Płyn Lugola- ciemnoniebieski/granatowy czy fioletowy?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
GASTBY
Posty: 2
Rejestracja: 17 sie 2017, o 15:30

Płyn Lugola- ciemnoniebieski/granatowy czy fioletowy?

Post autor: GASTBY »

Witam Serdecznie!

Przerabiając zbiór Pana Witowskiego w odpowiedziach raz podane jest, że płyn Lugola barwi skrobię na intensywnie fioletowy, raz na ciemnoniebieski/granatowy- stąd moje pytania- jeżeli wystąpi takie pytania na maturze, który kolor będzie bardziej precyzyjny w odpowiedzi?

Drugie pytanie- mam zadanie:
Do doświadczenia przygotowano trzy probówki zawierające:
probówka I- kleik z mąki ziemniaczanej
probówka II- miąższ z jabłka
probówka III- miąższ z owocu banana
Do każdej z nich dodano kilka kropli płynu Lugola (roztwór jodu w wodnym roztworze jodku potasu)- odczynnika do wykrywania skrobi.
Sformułuj problem badawczy:

w odpowiedziach autor zaproponował taki problem: wykrywanie skrobi w owocach jabłka i banana

czy w zadaniach maturalnych wiedząc, że nie ma w danym produkcie skrobi można tak po prostu go pominąć w problemie badawczym? czy to czasem jest niepoprawna odpowiedź?

ja zaproponowałbym takie problem: 1. Wykrywanie skrobi w produktach pochodzenia roślinnego. 2. Czy przygotowane probówki zawierają skrobię? ( z tym drugim mam wątpliwości)

Dziękuję z góry za pomoc! Wiem jaki klucz maturalny bywa upierdliwy dlatego zawczasu wolę się ubezpieczyć
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości