Motoryzacja mikroskopu

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Motoryzacja mikroskopu

Post autor: JohnyM »

Po próbach zrobienia na arduino, poddałem się i kupiłem:
wemacro.com/?product=wemacro-rail
JohnyM

Re: Motoryzacja mikroskopu

Post autor: JohnyM »

Jak zamawiałem, to nie było jeszcze możliwości kupienia tego:
wemacro.com/?product=micromate

Dlatego sam dorobiłem system do mojego mikro (na silniku 200 kroków):
_DSC5026.JPG
Załączniki
_DSC5025.JPG
JohnyM

Re: Motoryzacja mikroskopu

Post autor: JohnyM »

Całość wyszła mnie około 1100zł z haraczem w UC.
Rozdzielczość maks to około 90nm, czyli prawie 3x większa niż ta wymagana przez obiektyw Na1.4 :

Po kilku tygodniach użytkowania szyny i paru dniach mikroskopu, jestem zachwycony.
Kontrola odbywa się w jednym z dwóch trybów. Najpierw wprowadza się żądany krok, natępnie liczbę kroków (by distance) lub ustawia się pozycje startową i końcową, kontroler sam oblicza liczbę kroków i wysyła sygnał do aparatu kiedy focić. No i to byłoby na tyle. Teraz stacki 300-400 ramek zajmują 10 minut z kawą i papieroskiem na tarasie, zamiast godziny kręcenia jak małpa

Z wad:
- Maks tempo pracy to 2sek/klatkę. Trochę szkoda, bo mój aparat wyciąga 12klatek/sek a w microphocie drgania nie stanowią problemu.
- Przy użytkowaniu szyny i trybu start-end w trybie precyzyjnym, jest to bardzo frustrująco powolne i szybciej załatwić stack w trybie by distance z okładką (problem nie dotyczy mikroskopu)
- System działa tylko w trybie forward", nie da się stackować backward"

Jest szansa, że wspomniane wady będą wyeliminowane z firmwarem, customer-support jest rewelacyjny, i liczą się z opinią klienta.
Ostatnio zmieniony 8 wrz 2017, o 20:06 przez JohnyM, łącznie zmieniany 1 raz.
JohnyM

Re: Motoryzacja mikroskopu

Post autor: JohnyM »

Taki szybki filmik pokazowy spod 100x/1.4 DIC (paprochy na matrycy wyciąga doskonale), nakręcę coś lepszego:

Nowe zasady 1 link/post robią swoje, ruch na forum olbrzymi.
Teraz proszę moda, żeby skleił posty
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: Motoryzacja mikroskopu

Post autor: Admin »

Proszę spojrzeć, przy dodawaniu postu, jak prawidłowo umieszczać filmy z youtube.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Motoryzacja mikroskopu

Post autor: Boguslaw »

JohnyM, pogratulować!
JohnyM pisze:
8 wrz 2017, o 19:47
Jak zamawiałem, to nie było jeszcze możliwości kupienia tego
Ten wygląda na bardzo uniwersalny/wszechstronny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość