Mikroskop do "dużych" obiektów

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
cwic
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2017, o 09:29

Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: cwic »

Witam,
Od lat zbieram się do zakupu mikroskopu i ostatecznie zdecydowałem się na zakup, nie mam nic upatrzonego ale 1200zł to chyba maksimum jakie w tym momencie mogę przeznaczyć na ten cel.

Chciałbym kupić mikroskop służący do:
- oglądania flory, typu budowa liści znalezionych w ogrodzie, np. liści pokrzywy z igiełkami, kory drzewa, warzyw (fasola, cebula, burak), celem poznania podstaw budowy,
- oglądanie fauny, czyli np. powiększenie mrówki w celu oglądnięcia czułek, szczęk, nogi pająka, czy też podglądanie gryzków i innych domowych bywalców,
- przyglądnięcie się strukturom ciekawszych kamieni,

Mikroskop będzie co pewien czas przewożony, tak ze 3-4 razy w miesiącu więc myślałem o czymś wygodnym w transporcie. Zwróciłem uwagę na ten twór, ale nie jestem w stanie ocenić jego przydatności:

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_272&roducts_id=644

Zasilanie baterią może się przydać, mam dzieci i w miejsca w które będę go brał to tych mini-ludziów jest jescze więcej.
cwic
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2017, o 09:29

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: cwic »

Po przeglądnięciu zdjęć i jako takim rozeznaniu się w temacie, chyba jednak wolałbym mieć możliwość obserwacji w większych powiększeniach, tak myślę do x400 użytecznego powiększenia bez immersji. W tym wypadku poświęciłbym łatwość przewożenia na rzecz powiększenia.

No i zapomniałem napisać że potrzebuje bino, ostatnio bardzo szybko mi się meczy dominujące oko.
cwic
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2017, o 09:29

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: cwic »

Co wy na to?
optek.pl/mikroskopy-edukacyjne/98-biolux-bino-led-sc.html

Jeśli chodzi o używki Studar czy Biolar to nie biorę ich pod uwagę a to dlatego że ciężko trafić na egzemplarz w swoim mieście, a po drugie nie ejstem w stanie zweryfikować stanu używki, do tego ich mobilność jest bardzo mała.
Jeśli się wciągne to odstawienei mikroskopu za 500zł za 2 lata nie będzie bolało i wtedy się szarpię na sprzęt za 4-ro krotnie większą kwotę.

Zastanawia mnie tylko to czy powiększenie x400 w takim Bioluxie bino będzie ostre i wyraźne?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: planapo »

Z nowych do 500 zł dostaniesz praktycznie wylacznie zabawke dla dzieci
cwic
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2017, o 09:29

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: cwic »

Jeżeli ta zabawka będzie dawała ostry obraz x400 to wystarczy mi do celów do których chce ją stosować. Przynajmniej na początek.

Mam pytanie.
Z tego co rozumiem to w zestawie jest okular wf10 i razem z obiektywami 4,10,40 daje odpowiednio powiększenia 40,100,400. Czy jeśli zmienie okular na wf16 to czy osiągnę powiększenie x640?
Czy te okulary są wymienne czy bino ma stały okular 10 i koniec?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: planapo »

Zerknij do tematu: mikroskopy-zabawkowe-doswiadczenia-i-testy-t49275.html

Tam zobaczysz jaki obraz daje taki mikroskop i ocenisz czy Ci wystarczy.
Czy jeśli zmienie okular na wf16 to czy osiągnę powiększenie x640
Toeretycznie, praktycznie jakosc bedzie jaka bedzie. nie wiadomo nawet jaka NA maja te obiektywy.

Mikroskopy zabawkowe maja minimalne mozliwosci rozbudowy i wymennosci czesci. Nie ma okularow WF do tego typu zabawek - to marketing.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: Boguslaw »

cwic pisze:
14 lis 2017, o 09:46
Chciałbym kupić mikroskop służący do.
Pewnych rzeczy/oczekiwań fizycznie nie pogodzisz!
Ten powyżej wydaje mi się dla Ciebie odpowiedni, choć na mój gust dość drogi i z powiększeniem to raczej(?) już nie poszalejesz -)
Może PZO MST 130, 131, któryś MBS, ale w twojej cenie tylko używane - ale tego chcesz uniknąć?
cwic
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2017, o 09:29

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: cwic »

Niestety nie jestem w stanie zweryfikować stanu mikroskopu, ani po zdjęciach, ani w czasie oględzin dlatego wolę kupić nowy. Do tego wygląda na to że w okolicach Wrocławia (gdzie mieszkam) bardzo rzadko pojawiają używane mikroskopy. Zauważyłem że optycznie Wrocław słabo stoi

Dlatego chyba zdecyduje się na BIOLUX BINO LED za 500zł.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: Boguslaw »

Twoja wolna wola i Twój wybór, ale mam wrażenie, że po bardzo niedługim czasie użytkowania będziesz rozczarowany -)
Przeczytaj jeszcze raz co napisał planapo.
Za 500 zł masz w sumie tylko na plus binokular.
Na minus:
Kondensor: obrotowa diafragma (nic z tym nie zrobisz/nie ulepszysz)
Źródło światła: górne i dolne oświetlenie LED 1W (tu można domowym sposobem coś zadziałać)
W tej ofercie nawet nie dorzucają jakiejś marnej kamerki
luz
Posty: 62
Rejestracja: 14 lut 2015, o 23:24

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: luz »

Przecież za 500 zł można kupić fajny mikroskop np Studar, MB 30. Ten zalinkowany Biolux w tej cenie to wywalenie pieniędzy w błoto.
cwic
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2017, o 09:29

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: cwic »

Będę się rozglądał za używkami, macie może jakieś kontakty do osób które mogłyby mieć używki w dobrym stanie do 700zł?
cwic
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2017, o 09:29

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: cwic »

A co myślicie o negocjowaniu ceny tego mikroskopu:
sprzedajemy.pl/mikroskop-delta-optical-genetic-pro-bino-zestaw-do-barwien-lublin-6d4391-nr53763020

Z tym że jest błąd w opisie bo to trino nie bino.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop do "dużych" obiektów

Post autor: planapo »

Genetic jest ok na poczatek, to juz nie jest zabawka dla malucha.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości