadania nr 27.2 podałem wynik w postaci 0.003M zamiast 0.003 mol/dm3. W odpowiedzi na moje odwołanie egzaminator stwierdził, że M nie jest jednostką stężenia molowego. Znalazłem wiele źródeł
polskich i zagranicznych, które mówią, że ten symbol jest wykorzystywany jako zamiennik dla tej konkretnej jednostki. Sam często pisałem odpowiedzi do zadań z chemii w ten sposób i nikt nigdy nie zwrócił mi uwagi na to, że jest to błąd. I tu rodzi się moje pytanie.
Czy jest to rzeczywisty błąd na którym już nic nie można ugrać, czy tylko zagrywka ze strony OKE abym spadał na drzewo?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Matura 2017 - Jednostki St. Molowego

Post autor: Nitrogenium32 »

Według mnie w przypadku matury egzaminator może się do wszystkiego przyczepić, dlatego trzeba być wtedy bardzo ostrożnym. Owszem, w praktyce bardzo często zapisuje się stężenia molowe w postaci M i mM zamiast mol/dm3 (mol/L) i mmol/dm3. Tyle że M nie jest żadną jednostką, tylko skrótem myślowym (istnieje za to m - metr). Według klucza oceniania tegorocznej matury przy tym zadaniu napisane jest:
2 p. – za zastosowanie poprawnej metody, poprawne wykonanie obliczeń oraz podanie wyniku z jednostką
Ty podałeś wynik bez jednostki, bo M nie jest jakąkolwiek jednostką. Wątpię, czy w takim wypadku da się jeszcze coś zrobić, ale zawsze można się pokłócić.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości