Olympus BX z DIC

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: JohnyM »

Pixel-shift ma wpływ na rozdzielczość, ale nie miałem praktycznego kontaktu z tą metodą. Oczywiście obiekt musi być stacjonarny. Generalnie chodzi o to, że kamery z pixel shiftem nie mają filtra AA, bo brak jest efektu moire, a przesunięcie matrycy eliminuje negatywny wpływ filtrów bayera. W praktyce, w zależności od body AA i bayer zwiększają efektywny piksel o 1,5x - 3x . Nazywa to się pixel circle of confusion".

Speed booster zwiększa pole widzenia aparatu, ale jednocześnie zmniejsza detal i przykładowo dla speed-boostera 0,5x:
z 10x/0,45 - 6,1 um na 5x/0,45 - 3,05um
z 20x/0,8 - 7 um na 10x/0,8 - 3,5um
z 40x/1,4 - 8 um na 20x/1,4 - 4um
Wartości te są bardzo bliskie do 3,3um piksela 20mpx m4/3, z pewną niewielką utratą detalu dla obiektywu 10x. Pixel shift eliminuje negatywny wpływ bayera i aa, czyli w tym układzie TEORETYCZNIE mamy maks rozdzielczość mikroskopu i pole widzenia pełnej klatki.

ALE mikroskop musi mieć krycie pełnej klatki, drgania muszą być bardzo dobrze wytłumione, obiekt musi być stacjonarny, musimy mieć obiektywy z topową NA.
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

niestety nie mam topowej NA (szkoda) teraz zadowole sie tym co mam , sprawdzilem silent mode ale hm sam zobacz moze nie robilem dolkadnie jak wczesniej a i jeszcze nie wiem dlaczego nagle aparat robi mi zdjecia w pionie czy po wypoziomowaniu w progranie nie jest juz crop kosztem rozdzielczosci?
1. pierwsze zdjecie z migawka z pkp starej trakcji
2. Cicha migawka , sa dwa tryby wybralem drugi
3. 40F
4. 40DF+2×U-CA
Załączniki
40x+ x2 (1 of 1).jpg
40x+ x2 (1 of 1)-3.jpg
40xDF (1 of 1).jpg
40xDF+2x (1 of 1).jpg
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

i na koniec 40F fusion
Załączniki
40xDFfusion (1 of 1).jpg
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

Oj chyba pojde do zoolicznego po rozwielitki
JohnyM

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: JohnyM »

Co to jest fusion"? Dałeś jakieś kolorowe filtry albo polaryzator?
To jakie masz te obiektywy? Jeśli to nie są PA, to zmieniacz powiększeń nic nie da.

Odnośnie cichej migawki, to używaj trybu 1! Zmiana orientacji nie wpływa na jakość (RAW/TIFF), nie wiem dlaczego aparat je obraca.
Na zdjęciach porównawczych nic nie widzę (poza różnicą w ekspozycji). Daj 100% crop i opisz EXIF, a przynajmniej czas i iso. Staraj się utrzymać tę samą ekspozycję.
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

To mix kombinacji w df i filtrow , wszystkie obiektywy mam tylko PF na PA w takim stanie (bez rys i sladow uzywania) nie moglem sobie pozwolic , co do zmieniacza to tak jak mowisz na PA mozna wiecej wycisnac
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

s-l1600 (5).jpg
U-SWETTR-2
to dla informacji dla tych co myśleli że niema ergonomicznej trino
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

s-l1600 (5).jpg
U-SWETTR-2
to dla informacji dla tych co myśleli że niema ergonomicznej trino, na pierwszej stronie jest schemat starszego modelu fajna jest bo można okulary ustawić na 90 stopni
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: planapo »

A jaki podzial swiatla?
mikrotom
Posty: 89
Rejestracja: 8 mar 2017, o 17:11

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: mikrotom »

Starszy model miał dwa tory 100/0, 0/100 W tym nowszym SWETTR-2 jest 100/0, 20/80 myślałeś że 50/50?
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: akrydor »

Dzień dobry.
Z góry przepraszam za to co zrobię, ale zaważyłem, że tutaj toczy się dyskusja na temat DIC poparta zdjęciami ładnych preparatów więc chciałem dorzucić swoje. I mam pytanie: czy przy dużej dozie dobrej woli można moje fotki podciągnąć pod DIC. Oczywiście nie mają z tą techniką nic wspólnego. Jeszcze raz przepraszam za zaśmiecanie tego forum, ale interesuje mnie wasze zdanie.
Te same obrazki zamieściłem w bezkręgowcach.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Olympus BX z DIC

Post autor: planapo »

Starszy model miał dwa tory 100/0, 0/100 W tym nowszym SWETTR-2 jest 100/0, 20/80 myślałeś że 50/50?
Chodzilo mi o to ze - o ile sie orientuje - tylko nikon ma trojdzielną nasadkę ergo. Nie wiem na 100% jak nowy zeiss.

akrydor - publikuj zdjecia w dzialach do tego przeznaczonych, nie tutaj. Co do wszelkich symulacji DIC polecam watek filtr uniwersalny".
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość