Wyznaczanie metodą graficzną wartości pK grupy kwasu octowego

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
paulagreg
Posty: 5
Rejestracja: 1 lip 2017, o 21:02

Wyznaczanie metodą graficzną wartości pK grupy kwasu octowego

Post autor: paulagreg »

Cześć, mam problem z wykonaniem sprawozdania na potencjometrię - generalnie rzecz biorąc nie rozumiem czym jest wyznaczanie metodą graficzną wartości pK grupy kwasu octowego ani w jaki sposób się to robi. Proszę o pomoc
Poniżej zamieszczam instrukcje do ćwiczenia, a w załączniku moje dotychczasowe wypociny (jeżeli ktoś może mi to sprawdzić to byłabym wdzięczna - pierwszy raz w życiu wykonywałam takie ćwiczenie i pierwszy raz w życiu piszę sprawozdanie - nie mam zielonego pojęcia jak to wszystko powinno wyglądać)

Celem ćwiczenia jest eksperymentalne wyznaczenie metodą graficzną stałej dysocjacji pK kwasu octowego.
Postępowanie
1. Biuretę napełnij roztworem 0,2 M NaOH.
2. Do zlewki wlej 20 ml 50 mM roztworu kwasu octowego.
3. Zlewkę umieść na mieszadle magnetycznym, a w roztworze zanurz elektrodę pH-metru.
4. Odczytaj wartość pH. Za pomocą biurety automatycznej dodawaj po 0,2 ml 0,2 M NaOH. Po ustabilizowaniu się wskazania pH-metru odczytaj i zapisz wartość pH. Miareczkowanie kontynuuj do uzyskania pH o wartości powyżej 9.
5. Pomiary powtórz trzykrotnie.
Opracowanie wyników
1. Uzyskane wyniki pomiarów umieść w tabeli
2. Sporządź wykres zależności wartości pH (oś x) od od objętości dodanego titranta.
3. W oparciu o wykonany wykres wyznaczyć metodą graficzną wartość pK grupy kwasu octowego.
4. Porównaj uzyskaną wartość z wartością teoretyczną.
Załączniki
sprawozdanie.docx
(52.75 KiB) Pobrany 157 razy
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Wyznaczanie metodą graficzną wartości pK grupy kwasu octowego

Post autor: 00000000000000000000 »

paulagreg pisze:
12 paź 2017, o 20:01
2. Sporządź wykres zależności wartości pH (oś x) od od objętości dodanego titranta.
Raczej na osi x powinna być objętość titranta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości