Kilka podstawowych pytań nt.rodzicielstwa

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
tnur
Posty: 2
Rejestracja: 2 lis 2017, o 13:18

Kilka podstawowych pytań nt.rodzicielstwa

Post autor: tnur »

Szanowne Koleżanki, Koledzy,

chciałbym zadać kilka pytań. Myślę, że podstawowych. Przyjmijmy sytuację, ojciec spłodził dziecko, robi się badania genetyczne, ponieważ brak pewności czy to jego potomek. Wychodzi prawdopodobieństwo powyżej 99%. Jak zatem to będzie wyglądało w przypadku wnuka i dziadka? A wnuka i pradziadka? Jak różny będzie wynik? Czy biorąc pod uwagę podstawowe mechanizmy dziedziczenia [znam tylko podstawowe i to bardzo słabo] wynik będzie spadał w jakimś stałym tempie?

Jak bardzo dokładne mogą być takie testy? Do części setnych, tysięcznych, milionowych po przecinku?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Kilka podstawowych pytań nt.rodzicielstwa

Post autor: kliop »

Metodą na ustalanie pokrewieństwa (zapewne nie jedyną) jest porównywanie krótkich tandemowych powtórzeń (Short Tandem Repeats - STR). Bierze się 2 chromosomy homologiczne dziecka i porównuje się wielokrotność powtórzeń krótkich sekwencji nukleotydowych na chromosomach dziecka z chromosomami rodziców. Np. dziecko ma na jednym chromosomie 3 razy powtórzoną sekwencję CAT, a na drugim 5 razy i dajmy na to matka ma na jednym swoim chromosomie 5 razy powtórzone CAT - jeśli badany mężczyzna ma 3 razy, to jest ojcem, jeśli nie, to nie jest ojcem.
Jak bardzo dokładne mogą być takie testy? Do części setnych, tysięcznych, milionowych po przecinku?
Zależy od techniki, odczynników i laboratorium. W medycynie 99,00% to już jest dokładnie.
tnur
Posty: 2
Rejestracja: 2 lis 2017, o 13:18

Re: Kilka podstawowych pytań nt.rodzicielstwa

Post autor: tnur »

Dzięki. Ja nie jestem specjalistą w tej dziedzinie co pewno da się zauważyć, wiem co to jest chromosom na poziomie licealnym i tak dalej. Chodzi mi o to jak daleko w przeszłość można zbadać pokrewieństwo? Przykład, odkopano człowieka sprzed 10 wieków, czy można pobrać w jakikolwiek sposób jego DNA? Czy całkowicie się rozłoży? Co jeśli np.był skremowany?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Kilka podstawowych pytań nt.rodzicielstwa

Post autor: kliop »

jak daleko w przeszłość można zbadać pokrewieństwo?
Im większej liczby kolejnych ogniw drzewa genealogicznego posiadasz DNA, tym dalej możesz zbadać pokrewieństwo. Np. Mając DNA taty, dziadka i pradziadka będziesz wiedział z większym prawdopodobieństwem, że osoba X urodzona w roku 1882 jest bądź nie jest z Tobą spokrewniona niż gdybyś miał DNA tylko taty.
Przykład, odkopano człowieka sprzed 10 wieków, czy można pobrać w jakikolwiek sposób jego DNA? Czy całkowicie się rozłoży?
Nie wiem, nie znam się na tyle.
Co jeśli np.był skremowany?
Jak był dokładnie spalony, to nie można.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości