Zainteresowania czy praca- czym kierować się przy wyborze studiów?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?

Czym kierować się przy wyborze studiów ?

zainteresowania
5
45%
praca
6
55%
 
Liczba głosów: 11

violethill
Posty: 6
Rejestracja: 8 gru 2016, o 14:20

Zainteresowania czy praca- czym kierować się przy wyborze studiów?

Post autor: violethill »

Witam, czym lepiej kierować się przy wyborze studiów?

Interesują mnie kierunki, po których perspektywy zatrudnienia bądź płaca jest raczej marna. Tak, tak człowiek z pasją zaczepi się wszędzie, będzie dużo zarabiał wkładając w to serce - to już słyszałam, dziękuję. Podziękuję też za lepiej być dobrym biologiem, niż kiepskim inżynierem", po inżynierii niekoniecznie będziesz mieć pracę, wszystko zależy od szczęścia/rynku/etc.", będziesz się męczyć i inne takie. Męczyć się będę, ale wtedy gdy zostanę bezrobotnym magistrem.

Moje pytanie więc brzmi: podążać wesoło za marzeniami, studiując ciekawy aczkolwiek słabo opłacalny kierunek, czy może pójść za głosem rozsądku i wybrać coś, co faktycznie mi się przyda, a swoje zainteresowania rozwijać poza studiami?

Myślałam też, by pójść na to co mnie interesuje i zaczepić się na uczelni (nauka w szkole mnie nie interesuje), ale nie wiadomo czy się uda. Będę wdzięczna, jeśli ktoś wie cokolwiek na ten temat
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Zainteresowania czy praca- czym kierować się przy wyborze studiów?

Post autor: Nitrogenium32 »

Ja bym raczej poszedł za głosem rozsądku i wybrałbym coś, dzięki czemu mógłbym zarobić na życie, a moje zainteresowania rozwijałbym poza studiami.

Jestem na farmacji i lubię niektóre przedmioty, niektórych nie lubię, ale tak czy inaczej zdecydowanie najbardziej lubię języki obce. Jednak np. po filologii klasycznej zatrudnienie wcale nie jest takie dobre, dlatego też łaciny uczę się sam (innych języków również).

Oczywiście najlepiej jest robić to, co się kocha, ale trzeba też mieć jakieś zainteresowania poza pracą. Najlepsza opcja to robienie czegoś, co się lubi, i rozwijanie swoich innych zainteresowań poza pracą, ale nie zawsze tak się udaje.
kinga1505
Posty: 341
Rejestracja: 18 lis 2015, o 10:45

Re: Zainteresowania czy praca- czym kierować się przy wyborze studiów?

Post autor: kinga1505 »

Filologia nie jest wcale takim zlym pomyslem, tylko nie filologia typu :angielska, germanska , tylko filologie malo popularne . Jesli chodzi o to czym kierowac sie przy wyborze studiow, to wg mnie warto znalezc rownowage miedzy zainteresowaniami, a mozliwosciami zarobkowymi po danym kierunku, tzn. warto kierowac sie mozliwoscia zatrudnienia po danym kierunku, ale tez nie ma sensu isc na kierunek , ktory wogole nas nie interesuje, bo praca bedzie maksymalnie meczaca.
wojtek12
Posty: 3
Rejestracja: 21 paź 2017, o 18:59

Re: Zainteresowania czy praca- czym kierować się przy wyborze studiów?

Post autor: wojtek12 »

lepiej wybrać kierunek studiów kierując się zainteresowaniami niż tym, czy znajdziemy po nich pracę
pajak_wlodek
Posty: 2
Rejestracja: 27 wrz 2018, o 08:48

Re: Zainteresowania czy praca- czym kierować się przy wyborze studiów?

Post autor: pajak_wlodek »

Radziłbym wybrać zainteresowania
Jeśli coś cię interesuje to praca nie będzie Cię męczyć.
Może znajdziesz kierunek studiów magisterskich lub licencjackich dla Siebie.
Jak nie, znajdź jakieś szkolenie albo kurs i otwieraj własną firmę w tym co lubisz lub umiesz
Naelan
Posty: 15
Rejestracja: 2 paź 2018, o 10:20

Re: Zainteresowania czy praca- czym kierować się przy wyborze studiów?

Post autor: Naelan »

A o jakich kierunkach mówisz? Bo ciężko się wypowiedzieć nie bazując na konkretach.
Najlepiej jest oczywiście wtedy, kiedy kierunek, który studiujemy jest nie tylko naszym zainteresowaniem, ale też jest przyszłościowy".
Paviss
Posty: 17
Rejestracja: 5 lis 2018, o 15:02

Re: Zainteresowania czy praca- czym kierować się przy wyborze studiów?

Post autor: Paviss »

Najlepiej jest to oczywiście połączyć Stosunkowo słaby pod względem finansowym kierunek z kierunkiem, który się opłaca.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości