Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: closeitup »

nie wiem jaki widok miales do tej pory, ale ja np nie widzialem 100x apo sr tirf (tylko zwyklego tirf bez sr) nie widzialem tez 60x apo tirf (na1.49)
do tego np. sa fotki pa60x i 100x w wersji lambda (wszesniej opis byl od lambda a fotki od wczesniejszego pa zwyklego).

nie mam za to zadnych informacji o obiektywach, ktore wspomniales. nic w necie nie widze. skad masz info, ze istnieja? dasz jakies linki do blizszego info. przyznam, ze informacje sa imponujace. ten PA10x to wi czy oil?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: planapo »

Tu masz 10x i 20x: nikoninstruments.com/en_EU/Products/Multiphoton/A1RMP-Multiphoton niestety 10 to obiektyw NCG Ciekawe na ile by sie takie nadawaly do naszych obserwacji (DIC, BF, Pol, ewentualnie FL)

A 100 i 60 zmienili, reszta zostala nadal w starej wersji, a tych powyzej nie ma nigdzie indziej poza ta strona. Glicerynowa 10tka chyba byla jeszcze w newsach.
closeitup
Posty: 46
Rejestracja: 3 lis 2016, o 21:13

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: closeitup »

10x z racji medium imersyjnego odpada (jak dla mnie). swoja droga wd5.5 to mega duzo jak na imresje. nigdy nie mialem mozliwosci pracy z gliceryna do mikro, wiec ciezko mi sobie wyobrazic jaka jest jej konsystencja.

za to 20x wyglada piekielnie interesujaco (jednak ja bym wolal imersje olejowa. no chyba, ze bym mial caly set 20x, 40x, 60x wi). mysle jednak, ze minie kilka lat zanim ten obiektyw wyplynie gdzies na rynku wtornym a nawet wtedy nie bedzie mnie na niego stac.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie i

Post autor: planapo »

Z serii lambda S na rynku wtornym widzialem tylko LWD 40/1,15 u dealera za 7,5k$ co i tak jest mniej niz pol ceny.

Ja bym wolal caly set WI. ~60k$ moze by wystarczylo.

Choc aktualnie w materii obiektywow Zeiss jest trudny do przebicia.
KamforM
Posty: 3
Rejestracja: 26 wrz 2017, o 10:34

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Post autor: KamforM »

Witam
Bardzo obszerny i ciekawy opis obiektywów, jednak dla laika (początkującego) nie wszystko jest jasne i oczywiste.
Mam pytanie czy jest istotne dla robienia zdjęć (owadom) poprzez mieszek, rodzaj obiektywu:
np. 160/0,17, czy jedynie 160/-.

Bardzo proszę o pomoc.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Post autor: LoginPiotrusia »

Istotne. Dla tego celu winno być 160/0 lub 160/-.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Post autor: planapo »

KamforM pisze:
26 wrz 2017, o 10:46
Mam pytanie czy jest istotne dla robienia zdjęć (owadom) poprzez mieszek, rodzaj obiektywu:
np. 160/0,17, czy jedynie 160/-.
Zależy. Im wyższa NA obiektywu tym bardziej wplywa na obraz jesli jest 0,17 a nie uzyje sie szkielka nakrywkowego.

W praktyce do NA=0,24 można uzywac i 160/0,17 i 160/-, dla wyzszych lepiej wybierac obiektywy o jakich pisze Piotr.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Post autor: LoginPiotrusia »

planapo pisze:
26 wrz 2017, o 13:14
Zależy. Im wyższa NA obiektywu tym bardziej wplywa na obraz jesli jest 0,17 a nie uzyje sie szkielka nakrywkowego.
Oczywiście. Ale tu czai się mała pułapka - immersja (wodna, olejowa lub glicerynowa) zwiększa N.A., ale takie obiektywy NIE NADAJĄ (*) się do extreme-makro, więc szukając jak największego N.A. należy też i na to zwrócić uwagę.

* wyjątkiem może być zastosowanie obiektywów immersyjnych bez szkiełka nakrywkowego do fotografowania bardzo małych detali. Wówczas taki detal można umocować na stałe na podkładzie, pokryć immersją (np. olejkiem), zbliżyć obiektyw i puścić przez niego oświetlenie (EPI).
KamforM
Posty: 3
Rejestracja: 26 wrz 2017, o 10:34

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Post autor: KamforM »

Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi, jestem pod wrażeniem, dziś mój pierwszy dzień (jako zalogowany").
Reasumując: dla 10x/0,24 problem jest pomijalny?
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Post autor: LoginPiotrusia »

Reasumując: dla 10x/0,24 problem jest pomijalny?
TAK - możesz używać 10x/0,24 160/- lub 160/0,17 lub 160/0
KamforM
Posty: 3
Rejestracja: 26 wrz 2017, o 10:34

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Post autor: KamforM »

Dziękuję
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Post autor: Boguslaw »

Ktoś miał styczność z tym obiektywem, tą firmą?
Trochę pod mikroskop, ale bardziej pod ekstreme macro
olx.pl/oferta/obiektyw-mikroskopowy-zenith-kyowa-4-0-1-CID99-IDlaewu.html
Obiektyw mikroskopowy ZENITH KYOWA 4 0,1 ID ogłoszenia: 312742104
sisi_96
Posty: 1
Rejestracja: 7 sie 2020, o 13:02

Re: Obiektywy na 160mm - oznaczenia, co kupować, czego nie itp.

Post autor: sisi_96 »

Bardzo długo miałam problem, zeby zrozumiec te wszystkie oznaczenia, na szczęście po przejrzeniu tego forum już wiem znacznie więcej, ale na poczatku pomagała mi ta strona

Kod: Zaznacz cały

amcomputers.com.pl/co-oznaczaja-oznaczenia-na-obiektywie
Teraz wiem, że od razu trzeba było szukać tu :D Ale jeszcze swojego wymarzonego obiektywu nie znalazłam...
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości