MIEDŹ

Problemy odchudzania oraz utrzymywania odpowiedniej wagi ciała. Sprawdź jak być FIT, co jeść a czego unikać, jak dobierać dietę.
keykey
Posty: 72
Rejestracja: 5 mar 2009, o 09:05

Re: MIEDŹ

Post autor: keykey »

Dobra, fajnie. Tej informacji mi brakowało (tzn o ceruloplazminie akurat wiedziałam))
Jeszcze takie jedno pytanko, do osób naprawdę wiedzących co piszą. Spotkałam się z niespójnością informacji, a wręcz z zaprzeczeniem samym w sobie. Z różnych źródeł. Jedno to mój lekarz, drugie to wikipedia, niby uwiarygodniona źródłami.

Wchłanianie miedzi (podobnie jak jonów innych metali) w przewodzie pokarmowym jest blokowane przez białka mleka i jaj oraz warzywa krzyżowe zawierające duże ilości związków siarki (np. kapusta, cebula, por, czosnek, gorczyca). Spożywanie tych produktów łącznie z pokarmem o dużej zawartości miedzi znacząco zmniejsza wchłanianie tego pierwiastka przez organizm. Owoce morza obok miedzi zawierają bardzo dużo cynku, który całkowicie blokuje wchłanianie miedzi.
Czy wszystkie podane wyżej informacje są prawdziwe? Jeśli, to czemu w/w produkty powodują nieprzyswajanie miedzi? (druga część pytania nie dot. owoców morza)

[ Dodano: Czw Mar 19, 2009 18:51 ]
doktorka pisze:miedz jest przenoszona w osoczu przez ceruloplazmine w wiekszosci, niewielki odsetek przenosza albuminy. jednakze ze wzgledu na to, ze ceruloplazmina wiaze miedz bardzo mocno a co za tym idzie- ciezko miedzoddaje"- uwaza sie, ze role transportowa pelnia raczej albuminy, ktore wiąza miedz slabiej, a ceruloplazmina miedz raczej magazynuje.

po co nam miedz?
ano jest przede wszystkim kofaktorem roznych enzymow, pamietam z nazwy tylko dysmutaze i oksydaze cytochromowa, byla jeszcze jedna oksydaza na pewno i jeszcze jakis inny enzym
miedz w organizmie magazynowana jest glownie w kosciach, watrobie i nerach.

jak jest miedz wydalana?
w watrobie jest wychwytywana i wydalana do zolci.

1.Za co są odpowiedzialne te enzymy?
2.Na jakiej zasadzie jest wychwytywana? Potrzeba mi nazwy tego konkretnego białka i jego enzymów bo nie mogę jej sobie przypomnieć a enzymu nie znam.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: MIEDŹ

Post autor: doktorka »

oksydaza cytochromowa - to taki kompleks bialkowy w lancuchu oddechowym, redukuje tlen jako ostatnie ogniwo lancucha oddechowego, poprzez przeniesienie elektronow z no mh cytochromu jak mysle

dysmutaza - dysmutuje] anionorodnik ponadtlenkowy i robi z niego tlen i H2O2. generalnie tu moze sie pojawic problem z erytrocytami brak miedzi=brak aktywnosci dysmutazy=duzo anionorodnikow ponadtlenkowych (tzw wolnych rodnikow) gin erytrocycie, gin! i ciach, hemoliza! a nawet niedokrwistosc hemolityczna.
keykey
Posty: 72
Rejestracja: 5 mar 2009, o 09:05

Re: MIEDŹ

Post autor: keykey »

to moim erytrocytkom akurat nie grozi) cóż za barwny opis.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: MIEDŹ

Post autor: doktorka »

z tym wchlanianiem to niekoniecznie tak jest, np Mg z tego co pamietam jest wrecz lepiej wchlaniany przy duzej podazy bialek. w ogole nie przesadzalabym w okreslaniu roli wchlaniania miedzi w jej niedoborach, zapotrzebowanie dzienne wynosi chyba ze 3mg.no chyba, ze ktos ma jakies drastyczne zespoly zlego wchlaniania itdno ale to wtedy wszystko lezy, nie tylko miedz.

trudno cokolwiek powiedziec nt lekarza vs wikipediii, bo nie wiemy o jakiej jednostce chorobowej mowa i co mowil lekarz] mimo wszystko trzymalabym sie raczej lekarza heh, mysle, ze wie co robi.
keykey
Posty: 72
Rejestracja: 5 mar 2009, o 09:05

Re: MIEDŹ

Post autor: keykey »

A co warunkuje powstawanie ceruloplazminy, jakie mechanizmy, co wywołuje aktywność genu odpowiedzialnego za jej powstawanie? i czy jej nadmiar samej w sobie (nie uwzględniając automatycznie zbyt dużej ilości miedzi) może mieć wpływ na homeostazę organizmu?
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: MIEDŹ

Post autor: doktorka »

keykey pisze:A co warunkuje powstawanie ceruloplazminy, jakie mechanizmy, co wywołuje aktywność genu odpowiedzialnego za jej powstawanie?
ahah, poddaje sie]
keykey pisze:i czy jej nadmiar samej w sobie (nie uwzględniając automatycznie zbyt dużej ilości miedzi) może mieć wpływ na homeostazę organizmu?
teoretyzujac pewnie tak, ale raczej obstawilabym, ze ze wzgledu na inne jej role, a nie zwiazane stricte z miedzia. chociaz nie spotkalam sie nigdy z pojeciemnadmiar ceruloplazminy jako z problemem jako takim. na pewno podwyzszone stezenie jest w RZS i ciazy.
keykey
Posty: 72
Rejestracja: 5 mar 2009, o 09:05

Re: MIEDŹ

Post autor: keykey »

doktorka pisze:ahah, poddaje sie]




doktorka pisze: teoretyzujac pewnie tak, ale raczej obstawilabym, ze ze wzgledu na inne jej role, a nie zwiazane stricte z miedzia.
.jakie role? (wiem mogę być upierdliwa )
opozda
Posty: 1
Rejestracja: 18 paź 2017, o 14:25

Re: MIEDŹ

Post autor: opozda »

Miedź jest nie tylko ważnym mikroelementem, ale także materiałem o niezwykłych właściwościach. Istnieje odmiana miedzi przeciwdrobnoustrojowej, która pod względem trwałości i wytrzymałości równać się ze stalą. Odmiana miedzi Cu+ to świetny materiał do wykorzystania jako powierzchnie dotykowe, np. w komunikacji miejskiej. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, miedź Cu+ użyta jako materiał powierzchniowy likwiduje ponad 99,9% bakterii* w ciągu dwóch godzin od wystawienia na ich działanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość