[Link] Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: winkwink »

planapo pisze:Tu przede wszystkim ergonomia, czyli wygoda pracy. Odpadaja wiec wszelkie stare konstrukcje - jak PZO Biolar i cala ta epoka.
planapo, ja Cię strasznie przepraszam, ale zawsze o tym piszesz, a ja zawsze wtedy myślę ale o co cho? ) Fakt, nie pracowałam na żadnym mikroskopie nowej generacji, więc nie mam porównania, ale na biolarze, bywało, że i bite 8 h nonstop - bez bóli sruli. Może nie trzeba zniechęcać ludzi do biolarów, tylko dlatego, że mają gorszą ergonomię? Tym bardziej, że można go rozbudować o wszystko za małą (porównywalnie) kasę, a jak komuś już bardzo zależy na wygodzie, to jak się uprze, znajdzie okazję, żeby przy nim posiedzieć i wypróbować?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Fakt, nie pracowałam na żadnym mikroskopie nowej generacji, więc nie mam porównania
Więc na jakiej podstawie wyciagasz wniosek?

Wyrazam swoje zdanie jako ktos kto skonczyl wzornictwo, wiec ZWRACAM uwagę na takie rzeczy, przeszlo przez moje rece kilkanascie modeli z roznych epok i jest miedzy nimi bardzo duza roznica w tej materii, na co - z moich obserwacji - niewiele osob zwraca uwage, dlatego to akcentuje. Ja nie polecam biolara w pewnych konkretnych przypadkach i to jest moje zdanie Ktos kto to czyta moze sie zgodzic albo nie - sam podejmuje decyzje

ergonomia.jpg
I koniec końcow - mowie o ergonomii zeby uswiadomic ze takich sytuacji mozna uniknac A to jedna z wielu, tu kwestia wysokosci i kąta nasadki w przypadku rozbudowanego mikroskopu, dotyczy takze biolara z DIKiem.
winkwink
Posty: 251
Rejestracja: 13 maja 2014, o 13:05

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: winkwink »

Na jakiej podstawie, to już napisałam - po długich godzinach pracy nie odczuwam braku komfortu. No pewnie, że wyrażasz swoje zdanie, to nie ulega wątpliwości Ale mikroskop rozbudowany o różne techniki obserwacyjne każdej innej marki to już trochę siana więcej. Jak ktoś ma nieograniczone fundusze, to hulaj dusza. Inaczej, gdy się ciuła grosz do grosza, wtedy wypasiony Biolar za procent tego siana i ostatecznie na ewentualne niedogodności związane z ergonomią można przymknąć oko )
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

No i wlasnie o to chodzi zeby zbierac rozne opinie
Airad123
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2017, o 10:58

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Airad123 »

Cześć,
to znowu ja. Powrócił temat zakupu mikroskopu, ale tym razem z trochę innym przedziałem cenowym, stąd piszę raz jeszcze. Mikroskop musi być nowy, kupiony w Polsce i kosztować do 23 tys zł brutto. Założenia takie same jak w moim wcześniejszym poście - jasne pole, głównie używany obiektyw to 40x, czasem 20x. Za czym warto się rozejrzeć?
Pytanie też, czy w granicach 4-5tys brutto. dostanę do takiego mikroskopu porządną kamerę?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Z nowych E200, chinczyk Motic BA310/Delta Evolution 300, Delta L-1000 i inne o innych nazwach (roznia sie glownie marka). Szukaj takiego z oswietleniem wg Koehlera.
Nic nie zmienilo sie w tym co bym polecil Dodam tylko ze skoro masz wysiedziec przy nim 8h to najpierw polecam sie zastanowic czy TY wytrzymasz Takze wazne zeby mikroskop byl ergonomiczny (powyzsze sa).
dostanę do takiego mikroskopu porządną kamerę?
Sprecyzuj co dla Ciebie znaczy porzadna kamera.
Airad123
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2017, o 10:58

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Airad123 »

Tylko, że te mikroskopy są tańsze, a ja mam do wydania 23 tys zł - jak ich nie wydam w całości, to reszta przepadnie. Z kolei te, które polecałeś, żeby szukać ich na aukcjach są w Polsce niedostępne, albo pozmieniały się modele, stąd nie wiem na jakie patrzeć.

Co do kamery - nie wiem na ile to możliwe, ale chciałabym móc zliczać pyłki na komputerze (połączonym z kamerą), żeby nie musieć patrzeć wtedy przez okular. Czyli, żeby przekazywała obraz sprawnie, na bieżąco (przesuwam stolik i obraz z kamery w komputerze też się szybko przesuwa, bez zacięć i długiego czekania), no i żeby obraz był mocno wyraźny.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Popatrzylbym na Motica BA410 - tam masz wyzszej klasy obiektywy. Czy da sie kupic zestaw konfugurowany indywidualnie - spytaj.

Na aukcjach kupisz tylko uzywana, a czytam ze chcesz nowy.

W tym budzecie spokojnie dostaniesz kamere spelniajaca Twoje wymagania.
Airad123
Posty: 6
Rejestracja: 27 mar 2017, o 10:58

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: Airad123 »

Bardzo dziękuję!
pawgol
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2018, o 00:55

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: pawgol »

Witam,

Proszę o opinie nt. mikroskopu:

Kod: Zaznacz cały

euromex.com/en/products/products/darkfield-microscopes/darkfield-microscopes-life-science/iscope-darkfield
czy na podstawie danych technicznych mikroskop będzie się nadawał do badania żywych próbek krwi?
Czy w Waszej opini lepiej kupic Deltaoptical L1000 czy w/w na podstawie ich specyfikacji?
Czy ktoś ma doświadczenie z marką euromex - czy jest to chińszczyzna?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

To chinszczyzna z wyższej półki, w zasadzie niewazne jak sie nazywa.

Jak chcesz miec DF na 100x to zorientuj sie jak mocne ma światło - 20-30W to będzie mało - pasowaloby mieć halogen 100W. W Delcie chyba taka opcja już jest.

Kontrast fazowy też może być zamiast DF.
pawgol
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2018, o 00:55

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: pawgol »

Widzę, że link nie prowadzi do właściwej specyfikacji.
Chodzi o model iScope IS.1153‑PLi/DFi
Oświetlenie wg specyfikacji jest LED 3 lub 5W NeoLED (w zależności od modelu dla tego akurat 5W), niestety nikt nie podaje do ledów jaki to odpowiednik wzgledem halogenów.

Z rozmów tel. z przedstawicielami delty/motica uzyskałem informację, że obecnie trend jest na oświetlenie LEDowe chyba że komuś zależy na bardziej żółtej barwie (ciepłej barwie)

Właściwie jestem laikiem w temacie mikroskopów, a chciałbym kupić w miarę uniwersalny mikroskop.
Co bym chciał oglądać pod mikroskopem: np. żywe próbki krwi/mocz/woda/włosy

Z poradników które czytałem i z oferty mikroskopów zauważyłem/dowiedziałem się, że niektóre można rozbudowywać a inne nie. Wolałbym taki który można w przyszłości rozbudować o możliwość prowadzenia obserwacji w kontracie fazowym, fluorescencję, prostą polaryzację.

Na teraz chciałbym aby mikroskop umożliwiał obserwację w polu jasnym i ciemnym czyli jeśli dobrze zrozumiałem poradniki, aby posiadał odpowiedni kondensor i aby obiektyw 100x miał przysłonę irysową, oświetlenie wg. Kohlera i żeby miał trinokular (do podłączenia kamery). Jakby się dało to fajnie gdyby powiększenia 1000x nie wymagały olejku (dry dark-field).

Z takich uniwersalnych to na razie do wyboru chyba są:
Motic Ba-310
Olympus CX43
Euromex iScope IS.1153
Deltaoptical L1000

Czy dobrze oceniłem ich uniwersalność?
Zna ktoś może jakieś inne mikroskopy posiadające w/w parametry i wypadające korzystniej cenowo?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Mikroskop powyżej 5000 zl - porady jaki kupić

Post autor: planapo »

Na teraz chciałbym aby mikroskop umożliwiał obserwację w polu jasnym i ciemnym czyli jeśli dobrze zrozumiałem poradniki, aby posiadał odpowiedni kondensor i aby obiektyw 100x miał przysłonę irysową, oświetlenie wg. Kohlera i żeby miał trinokular (do podłączenia kamery).
skonkretyzowales kryteria, sa ok
że obecnie trend jest na oświetlenie LEDowe
Trend trendem, najmocniejsze kombajny z najwyzszych polek ciagle maja halogeny, wiec cos w tym jest. Sam nie testowalem leda na DF przy 100x wiec Ci tu nie pomoge, najlepiej by bylo sprawdzic naocznie czy starczy.
Jakby się dało to fajnie gdyby powiększenia 1000x nie wymagały olejku (dry dark-field).
Zapomnij. Po prostu nie ma czegos takiego.
Motic Ba-310
Olympus CX43
Euromex iScope IS.1153
Deltaoptical L1000
Kazdy z nich rozbudujesz o swoje wymagania, nie wiem czy euromex ma dostepna fluorescencje.
Co bym chciał oglądać pod mikroskopem: np. żywe próbki krwi/mocz/woda/włosy
Kazdy z powyzszych spokojnie da rade
Zna ktoś może jakieś inne mikroskopy posiadające w/w parametry i wypadające korzystniej cenowo?
Zeiss Primo star o ile dobrze pamietam, Nikon Eclipse E200 i cala reszta chinczykow z wyzszej polki (czesto roznia sie tylko nazwami - np. obecne PZO teaz jest chinskie)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości