Problemy skórne 3 latka - AZS?

dział forum medycznego opisujący badania oraz strukturę i funkcję skóry, a także schorzenia skóry, paznokci i włosów
muchastudio

Problemy skórne 3 latka - AZS?

Post autor: muchastudio » 11 lis 2017, o 18:15

Witam,
Bardzo proszę o pomoc i rady - cokolwiek. Bezsilny rodzic to smutny rodzic.

Syn ma alergię na mleko, białko kurze oraz orzechy. Wszystko odstawione od 3 tygodni jednak zmiany nadal nie ustępują, a wręcz się pogarszają. Nie wiemy już co robić. Bardzo proszę o rady - czujemy się z każdym dniem co raz bardziej bezsilni. Co robić, jak pomóc, do kogo się udać? Jesteśmy z Warszawy. Jeździmy po lekarzach (alergologach, dermatologach, na nfz oraz prywatnie) od pół roku i nikt nie potrafi nam pomóc i dobrać odpowiednie leki/zalecenia dla naszego syna.

Zmiany występują na:
- zgięciach nóg (od strony wewnętrznej)
- nadgarstek (jednej ręki)
- okolice ust
- kącik jednego oka (zewnętrzny)

Wszystko zaczęło się pół roku temu od zapalenia płuc. Od tamtej pory syn ma częste zapalenia oskrzeli (to prawdopodobnie udało nam się "wyleczyć" - od odstawienia alergenów narazie nie ma kłopotów) i oczywiście te zmiany, które nie znikają. Od alergologa dostaliśmy Clotrimazolum - nie pomaga. Sami z siebie próbowaliśmy Medihoney (na miodzie Manuka) - bez poprawy oraz Sudocrem z takim samym skutkiem. Oczywiście stosujemy proszek hipoalergiczny.
Pozdrawiam.
Załączniki
alergia.jpg
alergia-1.jpg
alergia-2.jpg

kliop

Re: Problemy skórne 3 latka - AZS?

Post autor: kliop » 11 lis 2017, o 20:28

Czy syna to swędzi?
Czy u państwa w rodzinie występowało/występuje atopowe zapalenie skóry lub inna choroba atopowa?
Jakie były wyniki testów skórnych prick (nakłuwanie przedramienia i pomiar średnicy bąbla) oraz patch (przyklejanie plastrów na kilka dni i obserwacja reakcji)?
Mogłaby Pani podać wyniki morfologii krwi, CRP, badań mikologicznych (bo na podstawie ich wyniku zlecono klotrimazol?)?

kliop

Post autor: kliop » 11 lis 2017, o 20:35

I czy ktoś w którymś momencie przepisał maść/krem z antybiotykiem np. bacytracyną, czy Państwo go stosowali i jakie przyniósł efekty?

muchastudio

Post autor: muchastudio » 11 lis 2017, o 21:22

Bardzo dziękuję za chęć pomocy. Czujemy się bezradni, a z dnia na dzień jest co raz gorzej i chcemy jak najszybciej podjąć dalsze działania.

Tak, syna to swędzi i drapie - dlatego są strupki - ale myślę, że to nie tylko od drapania - pewnie skóra też pęka samoistnie od tego, że jest po prostu sucha i robią się z tego kolejne strupki.
Ojciec dziecka ma łuszczycę oraz jako dziecko miał alergię na roztocza, kurz, chlor - aktualnie żadnych problemów z tymi alergenami, tylko łuszczyca.
Dziadek dziecka uczulony jest na kurz oraz roztocza - ciągle jest na lekach antyalergicznych (niestety) ponieważ alergia nie ustępuje, objawami jest pokrzywka skóry.

Testy prick nie były robione.
Testy patch też nie były robione.

Robione były tylko testy alergiczne z krwi. Wyszły alergie na:
truskawki, orzechy, białko jajka kurzego, nabiał

Badania mikologiczne też nie były robione. Clotrimazolum zlecony został przez alergologa ponieważ, cytuję: "ponieważ syn ciągle dotyka i drapie, proszę smarować zapobiegawczo, bo jest bakteriobójczy i przeciwgrzybiczny".
Żadne maści z antybiotykami nie były stosowane.

Wyniki morfologii oraz CRP w załączniku. (CRP niestety było robione podczas choroby - zapalenia oskrzeli jeśli dobrze pamiętam, dlatego jest wysokie)

Dziękuję za odpowiedź oraz pozdrawiam.
Załączniki
IMG_1002.JPG
Morfologia cz. 2
IMG_1001.JPG
Morfologia cz. 1
IMG_0999.JPG
CRT

muchastudio

Post autor: muchastudio » 11 lis 2017, o 21:26

Zapomniałam dodać, że nikt nie miał problemów z AZS/chorobami atopowymi w naszej rodzinie.

kliop

Post autor: kliop » 12 lis 2017, o 11:14

Czy syn mówi, że swędzi go w nocy bardziej niż w dzień?
Jakie leki syn brał od dzisiaj do miesiąca przed pojawieniem się zmian?
Czy wiąże Pani wystąpienie zmian z przyleganiem przedmiotów do ciała np. rajtuzy, pasek do zegarka, szalik zafarbowane jakimś barwnikiem albo może syn używał jakichś chemikaliów np. farb w przedszkolu i się nimi mazał?
Ile czasu Pani karmiła syna piersią?
Czy u Państwa w domu mieszkają palacze tytoniu?

muchastudio

Post autor: muchastudio » 12 lis 2017, o 12:56

W dzień swędzi go najbardziej. Leki które brał:
- zyrtec
- groprinosin
- sanosvit calcium
- milukante
- fenspogal
- pyrosal
- nurofen forte

Nie wiąże zmian z żadnymi przedmiotami, które przylegają do ciała.
Karmiłam piersią niecały miesiąc po urodzeniu synka, po tym czasie był karmiony mlekiem modyfikowanym.
Ja palę czasami, ale nigdy przy dziecku, ani w mieszkaniu.

kliop

Post autor: kliop » 13 lis 2017, o 11:44

Napisałem wiadomość prywatną

muchastudio

Post autor: muchastudio » 15 lis 2017, o 21:14

Bardzo dziękuję za pomoc!

Admin

Post autor: Admin » 15 lis 2017, o 21:30

Niestety użytkownicy forum nic lub niewiele dowiedzieli się z tego wątku. Podawanie porad w wiadomościach prywatnych nijak się ma z formułą naszego serwisu...

kliop

Post autor: kliop » 16 lis 2017, o 16:48

Umknęło to mojej uwadze, Panie Administratorze, już się poprawiam :) Oto treść wiadomości, którą wysłałem do Pani:

"Szanowna Pani

Zadając Pani pytania myślałem o:
- wyprysku kontaktowym - przyleganie do ciała; wyprysk kontaktowy potwierdza się testami patch
- wyprysku polekowym - może jakiś lek, ale sądzę, że żaden nie jest szczególnie powodujący wypryski
- świerzbie - jednak ten swędzi szczególnie w nocy
- grzybicy skóry gładkiej - być może; potwierdzenie na podstawie badania mikroskopowego zeskrobin; z drugiej strony klotrimazol nie pomógł, więc może nie
- opryszczce pospolitej - może
- łuszczycy - jednak w typowej łuszczycy zmiany tak nie wyglądają
- atopowym zapaleniu skóry - skonfrontowałem objawy z kryteriami Rajki i Hannifina

Według swojej wiedzy studenta po nauce dermatologii i alergologii dzieci wydaje mi się, że każde z powyższych schorzeń jest prawdopodobne z największym naciekiem na AZS. Proszę poczytać o każdym z tych schorzeń i skonfrontować obraz syna z opisami. Proszę przyjrzeć się kryteriom większym (głównym) i mniejszym (dodatkowym) Rajki i Hannifina - swędzi i w typowych miejscach, więc 2 spełnione, ale 3 tyg. to raczej za krótko do spełnienia przewlekłości oraz nie ma potwierdzenia, że alergie w rodzinie są na podłożu atopii. Ponadto palenie tytoniu (nawet jeśli nie przy dziecku, to jest ono narażone) i krótkie karmienie piersią zwiększa ryzyko wystąpienia AZS.

Pozdrawiam
kliop"

kliop

Post autor: kliop » 17 lis 2017, o 18:20

Czy jest Pani pewna, że stosowała przepisane leki zgodnie z zaleceniem lekarza? Być może to jest przyczyna niepowodzenia terapii.

ODPOWIEDZ