Korozja

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Marta_Evans
Posty: 16
Rejestracja: 14 sty 2007, o 17:00

Korozja

Post autor: Marta_Evans »

Witam! Mam zadanie, którego odpowiedzi nie bardzo mogę zrozumieć.

Oto zadanie:
Przygotowano dwie płytki stalowe: poniklowaną i pocynkowaną. Obie płytki zostały zarysowane. Opisz skutki tej sytuacji.

Z pierwszą płytką, poniklowaną, nie mam wątpliwości. Nikiel jest mniej aktywniejszy od żelaza, a więc utlenieniu będzie ulegać żelazo. Ale z drugą mam problem.

Oczywiście cynk jest aktywniejszy od żelaza, a więc to cynk powinien ulegać korozji. Tak jest właśnie w odpowiedzi. Ale co z tą rysą? Przecież pokrywanie metalu warstewką metalu aktywniejszego jest skuteczne tylko gdy powierzchnia metalu nie ulega uszkodzeniu. A więc gdy jest rysa, owy cynk nie powinien już chronić żelaza i to właśnie żelazo będzie się w tym momencie utleniać czyli ulegać korozji. Tak uważam. Ale moje zdanie zupełnie koliguje z odpowiedzią! Dlaczego moja odpowiedź jest błędna? A może to ta w książce zawiera błąd? Proszę bardzo o pomoc! Nie mogę tego rozgryźć!
Awatar użytkownika
Halius
Posty: 332
Rejestracja: 12 lut 2008, o 15:02

Re: Korozja

Post autor: Halius »

Trochę inaczej to interpretujesz. No więc tak:
Jednym ze sposobów zapobiegania korozji jest pokrywanie metali powłokami metalicznymi z metali o niższym od żelaza potencjale (np. Zn) gdyż to te metale w pierwszej kolejności będą się utleniać. Rysa tu nie przeszkadza. Odsłonięte zostanie żelazo, jednak wciąż to cynk będzie się utleniał.
Powłoki z metali o wyższym potencjale niż żelazo (Nikiel) są skuteczne tylko jeśli są szczelne. To tutaj owa rysa będzie bardzo niepożądana. Uszkodzenie warstwy niklu spowoduje, że żelazo zostanie odsłonięte i, mając niższy potencjał, zacznie się utleniać.
Marta_Evans
Posty: 16
Rejestracja: 14 sty 2007, o 17:00

Re: Korozja

Post autor: Marta_Evans »

Halius pisze:Powłoki z metali o wyższym potencjale niż żelazo (Nikiel) są skuteczne tylko jeśli są szczelne. To tutaj owa rysa będzie bardzo niepożądana. Uszkodzenie warstwy niklu spowoduje, że żelazo zostanie odsłonięte i, mając niższy potencjał, zacznie się utleniać.
Acha. To w takim razie jeszcze jedno pytanko. Czyli gdyby nie było rysy w poniklowanej płytce, nic by się nie działo, tak? W ogóle nie ma miejsca korozja.
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Korozja

Post autor: ulala »

korozja wtedy zachodzi, ale dotyczy ona niklu, to on sie utlenia. czyli chyba scislej mowiac, nalezy swtierdzic ze korozja nie zachodzi [majac na mysli korozje myslimy o metalu ktory cos buduje itd. tutaj żelazo] ale nikiel- owszem rowniez ulega procesowi niszczenia
Marta_Evans
Posty: 16
Rejestracja: 14 sty 2007, o 17:00

Re: Korozja

Post autor: Marta_Evans »

Dziękuję bardzo za odpowiedź! W takim razie chyba zakapowałam. P
loqwskot
Posty: 1
Rejestracja: 29 sie 2017, o 08:56

Re: Korozja

Post autor: loqwskot »

Myślę, że zainteresuje Cię temat, który ostatnio czytałem
fotografparafialny.pl/2017/08/25/analiza-na-podstawie-badan-makroskopowych/
Analiza na podstawie badań makroskopowych
Opublikowane 25 sierpnia 2017 przez Martyna Gajda

Jeśli chodzi o podstawowe informacje dotyczące metalograficznych metod makroskopowych zdecydowanie należy powiedzieć jaki jest ich cel oraz zakres tej analizy. Ze względu na to, że metody te pozwalają na bardzo skuteczną oraz dokładną ocenę elementów metalowych to wydaje mi się, że stanowi to jeden z niezwykle istotnych elementów, który pozwala nam na obróbkę metali, dzięki czemu możemy wykorzystać je w naprawdę wielu przypadkach.
Badania makroskopowe na metalu

dokładne metalograficzne badania makroskopoweW przypadku kiedy mówimy technice jaką są dokładne metalograficzne badania makroskopowe to zdecydowanie należy powiedzieć o celu oraz i zakresie tej analizy. Metalograficzne analizy makroskopowe elementów metalowych przeprowadza się w wielu przypadkach w celu określenia charakterystycznych cech strukturalnych, które możemy zobaczyć nieuzbrojonym okiem lub pod niewielkim powiększeniem przy wykorzystaniu swego rodzaju urządzenia jakim jest np. lupa czy szkło powiększające. W głównej mierze badania te umożliwiają nam bardzo dokładną analizę charakterystycznych cech, które dotyczą jednego kawałka metalu, który został odlany. Na podstawie tego możemy określić rodzaj i wielkość ale także i przebieg rozkładu danego materiału. Ale także jesteśmy w stanie ujawnić wszelkiego rodzaju wady, które dotyczą materiału, takie jak na przykład pęknięcie czy pęcherze powietrza. Na podstawie badań makroskopowych możemy także wykonać analizę charakterystycznych cech strukturalnych, które zostały poddane obróbce plastycznej. Na podstawie tego zdecydowanie możemy ujawnić kierunek plastyczny, stan metalu ale także i ujawnienie wad, które powstały w trakcie procesu technologicznego polegającego na przerobie plastycznym. Na podstawie tych badań możemy określić także skład chemiczny danego metalu czyli możemy określić rozkład poszczególnych pierwiastków ale także i określić niejednorodność składu chemicznego.

Na podstawie analizy makroskopowej, którą możemy wykonać na materiałach metalowych zdecydowanie możemy określić czy dany materiał nadaje się do obróbki i czy już jest na przykład przeżytkiem. Oczywiście metody te służą głównie do oceny tych strukturalnych cech oraz specyficznych właściwości dla danego materiału. Dzięki tej technice możemy wykonać naprawdę wiele czynności, które pomogą nam określić oraz prześwietlić dany materiały do suchej nitki.
Twój problem został tam poruszony i teoretycznie rozwiązany.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości