Ustal wzór rzeczywisty spalonego związku

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Gucioo
Posty: 3
Rejestracja: 10 wrz 2017, o 21:10

Ustal wzór rzeczywisty spalonego związku

Post autor: Gucioo »

Witam, mam problem z zadaniem, które należy raczej do tych prostszych, ale niestety mnie zablokowało
Treść: Dokonano spalenia 0,1mola pewnego związku zawierającego siarkę i węgiel. W reakcji wzięło udział 6,72dm^3 tlenu odmierzonego w warunkach normalnych i powstało 4,4g CO2. Ustal wzór rzeczywisty spalonego związku.
Do rozwiązania zadania brakuje mi zawartości siarki w związku org. I niestety nie mam pojęcia jak ją znaleźć.
Proszę o pomoc i z góry za nią dziękuję )
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Ustal wzór rzeczywisty spalonego związku

Post autor: Nitrogenium32 »

Hmm. nigdy nie lubiłem takich zadań, ale może mi wyszło dobrze. Moje przypuszczenie pada na dwusiarczek węgla (jest to związek nieorganiczny, błędnie założyłaś z góry, że w zadaniu chodzi o związek organiczny, bo wcale nie musi). Ogólnie najlepiej sobie napisać równanie reakcji:

CxSy + ? O2 ? CO2 + ?

Już po samej informacji na temat ilości dwutlenku węgla widać, że powstaje go 0,1 mola. Natomiast z proporcji możemy obliczyć, że do reakcji użyto 0,3 mola tlenu. W związku z tym z 3 moli tlenu powstaje 1 mol dwutlenku węgla. Jako że dodatkowo z 0,1 mola substratu powstaje 0,1 mola dwutlenku węgla, od razu można stwierdzić, że x = 1:

CSy + 3 O2 CO2 + ?

Mamy do uzupełnienia po drugiej stronie równania 4 atomy tlenu i y atomów siarki, według mojego przypuszczenia y = 2, a wtedy wychodzi nam:

CS2 + 3 O2 CO2 + 2 SO2

i wszystko się zgadza. Nie znam innego związku zawierającego TYLKO siarkę i węgiel niż właśnie dwusiarczek węgla, o którym jest to zadanie. Zapewna właśnie to jest poprawne rozwiązanie i dlatego nie musimy wiedzieć, jaka jest zawartość siarki w tym związku. Co innego, gdyby był to związek organiczny zawierający oprócz atomów węgla i wodoru atomy siarki, ale takich związków nie omawia się w liceum (dokładnie chodzi o tiole, sulfidy i disulfidy), więc nie ma możliwości, żeby jakiekolwiek zadanie ich dotyczyło.
Gucioo
Posty: 3
Rejestracja: 10 wrz 2017, o 21:10

Re: Ustal wzór rzeczywisty spalonego związku

Post autor: Gucioo »

Dzięki wielkie za pomoc. Coś czułem, że zabieram się do tego zadania od złej strony.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość