transport aktywny?

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
GASTBY
Posty: 2
Rejestracja: 17 sie 2017, o 15:30

transport aktywny?

Post autor: GASTBY »

Witajcie!
Określ, czy transport protonów H+ z matrik mitochondrium i stromy chloroplastu jest aktywny, czy bierny. Odpowiedź uzasadnij, korzystając z przedstawionych informacji
w odpowiedzi jest, że to niby transport aktywny, ale wyjaśnienia jest takie:
Transport H+ jest aktywny, ponieważ zachodzi w kierunku od stężenia niższego do stężenia
wyższego.
Ale przecież transport zgodnie z gradientem stężeń to transport bierny, gdyż zachodzi spontanicznie i nie wymaga nakładu energii (według książki z biologii) Rozumiem, że może być to transport aktywny bo niby uczestniczą w tym protony, ale uzasadnienie odpowiedzi że przez stężenia jest aktywny to według mnie jest trochę dziwne.

Swoją drogą jak normalny człowiek z obrazka (w załączniku) może to wywnioskować skoro białko nośnikowe jest narysowane przy transporcie Z przestrzeni międzybłonowej, a w książce jest napisane że aby taki transport aktywny występował potrzebne jest takie białko- np. w pompie sodowo potasowej.
Załączniki
transport.png
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: transport aktywny?

Post autor: kliop »

Pogubiłem się

Jeśli jedyną podaną informacją jest ten rysunek, to rzeczywiście można się oprzeć wyłącznie na transporcie wbrew gradientowi stężeń protonów (chodzi o transport H+ przez łańcuch transportu elektronów). Jak dla mnie argument, że w ten transport jest wkładana energia nie wynika z obrazka.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: transport aktywny?

Post autor: AnnaWP »

Ale transport ze stężenia niższego do wyższego jest wbrew gradientowi.
Wymaga dostarczenia energii.
Transport z matrix (do przestrzeni perimitochondrialnej) i ze stromy (do wnętrza tylakoidu) jest aktywny. Ze względu na każde kryterium, wymaga dostarczenia energii i jest wbrew gradientowi stężenia.

Tu chodzi nie o syntazę ATP, a o wcześniejszy etap - system przenośników elektronów jest równocześnie pompą protonową.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości