problematyczne zadanie matura 2011

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
chemia123456
Posty: 18
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 16:52

problematyczne zadanie matura 2011

Post autor: chemia123456 »

Witam, mam problem z tym zadaniem, a dokładniej z odpowiedzią co jest w próbówce 1 i 3. Mi wychodzi:
1-BaCl2, 3-ZnSO4. Rozpisałam wszystkie reakcje i tak mi wyszło, a ma być odwrotnie, Czy ktoś ma pomysł na wytłumaczenie i zrozumienie tego

W probówkach 1–4 znajdują się (w nieznanej kolejności) wodne roztwory następujących substancji: AgNO3, BaCl2, ZnSO4, NaCl. W celu zidentyfikowania zawartości probówek zbadano odczyn wodnego roztworu każdej soli oraz zmieszano kolejno ze sobą roztwory z poszczególnych probówek. Wyniki przeprowadzonych doświadczeń zapisano w poniższej tabeli.

W załączniku tabelka. Proszę to dla mnie bardzo ważne.

Oznaczenia zastosowane w tabeli: „↓”- strącanie osadu lub zmętnienie roztworu „–”- brak objawów reakcji

a) Korzystając z powyższej informacji, napisz wzory substancji znajdujących się w probówkach 1–4.
Załączniki
Dok1.docx
(22.21 KiB) Pobrany 332 razy
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: problematyczne zadanie matura 2011

Post autor: kliop »

Kwasowe są : AgNO3, ZnSO4 (probówki 1 i 2, tylko nie wiadomo czy ta kolejność).
Obojętne są: BaCl2, NaCl (probówki 3 i 4, tez niewiadoma kolejność).

AgNO3 jest zidentyfikować bardzo łatwo Będzie dawał osad AgCl w reakcji z oboma obojętnymi, a ZnSO4 nie da osadu w reakcji z NaCl, więc AgNO3 znajduje się w probówce 2. W takim razie ZnSO4 w probówce 1.

Skoro ZnSO4 nie dał osadu w reakcji z probówką 4, to w 4 jest NaCl, a w 3 BaCl2
chemia123456
Posty: 18
Rejestracja: 29 wrz 2016, o 16:52

Re: problematyczne zadanie matura 2011

Post autor: chemia123456 »

Dziękuję, ja zaczęłam od równań reakcji i myślałam, że te odczyny roztworów są po reakcji a nie związków podanych i wydawało mi się, że to męczące zadanie. Patrząc z Twojej perspektywy staje się łatwe. Jeszcze raz dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości