Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: Mårran »

Kinga, czyli cały ten wątek był po to, byś usłyszała tak, oczywiście, próbuj uda się * niczym od najlepszego coacha, a jak Ci dwie osoby napisały, że lepiej jednak po którymś razie odpuścić, na swoje pytanie odpowiedziałaś sobie sama.

I nie, nie każdy jest się w stanie nauczyć do matury tak, żeby zdać na bardzo wysoki procent. Popatrz na tych, co jednak nie dają rady na ten osławiony lekarski się dostać za X razem.
Pani Buka
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: Nitrogenium32 »

Dokładnie, nie wszystko jest dla każdego. Niestety taka jest prawda. Tak samo jak jedni nie potrafią napisać matury z biologii i chemii tak, żeby dostać się na lekarski, tak samo inni potrafią zdać maturę z języka angielskiego na poziomie podstawowym ledwo powyżej progu - po prostu takim ludziom niektóre rzeczy nie wychodzą.

Oczywiście po pewnym czasie mogłoby się udać, pytanie tylko: po jakim czasie? To tak samo jak z budowaniem sylwetki - jednym idzie to szybciej, a drudzy muszą poświęcić lata, żeby dobrze wyglądać. Po prostu każdy ma inne predyspozycje - pewne rzeczy szybciej się przyswaja i nabywa nowe umiejętności, z kolei w innych przypadkach trzeba włożyć w to bardzo dużo wysiłku.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: kinga1505 »

[at] Nie napisałam tego, żeby usłyszeć, że się napewno uda i wszystko będzie super. Ja teraz nie potrzebuję tego, napisałam po to, aby poznać opinie na ten temat osób na forum. Szczerze mówiąc spodziewałam się , że odpowiedzi będą takie żeby odpuścić i nie ma żadnych szans na wystarczającą poprawę. Matura z biol i chem nie jest dla wybranych geniuszy tylko dla normalnych maturzystów i na te 80% średnio z biol i chem jest w stanie napisać każdy kto zdaje maturę. Jeśli ktoś naprawdę zrobi wszystko, żeby napisać na tyle maturę, to prędzej czy później napisze: kwestia tylko czy będzie to za 1 czy 5,6 razem. Jeżeli ktoś przerobiłby do matury np. 80 czy 100 książek i zbiorów zadań, to twierdzisz, że także może nigdy nie napisać matury na 80%? Wiem, że dużo osób nigdy nie dostaje się, na lek czasem po kilku poprawkach. Faktycznie prawda jest taka,że na lekarski dostaje się z osób które po gimnazjum chcą być lekarzami dostaje się max. kilka %, ale nie uwzględniasz dlaczego się nie dostają. Większość ludzi gdy widzi, że jest trudno po prostu rezygnuje. We w miarę dobrym lo w 1 klasie duża część osób chce iść na lekarski. W 2 lo po rozpoczęciu rozszerzeń części osób nie chce się uczyć więc rezygnują nawet z próby pisania matury z biol i chem, następni rezygnują po 2 klasie, potem reodpowie w klasie maturalnej, najwięcej rezygnuje po 1 maturze gdy nie dostają się. Część z nich decyduje się poprawiać. Osoby które siedzą w domu często się rozleniwiają i nie zrobią tyle ile powinni, bo nikt ich nie zmusza do nauki. Ci którzy pójdą na studia albo przekonują się do danego kierunku i nie chcą już poprawiać, albo wkręca ich studenckie życie albo za bardzo poświęcają czas studiom i przez to przygotowują się mało. Jest też jakaś grupa osób która mimo rzetelnych przygotowań nie poprawia matury. Tu problem moim zdaniem leży w zbyt emocjonalnym podchodzeniu do sprawy matury, takie osoby często są dołowane przez otoczenie, że nie dadzą rady i są zbyt zestresowane, dlatego nie ma odpowiednich efektów.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: kinga1505 »

[at] Zgadzam się z tym ze kazdy ma inne predyspozycje i niektorym inne rzeczy przychodzą łatwiej a innym trudniej. Mi chodzi tylko o to że błędne jest mówienie że ktoś nigdy nie napisze na 80% matury. Jedna osoba osiągnie taki wynik bardzo łatwo inna z trudem i po długim czasie, ale to jest rzecz do osiągnięcia i wypracowania. Kwestia tylko jakim kosztem i czy komuś będzie się chciało.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: lukasz471 »

kinga1505 pisze:
19 sie 2017, o 19:29
Tu problem moim zdaniem leży w zbyt emocjonalnym podchodzeniu do sprawy matury, takie osoby często są dołowane przez otoczenie, że nie dadzą rady i są zbyt zestresowane, dlatego nie ma odpowiednich efektów.
Fajną ścieżkę maturalną zrobiłaś, pokazując jak kolejni potencjalni studenci się wykruszają. I całą prawdę napisałaś. Ja mogę takie szybkie spostrzeżenie nakreślić. Jeżeli ktoś miał dwóje z matmy, to jego szansa na napisanie matury z chemii powyżej 80% a nawet 70% maleje drastycznie i to przez duże D. Drugie spostrzeżenie. Jeżeli ktoś z 1 matury uzyskał mniej niż 60%, to szansa na napisanie powyżej 80% za drugim razem jest poniżej 40%. Prawdopodobieństwo jest okrutne.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: kinga1505 »

lukasz471 pisze:
20 sie 2017, o 01:22
Ja mogę takie szybkie spostrzeżenie nakreślić. Jeżeli ktoś miał dwóje z matmy, to jego szansa na napisanie matury z chemii powyżej 80% a nawet 70% maleje drastycznie i to przez duże D. Drugie spostrzeżenie. Jeżeli ktoś z 1 matury uzyskał mniej niż 60%, to szansa na napisanie powyżej 80% za drugim razem jest poniżej 40%. Prawdopodobieństwo jest okrutne.
Skończyłam liceum z oceną 2 z matematyki, z chemii miałam chyba 3 (to i tak lepiej z porównaniu z klasą 2 lo, gdzie miałam chyba 2). Maturę podstawową z matematyki mam napisaną na 40-kilka%, jeżeli chodzi o pozostałe podstawy to 2 z 5 mam zdane w granicach 30-40%, zawsze najgorzej z wszystkich przedmiotów szła mi nauka biologii i chemii, a mimo tego po 3 latach przygotowań napisałam biologię i chemię powyżej 80%, a i tak nie wiadomo czy gdybym próbowała dalej nie podwyższyłabym tych wyników. Dlatego tym bardziej sądzę, że taki wynik jest do wypracowania.
Owszem trzeba włożyć w to dramatycznie więcej pracy, ale nie jest to niemożliwe.
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: lukasz471 »

Tak, mówimy tutaj o prawdopodobieństwie. Jak jesteś kiepska z matmy, to Twoja szansa na dobry wynik z chemii maleje dramatycznie, ale nadal przy ciężkiej pracy można to wytrenować.
fenol
Posty: 22
Rejestracja: 4 lip 2017, o 18:23

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: fenol »

lukasz471 pisze:
20 sie 2017, o 01:22
kinga1505 pisze:
19 sie 2017, o 19:29
Tu problem moim zdaniem leży w zbyt emocjonalnym podchodzeniu do sprawy matury, takie osoby często są dołowane przez otoczenie, że nie dadzą rady i są zbyt zestresowane, dlatego nie ma odpowiednich efektów.
Fajną ścieżkę maturalną zrobiłaś, pokazując jak kolejni potencjalni studenci się wykruszają. I całą prawdę napisałaś. Ja mogę takie szybkie spostrzeżenie nakreślić. Jeżeli ktoś miał dwóje z matmy, to jego szansa na napisanie matury z chemii powyżej 80% a nawet 70% maleje drastycznie i to przez duże D. Drugie spostrzeżenie. Jeżeli ktoś z 1 matury uzyskał mniej niż 60%, to szansa na napisanie powyżej 80% za drugim razem jest poniżej 40%. Prawdopodobieństwo jest okrutne.
To nie jest do końca prawda. Ja jestem osobą, która miała 2 z matematyki przez całe liceum i 92% z chemii R.
Piszę to dlatego, że jeśli ktoś kto jest teraz w liceum i to przeczyta- nie skreślajcie się dlatego, że matma wam nie idzie!
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: lukasz471 »

Przecież tu nie chodzi o ocenę z matematyki, tylko o to czy czujesz matematykę i potrafisz matematycznie myśleć. Czy masz umysł humanistyczny, czy ścisłowca. Ja miałem też dwóje i tróje z matematyki, ale wcale nie uważałem że nie umiem myśleć matematycznie.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: kinga1505 »

lukasz471 pisze:
4 wrz 2017, o 10:41
. Jeżeli ktoś miał dwóje z matmy, to jego szansa na napisanie matury z chemii powyżej 80% a nawet 70% maleje drastycznie i to przez duże D./
Przecież tu nie chodzi o ocenę z matematyki, tylko o to czy czujesz matematykę i potrafisz matematycznie myśleć. Czy masz umysł humanistyczny, czy ścisłowca. Ja miałem też dwóje i tróje z matematyki, ale wcale nie uważałem że nie umiem myśleć matematycznie.
To w końcu chodzi o tą 2 z matematyki czy nie chodzi, bo już się pogubiłam
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: Larsonik »

Zapewne chodzi o to, co ta 2 z matematyki w większości przypadków odzwierciedla. Największą przeszkodą przy robieniu zadań obliczeniowych na maturze z chemii nie jest trudny do opanowania aparat matematyczny, tylko ułożenie strategii rozwiązania.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: kinga1505 »

Przyjmowanie, że 2 z matematyki odzwierciedla niższy poziom logicznego myślenia jest niemiarodajne. Po pierwsze ocena 2 czy 3 w bardzo dobrej szkole to nie to samo co taka sama ocena w słabej szkole. Analogicznie w bardzo dobrej szkole można mieć 2 i być na takim samym poziomie co osoba z 4 w słabej szkole. Po drugie nie wiadomo z czego ta słaba ocena wynika. 2 może mieć np. ktoś kto ma dobre logiczne myślenie ,ale od połowy 2 lo ani razu się nie uczył nic w domu z matematyki, a ocenę 4 może mieć ktoś kto ma duże problemy z logicznym myśleniem, ale bardzo dużo pracował na tą ocenę.
Larsonik
Posty: 143
Rejestracja: 6 gru 2015, o 13:07

Re: Kilka godzin nauki dziennie i tylko 90 pkt z matury

Post autor: Larsonik »

Dlatego napisałem w większości przypadków. Poza tym nie lubię określenia logiczne myślenie, bo każdy ma własne pojęcie na temat logiczności.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości